Politiniai debatai Biržų pilyje: nuo patyčių iki stumdymosi

Biržai
Biržai
  © Organizatoriai

Biržų pilyje surengti kandidatų į merus debatai. Iniciatyvos „Žinau, ką renku“ organizuojami renginiai vyksta jau penktus metus. Biržuose šį kartą debatus moderavo „Verslo žinių“ rubrikų redaktorė Liucija Zubrutė.

Į renginį atvyko visi penki į Biržų rajono savivaldybės merus kandidatuojantys pretendentai – respublikonas Valdemaras Valkiūnas, konservatorė Irutė Varzienė, socialdemokratė Audronė Garšvaitė, Centro partijos atstovė Audronė Bukauskienė ir Vytas Jareckas – koalicijos „Vieningi Biržai“ (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Liberalų sąjūdis) kandidatas.

Renginys, ko gero, į rinkimų istoriją įeis kaip nekultūringumo apraiška, kurią demonstravo pirmose debatų žiūrovų eilėse su partijos kolegomis sėdėjęs Lietuvos Respublikos Seimo narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Biržų skyriaus pirmininkas Audrys Šimas.

Debatų metu į Seimo narį A. Šimą viešai kreipėsi I. Varzienė, perspėjusi politiką dėl netinkamo elgesio.

„Šiaurės rytai“ visų debatuose dalyvavusių kandidatų į Biržų merus prašė atsakyti į klausimą, kaip vertina Seimo nario A. Šimo elgesį debatuose. 

Audronė Garšvaitė:

– Manau, kad minėtas Seimo narys turėtų elgtis kultūringiau ir ne taip aktyviai reikštis, demonstruoti nuotaikas. Seimo narys galėtų turėti daugiau kultūros, pagarbos kitiems kandidatams, rinkėjams ir mažiau arogancijos. O gal čia dėl to, kad jų komanda jau jaučiasi laimėjusi rinkimus?

Audronė Bukauskienė:

– Į politiką einu su lozungu, kad ne laikraščio puslapiuose reikia aiškintis santykius. Manau, kad žmogus su žmogumi turi pirmiausia susišnekėti. Be to, Seimo narys yra viešas žmogus ir turėtų jausti atsakomybę už savo poelgius. Jis parodė savo požiūrį į rinkėjus, kandidatus ir savo partijos atstovą.

Valdemaras Valkiūnas:

– Kompetenciją žmogui suteikia išsilavinimas, o elgesį lemia išsiauklėjimas. Gaila, kad „diplomai“ nesuteikia išsiauklėjimo...

Vytas Jareckas:

– Man tas elgesys – nei pašaliniai garsai ar gestai – tikrai netrukdė, nes buvau susikoncentravęs į auditoriją. A. Šimo elgesio vertinti negaliu, nes aš tikrai nepastebėjau nieko tokio, kas man trukdytų. Gal todėl, kad esame iš tos pačios komandos?

Irutė Varzienė:

– Seimo narys Audrys Šimas sėdėjo pirmoje eilėje ir visomis pajėgomis „dalyvavo“ debatuose: tai tyliau, tai garsiau replikavo, šūkavo, gestikuliavo, karščiavosi... Iš pradžių tai trukdė, bet paskui tiesiog linksmino. Štai jis, tas tikrasis, kai nemato kameros ir žiūrovai. Valstybės saugumo komiteto narys, LR Seimo narys, atstovaujantis Biržams...

Kita vertus, nenustebino, tai jau ne pirmas toks renginys ir tarsi „vieningųjų“ reklamos tąsa. O turėtų gi rodyti politinės kultūros pavyzdį. Bet ne, tegyvuoja chamizmas! Girdėjau, kad pabaiga buvo dar mužikiškesnėTai renkame valdžią, ponai...


siaure.lt nuotr.

„Aš jam tik paplojau per petį, netrinktelėjau“, – apie incidentą su Biržų meru V. Valkiūnu aiškino Seimo narys A. Šimas.

Debatai baigėsi stumdymu

Renginio dalyviai pasakojo buvę priblokšti to, kas įvyko jau debatams pasibaigus.

Besiskirstantys žmonės matė, kaip Seimo narys ėmėsi fizinių veiksmų – stūmė merą V. Valkiūną. Pasak įvykio liudininkų, šis vos nekrito, griebėsi už kėdės.

„Tai, pasirodo, valdžios žmonės gali būti ir pavojingi. Taip aš pasakiau draugei, išsigandusi to, ką išvydau. Grįžau į namus labai nuliūdinta“, – „Šiaurės rytams“ sakė viena iš įvykio liudininkų. Panašiai pasakojo ir kiti, apgailestavę, kad tai vyko renginio organizatorių akivaizdoje.

„Gerai, kad meras pasielgė protingai ir pasitraukė“, – situaciją vertino jauni renginio dalyviai.

„Šiaurės rytų“ kalbintas meras V. Valkiūnas incidento fakto neneigė. Jo komentaras buvo trumpas: „Grubus, neetiškas elgesys. Nebesusivaldė vyras, tačiau neparkritau.“

Seimo nario A. Šimo „Šiaurės rytai“ pirmiausia klausė, dėl ko debatų metu jam viešą pastabą davė viena iš kandidatų į merus I. Varzienė.

„Tikrai nežinau kodėl. Gal jai nepatiko mano veido išraiška?“ – sakė telefonu kalbintas A. Šimas.

Pasiteiravus, kodėl stūmė merą V. Valkiūną, Seimo narys sakė, kad meras „pirmas pradėjęs“.

„Aš jam pasakiau viską, ką apie jį galvoju, tai jis man trinktelėjo per petį. Aš gi negalėjau nusileisti – trinktelėjau jam. Bet nesmarkiai – aš ant ligonių nepykstu“, – aiškino Seimo narys, valstiečių atstovas A. Šimas.

Po kurio laiko jis paskambino į redakciją ir patikslino incidento aplinkybes taip: „Aš jam tik paplojau per petį, netrinktelėjau. Jis man paplojo, aš jam paplojau, ir mes išsiskyrėme.“