Pasaulio čempionato burtai įbaugino ir varžovus: lietuvius vadina krepšinio gigantais

Andrejus Lemanis ir vienas Kanados rinktinės lyderių Cory Josephas
Andrejus Lemanis ir vienas Kanados rinktinės lyderių Cory Josephas
  © Alfa.lt fotomontažas
Alfa.lt
2019-03-18 19:54

Kobe Bryanto ranka burtų ceremonijoje Lietuvos krepšinio rinktinei buvo negailestinga – jau pirmajame pasaulio čempionate etape Dainiaus Adomaičio auklėtiniai kausis su Australijos ir Kanados komandomis, kurios vadinamos bene ryškiausią augimą per pastarąjį dešimtmetį išgyvenusiomis pasaulio krepšinio valstybėmis.

Į H grupę, kurios kovos vyks Donguano mieste, patekę lietuviai kartu su australais, kanadiečiais bei viena pajėgiausių Afrikos komandų – Senegalu – varžysis dėl dviejų kelialapių į aštuntfinalio etapą.

Daugelis krepšinio ekspertų Lietuvoje ir užsienyje jau spėjo H grupę pakrikštyti „mirtininkų“ vardu, o į planetos pirmenybių burtus sureagavo ir būsimųjų lietuvių varžovų šalių žiniasklaida.

Štai „Sportsnet“ žurnalistas Michaelas Grange‘as, paprastai apžvelgiantis vienintelės NBA komandos iš Kanados – Toronto „Raptors“ – naujienas, H grupę vadina stipriausia iš visų aštuonių pasaulio čempionate, o tiek Lietuvos, tiek Australijos krepšininkus jis išskyrė kaip itin ryškias tarptautinio krepšinio padangėje.

„Lietuvių priekinėje linijoje žaidžia Jonas Valančiūnas ir Domantas Sabonis, o juos supa krūva patyrusių Eurolygos žaidėjų. Ši komanda pastaruosiuose dviejuose pasaulio čempionatuose užėmė trečiąją ir ketvirtąją vietas“, – lietuvius pristatė M. Grange‘as, gerai pažįstantis beveik septynerius metus Toronte rungtyniavusį J. Valančiūną.

Kanadietis savo tekste apie pasaulio čempionato burtus ir patį artėjantį turnyrą daug kalbėjo ne tik apie varžovus, bet ir apie pačią Kanados rinktinę.


Kanados krepšininkai

Kanados krepšininkai© FIBA

Ši ne per seniausiai liko be vyriausiojo trenerio – praeityje ir „Raptors“ treniravusio Jay Triano. Su juo buvo nuspręsta atsisveikinti prieš maždaug mėnesį, kai rinktinės generaliniu vadybininku tapo Rowanas Barrettas.

Nors tarp kandidatų pakeisti beveik metus Kanados nacionalinei komandai vadovavusį J. Triano yra ir tokie žymūs strategai kaip Ettore Messina ar Davidas Blattas, M. Grange‘as išskiria, jog nerimo prieš artėjančias pirmenybes šioje šalyje yra nemažai – jį kelia ne tik vyriausiojo trenerio trūkumas, bet ir nežinomybė dėl būsimosios komandos sudėties.

„Nors buvęs Kanados rinktinės generalinis vadybininkas Steve‘as Nashas dabartinę šalies kartą pavadino „auksine“, realybė yra gerokai sudėtingesnė – vis dar turime žengti daugybę žingsnių, kol mūsų komanda galės varžytis dėl medalių pagrindiniuose turnyruose. Tristanas Thompsonas, vienas naujosios kartos lyderių, dėl čiurnos ir pėdos problemų šiame NBA sezone sužaidė vos 35 mačus, Dillono Brookso sezonas buvo nutrauktas dėl pėdos operacijos, o Stambulo „Fenerbahče“ gynėjas Tyleris Ennisas dar rudenį patyrė kraupią čiurnos traumą.

Daug klausimų supa ir nominalius rinktinės lyderius – Andrew Wigginsas joje nežaidė nuo 2015-ųjų, o Jamaras Murray ir Trey‘us Lylesas apskritai yra rungtyniavę tik Kanados jaunimo rinktinėse. Kaip komanda, ši ekipa gali neturėti praktiškai jokios patirties tarptautiniu lygmeniu – vienintelis pasaulio čempionatuose žaidęs krepšininkas gali būti Kelly Olynykas iš Majamio „Heat“, – kanadiečių problemas vardijo M. Grange‘as.

Kur kas optimistiškesnės nuotaikos supa Australijos rinktinę, kurią jos gerbėjai vadina tiesiog „boomeriais“. 2016-ųjų Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse australai jau spėjo pademonstruoti savo jėgą prieš lietuvius, kuriuos ketvirtfinalyje nušlavė net 90:64, o galiausiai už apdovanojimų pakylos likusi komanda išlaikė tik didžiąją dalį branduolio, tiek ir vyriausiąjį trenerį, latvių kilmės Andrejų Lemanį, kuris rinktinę treniruoja dar nuo 2013-ųjų.


Andrejus Lemanis

Andrejus Lemanis© SCANPIX

Vis dėlto vertindamas pasaulio čempionato burtus australų strategas nesikoncentravo vien į savo komandą bei pagyrė Lietuvos rinktinę, pavadindamas ją „planetos krepšinio gigante“.

„Tokia jau ta pasaulio čempionato realybė – jame turi kautis prieš geras komandas, – kalbėjo „boomerių“ treneris. – Krepšinis tapo tokiu globaliu sportu, kad šiais laikais nebegali tikėtis kažko panašaus į lengvas rungtynes. Grupėje kausimės su trijų skirtingų stilių komandomis iš trijų žemynų – Europos, Šiaurės Amerikos ir Afrikos, o tai mums bus didžiulis išbandymas.

Viena iš varžovių – Lietuva – yra tikra krepšinio gigantė. Nors šioje šalyje yra vos keli milijonai gyventojų, jos rinktinė, kiek pamenu, nėra praleidusi nė vienų olimpinių žaidynių. Tai – tiesiog įspūdinga.“

Australų žiniasklaidos kamantinėtas A. Lemanis buvo paklaustas ir apie didžiausią jo šalies rinktinę supantį klausimą – Filadelfijos „76ers“ žibančio Beno Simmonso galimybę užsivilkti nacionalinės komandos marškinėlius Kinijoje.

22 metų įspūdingų fizinių duomenų 208 cm ūgio įžaidėjas jau pirmajame savo sezone stipriausioje pasaulio lygoje buvo priskirtas į NBA žvaigždžių gretas, tačiau per savo karjerą dar nėra žaidęs Australijos rinktinėje.


Benas Simmonsas

Benas Simmonsas© SCANPIX

„Situacija dėl Beno nepasikeitė – jis turės daug reikalų dėl savo sutarties NBA, tačiau nepaisant to, jis nori žaisti pasaulio čempionate, – sakė A. Lemanis. – Šansų tikrai yra. Mes priimsime bet kokį jo sprendimą, o dabar belieka jo sulaukti.“

Planetos pirmenybės aštuoniuose Kinijos miestuose startuos rugpjūčio 31-ąją, o lietuviai pirmąsias rungtynes žais pirmąją rudens dieną, kai bandys atlaikyti grupės autsaideriais po burtų laikomo Senegalo žaidėjų spaudimą.