Žaidimas ne visa sudėtimi tęsiasi: ministro paskyrimui laikas neribojamas

Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis
  © Vygintas Skaraitis / Fotobankas

Seimas nepritarė opozicinių socialdemokratų iniciatyvai įpareigoti Vyriausybės vadovą per 15 dienų po ministro atleidimo pateikti naują kandidatūrą. Pavyzdžiui, šiuo metu aplinkos ministro kėdė tuščia nuo gruodžio pradžios.

Už Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos pirmininko Juliaus Sabatausko pasiūlymą balsavo 36 Seimo nariai, prieš buvo 33 parlamentarai ir dar pat tiek politikų susilaikė.

reklama

Prieš balsavimą liberalas Simonas Gentvilas dėkojo J. Sabatauskui, kuris esą siekia paraginti premjerą dirbti savo darbą. Liberalui kilo ir daugiau klausimų dėl premjero ryžto atlikti savo pareigas. Esą nors vasarį valdantieji inicijavo neeilinį Seimo posėdį, S. Skvernelis nusprendė pasiimti atostogų. O antradienį Vyriausybės vadovas vyksta į susitikimą su rinkėjais Klaipėdoje, todėl apie tiesioginį darbą negali būti nė kalbos.

„Partija, kuri savo pavadinime turi žaliųjų pavadinimą, turėtų bent Pasaulinei Žemės dienai atrasti keturi mėnesiai po nuėmimo žmogų, kuris galėtų kompetentingai dirbti savo darbą“, – kandumo netrūko liberalų atstovui.

O konservatorius Edmundas Pupinis svarstė, ar nevertėtų įvesti nuostatų, kurios numatytų, kad Vyriausybės sudėtį politinės jėgos turėtų pateikti iki rinkimų, taip leidžiant piliečiams žinoti, kokius ministrus jie renka.

reklama

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys Jaroslavas Narkevičius klausė J. Sabatausko, kodėl šis panašių pataisų neteikė septynerius metus būdamas valdančiųjų gretose. Socialdemokratas tikino analogišką teisės aktą būtų teikęs ir būdamas valdančiojoje daugumoje. Anksčiau esą tokio poreikio nebuvo.

Mikrofoną perėmęs „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys Vytautas Kamblevičius pareiškė, kad per J. Sabatausko karjerą Seime neužimtų postų problema buvo visada, todėl socialdemokratas teikdamas tokį įstatymo projektą bando sukiršinti prezidentę ir premjerą.

„Nesikiškim į premjero reikalus – jis žino, ką daro. Jei jis blogai dirbs, mes galėsime jam paskelbti interpeliaciją, o kol kas nemaišykime dirbti“, – kalbėjo frakcijų koalicijai priklausančios partijos atstovas.

Buvęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos atstovas Povilas Urbšys, šiuo metu priklausantis Mišriai Seimo narių grupei, kvietė vertinti ne vien premjero, bet ir prezidentės veiksmus. Ši esą naudoja savo galias, kad dirbtinai sukurtų situaciją, jog profesionalai vengtų užimti ministro postą.

„Atsakomybę už darnų valstybės vystymąsi prisiima tiek Seimas, tiek Vyriausybė ir, be abejo, prezidentė. Todėl, jei įstatymo projektas būtų, kuris tą pareigą (skirti ministrą per tam tikrą laiką – Alfa.lt) reguliuotų, tuomet sutikčiau su tuo“, – kalbėjo P. Urbšys.

reklama

Kaltinimai prezidentei

Premjeras ryte žurnalistams sakė manantis, kad socialdemokrato J. Sabatausko teikiamas įstatymo projektas, kuriuo reikalaujama, jog ministrų kabineto vieta nebūtų tuščia ilgiau nei 15 dienų, prieštarauja šalies Konstitucijai. Esą termino ministro paieškai aukščiausiame šalies dokumente nėra numatyta.

„Nepaisant to, kad prieštarautų Konstitucijai, o kas būtų, jei per tas 15 dienų nebūtų rastas ministras? Nelabai, švelniai tariant, gyva teisės norma“, – sakė premjeras.

Paklaustas, ar nemano, kad trys mėnesiai rasti ministrui – per ilgas laiko tarpas, S. Skvernelis pareiškė taip nemanantis ir priminė, kad pareigūnų skyrimo terminą numato Konstitucija. Esą kai kurių teisėjų, prokurorų ir įstaigų vadovų vietos buvo tuščios ilgiau nei tris mėnesius.

Premjeras tikino, kad ministro paieškos tęsiasi, o pasirinkti kandidatą trukdo nemaloni patirtis šalies vadovei D. Grybauskaitei atmetus Irmos Gudžiūnaitės kandidatūrą stoti prie ministerijos vairo.