Teatro žiūrovams – premjera, teatro geriausiems – „Teatrakmeniai“

Tarptautinė teatro diena Alytuje (Z. Stankevičienės nuotr.)
Tarptautinė teatro diena Alytuje (Z. Stankevičienės nuotr.)
Alfa Pramogos
2019-03-21 14:37

Tarptautinė teatro diena Alytuje bus paminėta premjera ir geriausiųjų pagerbimu. Kovo 26 d. Alytaus miesto teatras pristatys režisieriaus Arvydo Lebeliūno spektaklį „Karalystė“, kuriame pagrindinį vaidmenį atlieka gerai žinomas teatro, kino ir televizijos aktorius Ramūnas Šimukauskas. Tądien bus įteikti „Teatrakmeniai“.

Henrikas Ibsenas – vienas žinomiausių XIX amžiaus antrosios pusės dramaturgų, kurio pjesės itin dažnai statomos teatro scenoje, tačiau „Statytojas Solnesas“ Lietuvos teatro scenoje statomas vos trečią kartą. 1980 m. jis buvo pastatytas Kaune, po beveik 30 metų Vilniuje. Alytaus miesto teatre spektaklį pagal šią pjesę stato teatro meno vadovas ir režisierius A. Lebeliūnas.

Spektaklis „Karalystė“, anot režisieriaus, gimsta kasdien: „Nenorime reanimuoti H. Ibseno tokio, koks jis yra. Labai daug dirbame prie teksto. Atsisakėme neveiksnių žodžių, palikome esminius dalykus, susijusius su pagrindiniais herojais Hilde ir Solnesu, kurie negali vienas be kito egzistuoti ir kurie veda mus pagrindiniu keliu.“

Spektaklis kalba apie žmogaus apsisprendimą. Kūrėjas Solnesas iš paskutiniųjų stengiasi būti pagrindiniu miestelio architektu, kai jaunoji karta alsuoja į nugarą. Jis, kaip dauguma, įklimpęs į prietarų ir stereotipų sūkurį, iš kurio pats negali išsiveržti. Tam, kad Solnesas vėl pradėtų kurti, reikalinga begalinė auka, ir jauna mergina Hildė sugeba išjudinti tą pamatą, pastatytą paties kūrėjo.

„Istoriją perkeliame į šiuos laikus, ieškome formų, kurios būtų pažinios šiandien, – sako A. Lebeliūnas. – Kūrybinė grupė siekia, kad spektaklis būtų aiškus ir suprantamas žiūrovui, tačiau tuo pačiu, pasitelkdami simbolius, paliekame atvirą klausimą, kurį vainikuoja finalinė scena ir į kurį atsakymą turi surasti pats žiūrovas.“ Anot režisieriaus, jį masina tie dalykai, kurie neparašyti tekste, kurie kalba per simbolius. „Savo darbe vertinu ir noriu gyvybės“, – sako jis.

Pagrindinį vaidmenį atlieka žinomas aktorius R. Šimukauskas

Spektaklyje „Karalystė“ užimta bene visa Alytaus miesto teatro trupė, su kuria kartu kuria pagrindinio vyro vaidmens atlikėjas, gerai pažįstamas teatro, kino, televizijos aktorius R. Šimukauskas. „Draugystė su Ramūnu tęsiasi kelis dešimtmečius, tai nutoldama, tai vėl priartėdama. Mes turime panašų teatro suvokimą ir šiuolaikiniame teatro kontekste stengiamės išlaikyti aktorinį teatrą“, – kalba režisierius.

R. Šimukauskas, paklaustas, kaip sekasi komunikuoti su Alytaus teatro trupe, sako, kad emociškai jaučiasi gerai: „Laiko susipažinimui, pažinimui, prisijaukinimui reikėjo. O dabar pavyksta surasti bendrą kryptį.“

Aktorius teigia, kad pasivaikščiojimams po miestą nėra laiko, mat atvažiavęs užsidaro repeticijoms teatre, tačiau jau atrado naujų kelių, kaip atvažiuoti iki miesto centro ir kad Alytus – tai ne viena gatvė, kaip matė anksčiau.

Prakalbus apie „Karalystę“, pagrindinio vyro vaidmens Solneso kūrėjas sako, jog žiūrovas atėjęs į teatrą turėtų „pasikapstyti“ savo jausmuose. „Teatras kilnina sielą. Šiame spektaklyje yra labai daug temų ir potemių. Žiūrovas pasirinks sau artimesnę. Čia bus labai daug jausmų, kuriuos patirs žiūrovas. Tai labai svarbu mūsų visų emociniam išprusimui ir tobulėjimui“, – kalba R. Šimukauksas.

Pagrindinį moters Hildės vaidmenį atlieka Alytaus miesto teatro aktorė, Auksinio scenos kryžiaus nominantė Andra Kavaliauskaitė.

Spektaklio dailininkas pažįstamas Alytaus žiūrovams

Pakilus scenos uždangai žiūrovai išvys spektaklio dailininko, kuriančio Lietuvos ir užsienio teatruose, Artūro Šimonio scenografiją. Jis sukūrė ir kostiumus spektakliui. Tai ne pirmas dailininko darbas Alytaus teatre. Praėjusiais metais dienos šviesą išvydo „Laisvės arena“ (rež. A. Vidžiūnas, A. Jasenka), o prieš Kalėdas įspūdinga scenografija ir kostiumais gėrėjosi spektaklio „Skrudžo gatvės angelai“ (rež. A. Lebeliūnas) žiūrovai.

Paklaustas, ar kūrybai turi reikšmės teatro geografija, dailininkas pastebėjo, kad „tai nėra reikšminga, nes svarbūs kiti dalykai – dramaturgija, režisierius, idėja“. Prakalbus apie „Karalystės“ scenografiją A . Šimonis sako, kad pjesės gilumas ir daugiabriauniškumas lemia šio spektaklio scenografijos konceptualumą, mobilumą, funkcionalumą. Anot jo, „čia pamatysite ir fiordų, ir šiaurietiškos aistros“.

Beje, šiuo metu galima susipažinti ir su kita šio menininko kūrybos puse. Alytaus miesto teatro mažojoje galerijoje atidaryta A. Šimonio tapybos darbų paroda „Senamadiški šokiai“.

„Teatrakmeniais“ pagerbiami geriausieji

Minint Teatro dieną šiemet ketvirtą kartą Alytaus miesto teatro istorijoje bus įteikti „Teatrakmeniai“.

„Alytaus miesto teatre graži tradicija, kai minint Tarptautinę teatro dieną paskelbiami ir pagerbiami geriausieji. Kasmet įteikiami du apdovanojimai: vienas jų skiriamas už meninius kūrybinius pasiekimus, antrasis – už mažiau matomą, tačiau svarų indėlį į teatro gyvenimą“, – sako Alytaus miesto teatro direktorė Inesa Pilvelytė. 

Kiekvienos nominacijos laimėtoją iš trijų kandidatų renka komisija, o nugalėtojai paskelbiami tik iškilmingame vakare. Sukurti „Teatrakmenius“ šiemet patikėta jaunam skulptoriui alytiškiui Matui Janušoniui. Kas taps naujaisiais apdovanojimų savininkais, sužinosime kovo 26 d. 18 val. Alytaus miesto teatre.

Teatro žiūrovams – premjera, teatro geriausiems – „Teatrakmeniai“

Tarptautinė teatro diena Alytuje (Z. Stankevičienės nuotr.)
+1