Teroro išpuolis Naujojoje Zelandijoje: žudikas taikėsi į musulmonus
Žuvo mažiausiai 49 žmonės, dar apie 40 sužeista

BNS | Alfa.lt
2019-03-15 06:16

Naujosios Zelandijos mieste Kraistčerče dešimtys žmonių žuvo ginkluotam užpuolikui pradėjus šaudyti dviejose mečetėse po penktadienio popietės pamaldų. Australų premjero Scotto Morrisono teigimu, užpuolikas yra ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas, turintis Australijos pilietybę. 

Atsakomybę už išpuolį prisiėmęs vyras nurodė pasirinkęs Naująją Zelandiją dėl jos vietos, kad parodytų, jog net atokiausi pasaulio kampeliai nėra apsaugoti nuo „masinės imigracijos“.

Naujosios Zelandijos premjerė Jacinda Ardern paskelbė, kad tai buvo teroristinis išpuolis, ir kad jo metu žuvo 40 žmonių, o dar mažiausiai 20 buvo sužeisti. Vėliau policija patikslino, kad žuvo 49 asmenys, o apie 40 buvo sužeista.

J. Ardern per spaudos konferenciją patvirtino, kad atakos motyvas galėjo būti nusistatymas prieš imigrantus. Pasak jos, daug per išpuolį žuvusių ar sužeistų žmonių tikriausiai yra migrantai arba pabėgėliai. „Jie pasirinko Naująją Zelandiją savo namais, ir ji yra jų namai. Jie yra mes. Šį smurtą prieš mus įvykdęs asmuo toks nėra“, – pabrėžė premjerė.

Tai yra viena tamsiausių Naujosios Zelandijos dienų.
– Jacinda Ardern

Kraistčerčo policija patvirtino sulaikiusi keturis asmenis – tris vyrus ir vieną moterį. Vienas iš jų yra laikomas pagrindiniu įtariamuoju, o kiti sukėlė įtarimų, nes prie žudynių vietų pasirodė ginkluoti. Be kita ko, buvo aptikti ir nukenksminti keli sprogstamieji užtaisai.

Tviteryje paskelbtame vaizdo įraše, kaip teigiama, matomos akimirkos, kai policijos automobiliui taranavus sprunkančio vieno iš įtariamųjų automobilį jis galiausiai buvo sulaikytas.

„Užpuolikai buvo sulaikyti vietos policijos darbuotojų. Buvo nepaprastų drąsos aktų, – sakė policijos komisaras Mike'as Bushas. – Labai didžiuojuosi mūsų policijos darbuotojais, kaip jie į tai reagavo. Tačiau nemanykime, kad pavojus praėjo.“


Nepatvirtintais duomenimis, mažiausiai vienas šaulys yra Australijos pilietis, iš anksto paskelbęs manifestą, kuriame išdėstė savo motyvaciją įvykdyti neapykantos nusikaltimą. Tai iš dalies atitiktų garsiausio Norvegijos teroristo Anderso Behringo Breiviko, 2011 m. nužudžiusio 69 žmones, veiksmų modelį. 

Australų premjeras S. Morrisonas vėliau pranešė, kad užpuolikas yra Australijos pilietis. 

Dėl šio išpuolio atsakomybę prisiėmęs vyras paskelbė 74 puslapių manifestą, kuriame paaiškino, kas esantis ir kodėl ėmėsi šių veiksmų. Jis nurodė esąs 28 metų australas, atvykęs į Naująją Zelandiją tik suplanuoti ir treniruotis įvykdyti šią ataką.

Vyras teigė nepriklausantis jokiai organizacijai, bet palaikęs ryšius su daugeliu nacionalistų grupių ir joms aukojęs pinigų. Manifeste rašoma, kad jis veikia vienas ir kad jokia grupė neliepė jam įvykdyti šios atakos.

Manifesto autorius pridūrė, kad kad jo taikiniai yra mečetės Kraistčerče ir Linvude, taip pat trečia mečetė Ašbertono mieste, jeigu jis sugebės ten nusigauti.

Vyras nurodė pasirinkęs Naująją Zelandiją dėl jos vietos, kad parodytų, jog net atokiausi pasaulio kampeliai nėra apsaugoti nuo „masinės imigracijos“.

Internete plinta vaizdo įrašas, tariamai nufilmuotas paties užpuoliko. Jame matomas kruvinas išpuolis vienoje mečečių, o numanomas teroristas vaikšto koridoriais ir pakartotinai šaudo į bėgančius ar ant grindų gulinčius žmones, tarp šūvių ramiai keisdamas ginklus.


Teroristas gyvai transliavo išpuolį mečetėje

Teroristas gyvai transliavo išpuolį mečetėje© SCANPIX

Naujosios Zelandijos policija patvirtino turinti duomenų apie plintantį vaizdo įrašą ir paragino jo neplatinti. „Stengiamės pašalinti bet kokią vaizdo medžiagą“, – teigiama pareiškime.

Nepatvirtintais duomenimis, vaizdo įraše užpuolikas pavadino JAV prezidentą Donaldą Trumpą baltosios tapatybės ir bendrų tikslų simboliu.


Musulmonai Dakoje (Bangladešas) meldžiasi už žuvusiųjų Kraistčerče aukas

Musulmonai Dakoje (Bangladešas) meldžiasi už žuvusiųjų Kraistčerče aukas© SCANPIX

„Viena tamsiausių dienų“

Naujosios Zelandijos premjerė J. Ardern penktadienį perspėjo, kad padėtis nėra aiški, o užpuolikų gali būti ir daugiau. 

„Galiu jums pasakyti – tai yra viena tamsiausių Naujosios Zelandijos dienų“, – pridūrė vyriausybės vadovė.


Nors penktadienis yra musulmonų šventadienis, visos šalies mečetės buvo perspėtos užsidaryti, kol pavojus bus pašalintas. Taip pat uždarytos švietimo įstaigos Kraistčerče. 

Policija evakavo ir miesto Katedros aikštę, kur kaip tik tuo metu tūkstančiai moksleivių ir jaunuolių protestavo, reikalaudami imtis aktyvesnių veiksmų kovoje su klimato kaita.


Žudynės Naujosios Zelandijos mečetėse

Žudynės Naujosios Zelandijos mečetėse© SCANPIX

Prasidėjus atakai Al Noor (liet. Šviesos) mečetė buvo pilna maldininkų, į ją kaip tik tuo metu rengėsi įžengti ir Naujojoje Zelandijoje viešintys Bangladešo kriketo rinktinės nariai. 

Užpuolikas pradėjo šaudyti dar lauke, tada perėjo mečetės koridoriais į pagrindinę, vyrų, salę, galiausiai pasuko ir į atskirą moterų salę.

Vienas incidento liudininkas pasakojo portalui Stuff.co.nz, kad meldėsi mečetėje ir išgirdo šūvius, o bėgdamas iš maldos namų pamatė negyvą savo žmoną, gulinčią lauke ant tako.

Kitas vyras sakė matęs, kad buvo šaudoma į vaikus.

„Ten visur buvo kūnų“, – nurodė jis.


Žudynės Naujosios Zelandijos mečetėse

Žudynės Naujosios Zelandijos mečetėse© SCANPIX

Vienas liudininkas pasakojo Naujosios Zelandijos radijui girdėjęs šūvius ir matęs ant žemės gulinčius keturis žmonės bei telkšančius kraujo klanus.

Bangladešo kriketo rinktinės narys Tamimas Iqbalis tviteryje parašė, kad visai komandai pavyko išsigelbėti nuo šaulio.

Nepatvirtintuose pranešimuose sakoma, kad užpuolikas vilkėjo kariško stiliaus drabužius. 

Pasak S. Morrisono, šaudynes Kraistčerčo mieste surengė „ekstremistas, dešiniojo sparno smurtinis teroristas“, gimęs Australijoje ir turintis šios šalies pilietybę.

Jis atsisakė suteikti išsamesnės informacijos ir sakė, kad tyrimui vadovauja Naujosios Zelandijos tarnybos.

Anksčiau buvo pranešta, kad per išpuolį prieš dvi Kraistčerčo mečetes buvo nušauti mažiausiai devyni žmonės, nors oficialiai šis aukų skaičius dar nėra patvirtintas. Naujosios Zelandijos policija taip pat nurodė sulaikiusi keturis asmenis – tris vyrus ir moterį – bei neutralizavusi savadarbių sprogstamųjų į įtaisų.

Apie aukas taip pat pranešama ir už daugiau nei 5 km nuo Al Noor mečetės, Linvudo priemiestyje, įsikūrusiuose kituose musulmonų maldos namuose.

Pavojus išlieka „nepaprastai didelis“

Policijos komisaras M. Bushas sakė, kad visos miesto mokyklos buvo uždarytos reaguojant į incidentą, miesto centro raginama vengti.

„Policija reaguoja, kad suvaldytų padėtį, bet pavojus išlieka nepaprastai didelis“, – perspėjo M. Bushas.

Kitame Naujosios Zelandijos policijos tviterio pranešime sakoma, kad tarnyboms žinoma apie „internete skelbiamą nepaprastai sukrečiančią filmuotą medžiagą iš incidento Kraistčerče“.

„Primygtinai raginame, kad šia nuoroda nebūtų dalijamasi. Siekiame, kad visa filmuota medžiaga būtų pašalinta“, – pridūrė policija.

Ginklų galima įsigyti nuo 16 metų

Masinės šaudynės Naujojoje Zelandijoje yra retos. 1992 m. šalis sugriežtino įstatymus ir apribojo gyventojų galimybę įsigyti pusiau automatinių ginklų. Šis žingsnis buvo atliktas po dvejais metais anksčiau įvykusio incidento, kai nestabilios psichikos vyras nušovė 13 žmonių Pietų salos mieste Aramoanoje.

Tačiau bet kuris 16 metų ar vyresnis asmuo gali prašyti licencijos šaunamajam ginklui, išklausęs saugumo kursą.

Maždaug Kauno dydžio Kraistčerčo miestas Naujosios Zelandijos pietinėje dalyje 2011 m. smarkiai nukentėjo per stiprų žemės drebėjimą. Tąsyk žuvo dešimtys žmonių ir buvo apgriauta miesto istorinė katedra.

Teroro išpuolis Naujojoje Zelandijoje: žudikas taikėsi į musulmonus

Teroro išpuolis Kraistčerče (Naujoji Zelandija)
+2