Karinis perversmas Sudane: džiūgaujančios minios laukia patvirtinimo
Patvirtinta, jog šalies prezidentas suimtas; papildyta 15.29

BNS | Alfa.lt
2019-04-11 11:54

Sudano sostinėje Chartume ketvirtadienį renkasi minios, džiūgaujančios dėl pasklidusių gandų apie kariuomenės įvykdytą karinį perversmą, pranešė BBC, remdamasis naujienų agentūros AFP informacija.

Kiek anksčiau kariuomenės vadovybė pažadėjo paskelbti svarbų pranešimą. Buvo manoma, kad tai gali reikšti nuo 1989 m. šalį valdančio prezidento Omaro al Bashiro priverstinį pasitraukimą. 

reklama

Šiuo metu esą vyksta derybos dėl pereinamojo laikotarpio vadovų tarybos. Tai patvirtino ir naujienų agentūra AP.

Nacionaliniame Sudano radijuje visą dieną grojamos patriotinės dainos. Pagrindinis Sudano tarptautinis oro uostas uždarytas. Kariai kontroliuoja pagrindinius Chartumo kelius ir tiltus, taip pat vyriausybinius pastatus.

Įtakinga Sudano žvalgybos tarnyba paskelbė paleidžianti visus šalyje laikomus politinius kalinius. „Nacionalinė žvalgybos ir saugumo tarnyba paskelbė paleidžianti visus politinius kalinius visoje šalyje“, – nurodė valstybinė naujienų agentūra SUNA.

reklama

Be to, įvykių liudininkai sakė AFP matę, kaip kariai surengė reidą su O. Bashiro valdančiąja Nacionalinio kongreso partija (NKP) siejamos grupės būstinėje Chartume.

Sudano sostinėje žmonės jau pradėjo plėšyti daugelyje viešų vietų iškabintus O. Bashiro atvaizdus.

Kariuomenė sulaikė prezidentą Omarą al Bashirą

Sudano gynybos ministras Awadas Ibnoufas per valstybinę televiziją ketvirtadienį pareiškė, kad kariuomenė sulaikė šalies prezidentą Omarą al Bashirą, taip patvirtindamas spėjimus

„Kaip gynybos ministras skelbiu, kad buvo nuverstas režimas, o jo vadovas sulaikytas“, – pareiškė ministras.

reklama

A. Ibnoufas taip pat paskelbė, kad vadovavimą Sudanui artimiausiems dvejiems metams perima kariuomenė, suspenduojama šalies konstitucija, uždaromos sienos bei oro erdvė.

O. al Bashiras geležiniu kumščiu vadovavo Sudanui nuo 1989 metų, kai perėmė valdžią per islamistų remtą perversmą.

Sudano premjeras irgi galimai suimtas

Sudano premjeras Mohamedas Tahiras Ayala veikiausiai yra areštuotas per numanomą karinį perversmą, ketvirtadienį pranešė arabų televizija „al Arabiya“.

„Pagal naujausius duomenis, Sudano ministras pirmininkas Mohamedas Tahiras Ayala yra areštuotas“, - sakoma žinutėje, paskelbtoje „al Arabiya“ tviterio paskyroje.

reklama

Naujienų televizija CNN informavo, kad pats O. al Bashiras, vadovavęs Sudanui 30 metų, atsistatydino ir yra laikomas namų arešto sąlygomis. Jo asmens sargybiniai buvo pakeisti, o buvęs valstybės vadovas – budriai saugomas.

Be to, įvykių liudininkai sakė naujienų agentūrai AFP matę, kaip kariai surengė reidą su O. al Bashiro valdančiąja Nacionalinio kongreso partija (NKP) siejamos grupės būstinėje Chartume. Pasak jų, kariai ketvirtadienį ryte įsiveržė į „Islamo judėjimo“, NKP ideologinio sparno, biurą.

Turkijos valstybinė Anatolijos naujienų agentūra nurodė, kad Sudano specialiosios tarnybos sulaikė daugiau kaip 100 NKP pareigūnų.


Protestai prieš O. Bashiro režimą prasidėjo dar praėjusių metų gruodį. Juos paskatino augančios kainos ir bendrai prastėjanti šalies ekonominė padėtis. Praėjusį savaitgalį minios pradėjo rinktis prie kariuomenės generalinio štabo.

Nuo Sudano nepriklausomybės, kurią šalis užsitikrino 1956 m., šalį ne kartą krėtė kariniai perversmai. Pats O. Bashiras, tuo metu brigados generolas, į valdžią 1989 m. atėjo nuvertęs civilinę vyriausybę.

Per tris dešimtmečius trukusį valdymą O. Bashiras išvengė kelių bandymų iš jo paveržti valdžią, tačiau prastai tvarkėsi su grėsmėmis šalies teritoriniam vientisumui ir susipriešino su tarptautine bendruomene, užmezgęs ryšius su teroristų tinklu „Al Qaeda“. 1998 m. JAV sparnuotosios raketos atakavo teroristų bazes ne vien Afganistane, bet ir Sudane. 2009 m. Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) išdavė arešto orderį O. Bashirui – pirmajam iš pareigas einančių valstybių vadovų – dėl kaltinimų tarp 2003 ir 2008 m. Darfūro regione vykdytų nusikaltimų žmoniškumui, įskaitant ir genocidą.

2011 m. nuo Sudano oficialiai atsiskyrė Pietų Sudanas, kartu perimdamas didelę dalį šalies naftos išteklių. Tai buvo skaudus smūgis ir taip prastai valdomai ekonomikai.

Tolesnis O. Bashiro likimas, jei jis iš tiesų bus nušalintas, lieka neaiškus. Neatmestina, kad jis anksčiau ar vėliau gali būti išduotas TBT ir teisiamas.