„WikiLeaks“ įkūrėjas J. Assange'as suimtas Ekvadoro ambasadoje Londone
J. Assange'as atvesdintas į Londono teismą; papildyta 17.18

Wikileaks įkūrėjas J. Assange
Wikileaks įkūrėjas J. Assange
  © SCANPIX
Alfa.lt | BNS
2019-04-11 12:50

Londono policija ketvirtadienį pranešė suėmusi Julianą Assange'ą – vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėją, kuris nuo 2012 m. slapstėsi Ekvadoro ambasadoje Didžiosios Britanijos sostinėje. Jis iškart buvo atvesdintas prieš Londono teismą praėjus vos kelioms valandoms po jo sulaikymo.

Oficiali jo sulaikymo priežastis yra anksčiau ketvirtadienį gauta ekstradicijos prašyma iš Jungtinių Valstijų taip pat ir dėl paleidimo už užstatą sąlygų pažeidimas Jungtinėje Karalystėje. 

Londono teismas ketvirtadienio popietę pripažino J. Assange'ą pažeidus paleidimo už užstatą sąlygas JK. Jam skirta kardomoji priemonė suėmimas.

Dėl šio kaltinimo J. Assange'ui gresia iki vienų metų laisvės atėmimo bausmė.

Gegužės 2 dieną jis vėl stos prieš teismą dėl JAV pateikto ekstradicijos prašymo, susijusio su įtariamu įsilaužimu į kompiuterinius tinklus.


J. Assange'as teisme

J. Assange'as teisme© SCANPIX

Netikėtas suėmimas

Ekvadoro prezidentas Leninas Moreno teigia, jog prieglobstis ambasadoje buvo panaikintas po nuolatinių tarptautinių konvencijų pažeidimų.

Policijos pranešime sakoma, kad J. Assange'as yra „areštuotas vienoje policijos nuovadoje Londono centre, kur bus laikomas, kol kiek įmanoma greičiau bus pristatytas į Vestminsterio magistrato teismą“.

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas padėkojo Kito vyriausybei už bendradarbiavimą.

J. Assange'as iš ambasados nėra išėjęs nuo 2012-ųjų rugpjūčio, nes baiminosi, kad jei tik išeis iš Ekvadoro diplomatinės teritorijos, bus areštuotas ir išduotas Jungtinėms Valstijoms už tai, kad per „WikiLeaks“ paskelbė tūkstančius slaptų kariuomenės ir diplomatinių pranešimų.

„WikiLeaks“ apkaltino Ekvadorą „neteisėtai“ atšaukus tinklalapio įkūrėjui suteiktą prieglobstį ir nurodė, jog ambasada pakvietė Didžiosios Britanijos policijos pareigūnus į savo pastatą, kad aktyvistas būtų areštuotas.

„Ekvadoras neteisėtai nutraukė Assange'o politinį prieglobstį, pažeisdamas tarptautinius įstatymus“, – sakoma „Wikileaks“ tviterio paskyroje paskelbtoje žinutėje. Tinklalapis pridūrė, kad ambasadorius „pakvietė Didžiosios Britanijos policiją į ambasadą ir jis (J. Assange'as) tučtuojau buvo suimtas“.

Praeitą savaitę „WikiLeaks“ per „Twitter“ pacitavo neįvardytų šaltinių informaciją, kad J. Assange'as po „kelių valandų ar dienų“ gali būti išvarytas iš ambasados, bet Ekvadoro užsienio reikalų ministerija tvirtino neketinanti komentuoti „gandų, teorijų ar spėjimų“.

„Aukšto rango šaltinis iš Ekvadoro valstybės departamento „WikiLeaks“ pranešė, kad Julianas Assange'as bus išvarytas artimiausiomis valandomis arba dienomis prisidengus „INA Papers“ skandalo pretekstu ir kad jau sutarta su Jungtine Karalyste dėl jo arešto“, – sakoma penktadienį socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje „WikiLeaks“ žinutėje.

Dokumentų „INA Papers“ paketas buvo paviešintas vasarį. Kaip tvirtinama, jame yra informacijos apie Ekvadoro prezidento Lenino Moreno brolio įkurtos lengvatinio apmokestinimo kompanijos „INA Investment“ operacijas. Skelbiama, kad dėl šio nutekinimo Ekvadoro Kongrese buvo surengtas tyrimas, o prezidentui gali grėsti apkalta.

„WikiLeaks“ įkūrėjas gavo prieglobstį ambasadoje Londone 2012 m., Didžiosios Britanijos teismui nutarus, kad jis turi būti išduotas Švedijai, kur buvo ieškomas dėl kaltinimų lytiniais nusikaltimais.

Ta byla vėliau buvo nutraukta, bet 47 metų australas tebėra įsitikinęs, kad jam gresia ekstradicija į Jungtines Valstijas, siekiančias teisti jį už tūkstančių įslaptintų dokumentų nutekinimą.

2018-ųjų spalį J. Assange'as pareiškė, jog Kitas mėgina išprašyti jį iš ambasados Londone ir kad L. Moreno jau priėmė atitinkamą sprendimą, bet dar nenurodė jo vykdyti.

Be to, „WikiLeaks“ įkūrėjas iškėlė bylą Ekvadoro vyriausybei už jo „pagrindinių teisių“ pažeidimą šalies ambasadoje Londone.

Kitas patvirtino, kad nuo 2018-ųjų kovo mėnesio neleidžia J. Assange'ui naudotis internetu ir kaltina jį pažeidus „rašytinį įsipareigojimą“ nesikišti į Ekvadoro užsienio politiką.

Maskva: „WikiLeaks“ įkūrėją areštavusi Britanija „smaugia laisvę“

Rusija ketvirtadienį griežtai pasmerkė vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjo J. Assange'o areštą ir pavadino jį prieš demokratines laisves nukreiptu žingsniu.

„Demokratijos“ ranka spaudžia laisvės gerklę“, – parašė Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova socialiniame tinkle „Facebook“.

J. Assange'ą išžaginimu kaltinusi švedė ragina atnaujinti bylą

Švedės, kuri 2010-aisiais kaltino vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėją J. Assange'ą išžaginimu, advokatė ketvirtadienį pareiškė, jog ji ir jos klientė kreipsis į Švedijos prokurorus, kad būtų atnaujinta 2017 m. nutraukta byla.

„Padarysime viską, ką galėsime, kad prokurorai atnaujintų tyrimą Švedijoje, o Assange'as būtų išduotas Švedijai ir teisiamas dėl išžaginimo. Kol nesuėjo senaties terminas, mano klientė tikisi žalos atlyginimo“, – naujienų agentūrai AFP sakė advokatė Elisabeth Massi Fritz.

Švedijos valstybinės prokuratūros direktorė Marianne Ny 2017 m. gegužę nusprendė nutraukti pirminį tyrimą dėl įtariamo išžaginimo.

Pasak jos, toliau tęsti tyrimo buvo neįmanoma, nes prieglobstį Ekvadoro ambasadoje gavęs J. Assange'as buvo nepasiekiamas.

M. Ny pridūrė, kad jeigu J. Assange'o padėtis pasikeistų, prokurorai galėtų nuspręsti atnaujinti tyrimą.

Švedijos prokuratūros atstovas ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP sakė, kad prokuratūra seka žinias apie J. Assange'o suėmimą.

„Mes stebime šį reikalą“, – sakė jis.

Ekvadoro eksprezidentas R. Correa smerkia savo įpėdinį

Buvęs Ekvadoro prezidentas Rafaelis Correa ketvirtadienį pavadino dabartinį šalies vadovą L. Moreno išdaviku, kai buvo pranešta, kad Londone areštuotas vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjas J. Assange'as.

„L. Moreno, didžiausias išdavikas Ekvadoro ir visos Lotynų Amerikos istorijoje, leido Didžiosios Britanijos policijai užeiti į mūsų ambasadą Londone ir areštuoti J. Assange'a“, – parašė R. Correa socialiniame tinkle „Twitter“.

„L. Moreno yra parsidavėlis. Tačiau tai, ką jis dabar padarė, yra nusikaltimas, kurio žmonija niekada nepamirš“, – pridūrė R. Correa, 2012 m., kai ėjo prezidento pareigas, suteikęs J. Assange'ui prieglobstį šalies ambasadoje Londone.

L. Moreno: J. Assange'as nebus perduotas kitai šaliai, kurioje jam grėstų mirties bausmė

„WikiLeaks“ įkūrėjas J. Assange'as, kuris ketvirtadienį buvo suimtas Londone, Ekvadorui atšaukus jam suteiktą politinį prieglobstį, nebus perduotas jokiai kitai šaliai, kur jam gali grėsti „kankinimai arba mirties bausmė“, pareiškė Ekvadoro prezidentas.

„Paprašiau Didžiosios Britanijos garantijų, kad ponas Assange'as nebūtų perduotas jokiai šaliai, kur galėtų patirti kankinimus arba jam grėstų mirties bausmė“, – sakė prezidentas L. Moreno socialiniame tinkle išplatintame vaizdo įraše.

„Didžiosios Britanijos vyriausybė raštu patvirtino“, kad laikysis šio reikalavimo, pridūrė L. Moreno.

„WikiLeaks“ įkūrėjas gavo prieglobstį Ekvadoro ambasadoje Londone 2012 m., Didžiosios Britanijos teismui nutarus, kad jis turi būti išduotas Švedijai, kur buvo ieškomas dėl kaltinimų lytiniais nusikaltimais.

Iš Assange'o atimta Ekvadoro pilietybė

Ekvadoro prezidento Lenino Moreno vyriausybė atėmė Ekvadoro pilietybę iš vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjo Juliano Assange'o prieš tai, kai jis buvo suimtas šalies ambasadoje Londone, ketvirtadienį pranešė ekvadoriečių diplomatijos vadovas Jose Valencia.

Pasak ministro, 2017 metais J. Assange'ui suteikta Ekvadoro pilietybė iš jo buvo atimta trečiadienį „dėl įvairių neatitikimų jo dokumentuose“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.