Britai apsisprendė – prašys atidėti „Brexit“
Atnaujinta 21.00

Britų parlamentas balsuoja
Britų parlamentas balsuoja
  © SCANPIX
Alfa.lt | BNS
2019-03-14 21:17

Jungtinės Karalystės (JK) įstatymų leidėjai ketvirtadienį nusprendė, kad reikia prašyti ES atidėti kovo 29-ąją numatyto šalies išstojimo iš bloko terminą iki birželio 30-osios.

Pasiūlymui pritarta 412 balsų prieš 202.

Parlamentarai 210 balsų persvara pritarė pasiūlymui paprašyti ES, kad mažiausiai trims mėnesiams būtų atidėtas „Brexit“ terminas, ir artimiausiu metu surengti balsavimą dėl pasitraukimo iš bendrijos susitarimo, nors jį Bendruomenių Rūmai jau dukart atmetė.

Šis Bendruomenių Rūmų sprendimas reiškia, kad dabar premjerė Theresa May paprašys ES leisti atidėti jos šalies išstojimo iš bendrijos datą. Tokiam pasiūlymui privalo pritarti visos likusios 27 ES šalys narės.

Vyriausybės teiktame pasiūlyme taip pat sakoma, kad jei JK visgi prireiks ilgesniam laikui atidėti pasitraukimą iš ES, šaliai teks dalyvauti Europos Parlamento (EP) rinkimuose.

Prieš šį balsavimą įstatymų leidėjai atmetė visus pasiūlymus dėl  vyriausybės parengto dokumento pataisų. Be kita ko, nepritarta galimybei surengti antrą „Brexit“ referendumą.

Anksčiau šią savaitę Th. May perspėjo, kad toks trumpas „Brexit“ atidėjimas prasmingas tik tokiu atveju, jei parlamentas kovo 20-ąją pritars jos išsiderėtam skyrybų su Briuseliu susitarimui.

Priešingu atveju, premjerės teigimu, teks atidėti „Brexit“ ilgesniam laikui.

„Jei pritarimo išstojimo planui nebus, „Brexit“ bus atidėtas ilgesniam laikui. Bet tai pridarys keblumų – pvz., ką daryti su EP rinkimais? Ko gero, tokiu atveju reikėtų antro referendumo ar bent pirmalaikių rinkimų“, – socialinio tinklo paskyroje svarstė politologas Linas Kojala. 

Kiek anksčiau JK parlamentarai 334 balsais prieš 85 atmetė pasiūlymą rengti antrą referendumą dėl „Brexit“.

Praėjus trejiems metams po to, kai šalyje vyko plebiscitas dėl JK pasitraukimo iš ES, tik 85 įstatymų leidėjai pritarė pasiūlymui surengti antrą referendumą. Dauguma leiboristų per ketvirtadienio balsavimą susilaikė.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.