Vyriausybės ataskaita: premjeras džiaugiasi, opozicija kaltina gyvenant paralelinėje realybėje
Atnaujinta 12.55

Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis
  © Archyvas

Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį Seime perskaitė Vyriausybės veiklos ataskaitą. Monotoniškame tekste daugiausia dėmesio skirta ekonominiams valdančiosios daugumos pasiekimams.

Ministras pirmininkas pabrėžė, kad ataskaitą opozicija turėtų vertinti ne kaip asmeninių premjero pasiekimų sąrašą, o kaip bendrą Seimo ir Vyriausybės darbą. Siekdamas objektyvumo S. Skvernelis pareiškė, kad bus pateikiamos ne sparnuotos frazės, o faktai ir skaičiai.

Tiesa, dėl šios priežasties Vyriausybės ataskaitos pristatymas atrodė itin blankiai, Seimo salėje buvo matyti, kad net ir prie sausų teisės aktų pratę parlamentarai nuobodžiauja.

Citata:Man pasirodė, kad egzistuoja dvi paralelinės realybės. Vienoje gyvena žmonės, kitoje gyvena Vyriausybė, kuri galvoja, kad jai sekasi taip, kaip planuota./G. Skaistė


Gintarė Skaistė (dešinėje)

Gintarė Skaistė (dešinėje)© Edvard Blaževič

„Tai nėra ministro pirmininko darbų ataskaita, tai yra Vyriausybės darbai, kuriuos mes įgyvendiname kartu su Seimu, prie kurių įgyvendinimo prisidėjo mano kolegos ministrai, ministerijų tarnautojai, ministerijų pavaldžių įstaigų tarnautojai“, – pareiškė premjeras

Užbėgdamas įvykiams už akių, premjeras pareiškė jaučiantis artėjančias opozicijos kritikos strėles, tačiau paragino kritikuoti konstruktyviai.

„Milijardą milijonui“ pažadėjusios Vyriausybės vadovas nevengė pabrėžti savo vadovaujamo ministrų kabineto indėlio į socialinės nelygybės mažinimą. S. Skvernelis kalbėjo apie indeksuotas socialinio draudimo pensijas, įvestą minimalų vartojimo prekių dydį bei didesnį paramai skiriamų lėšų aruodą.

Pristatymo metu premjeras pastebėjo, kad Lietuvos demografinė situacija – sudėtinga, tačiau čia pat pabrėžė Vyriausybės indėlį į situacijos gerinimą: paramą vaikus auginančioms šeimoms bei lengvatas įsigyjantiems būstą regionuose.

Kaip dažniausiai įprasta, valdantieji prisiėmė laurus už šalies ekonomikos augimą, mažėjantį nedarbo lygį bei statistiškai didėjantį darbo užmokestį. Tiesa, sunku įvertinti, koks Vyriausybės indėlis į eksportu paremtos ekonomikos augimą, kai įmonių gerovė priklauso nuo sėkmės užsienio rinkose.

reklama

„Kas toliau? Darbų tęstinumas švietimo, sveikatos apsaugos, pensijų, mokesčių, šešėlinės ekonomikos mažinimo ir inovacijų srityse“, – struktūrines reformas tęsti žadėjo S. Skvernelis.

Opozicija kritikavo švietimą

Opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen pastebėjo, kad pagyras dėl ekonomikos reikėtų vertinti su sveiku skepsiu. Pasak liberalės, nors šalies ekonomika augo, pažvelgę į kaimynus pamatysime, kad mūsų ūkis nesistiebė įspūdingai.


Viktorija Čmilytė-Nielsen

Viktorija Čmilytė-Nielsen© Greta Skaraitienė / Fotobankas

Pasak politikės, į akis krenta teigiamas švietimo sistemos vertinimas, nors atminties neapleidžia mokytojų okupuotos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vaizdai.

„Švietimo srityje pasiekimų neįžvelgiu. Etatinio mokytojų darbo apmokėjimo reforma sukėlė šios Vyriausybės krizę. Vertinčiau, kad kaip tik reforma, kuri privertė tris ministrus atsistatydinti, tikrai kaip sėkminga reforma negalėtų būti vertinama. Čia matau pačią silpniausią šios ataskaitos vietą“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Premjeras savo ruožtu dėl šių nesėkmių kaltino opoziciją. Jis priminė, kad etatinio darbo apmokėjimo įvedimą temdė opozicijos keliamos batalijos Seime. S. Skvernelis taip pat kalbėjo apie natūralų pasipriešinimą pokyčiams, kurį tikriausiai ir demonstravo streikuojantys mokytojai.

„Nesakau, kad baigtas procesas, pradžia yra, ji nėra lengva, bet manau, kad mes susitvarkysime“, – patikino S. Skvernelis.

Konservatorių frakcijos narė Gintarė Skaistė pareiškė, kad, skirtingai, nei teigia premjeras, skurdas ir pajamų nelygybė Lietuvoje auga.

reklama

„Man pasirodė, kad egzistuoja dvi paralelinės realybės. Vienoje gyvena žmonės, kitoje gyvena Vyriausybė, kuri galvoja, kad jai sekasi taip, kaip planuota“, – ironizavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovė.

Liberalas Eugenijus Gentvilas prisiminė Leonido Brežnevo kalbas ir pastebėjo, kad sovietų lyderis užsimindavo apie vieną kitą klaidą, o demokratinės valstybės premjeras savo ministrų kabineto darbe problemų neįžvelgia.

„Norėčiau išgirsti apie iššūkius, kurie laukia Lietuvos ateityje ekonomikos, užsienio politikos ir saugumo politikos srityse. Ką matote Lietuvai ir savo Vyriausybei kaip artimiausius iššūkius?“ – klausė E. Gentvilas.

Reaguodamas į liberalo žodžius premjeras dėkojo, kad E. Gentvilas prisimena L. Brežnevą, bei pridūrė, kad jaunesni politikos stebėtojai tokio lyderio veikiausiai nė nežiną.

„Ne vieną kartą paminėjau klaidas, iššūkius ir nepasiektus rezultatus, kuriuos norėjome pasiekti“, – kalbėjo S. Skvernelis. Ministras pirmininkas priminė iššūkius finansuojant viešąjį sektorių ir taisant demografinę situaciją Lietuvoje.

reklama

Vyriausybės veiklos ataskaita apima per 200 puslapių. Ją galite rasti čia.


Ramūnas Karbauskis

Ramūnas Karbauskis© Karolis Kavolėlis/Fotobankas

Seimo klaidų nemato

Vyriausybės programos klaidų padaryta ne Seime, o ministerijose, prieš Seimo posėdį pareiškė valstiečių ir žaliųjų pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Politiko manymu, ekonominė situacija šalyje gerėja, o Seimas prie to stipriai prisideda.

„Ne viskas vyksta kaip norėtųsi – švietimo reformoje buvo klaidų, kurios padarytos ne Seime, o ministerijoje. Ministras dabar naujas ir dabar bando tas klaidas taisyti“, – paklaustas apie Vyriausybės darbą žurnalistams sakė R. Karbauskis.

Politikas aiškino, kad Vyriausybė ne tik suvaldo kainas, bet jas ir mažina. Ypač farmacijos sektoriuje. O kitose srityse veikia rinkos ekonomika, ir Vyriausybė kainų kontroliuoti negali. Paprašytas įvertinti S. Skvernelio Vyriausybės darbą, R. Karbauskis sakė vertinantis jį devynetu.

„Manau, kad nėra nesusijusių dalykų. Pati ekonomika kyla, ir tai susiję su Vyriausybės ir Seimo darbu. Vykdomos reformos taip pat yra susijusios su Seimu ir Vyriausybe“, – aiškino valdančiosios daugumos lyderis.