Nieko gero planuojantiems naujus namus: bankai atsargiau dalys paskolas, būstų kainos šiek tiek kils

Būstas
Būstas
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2019-02-19 15:13

Lietuvoje veikiantys bankai šiek tiek griežtina skolinimo sąlygas ir šiemet numato nedidelį būstų kainų didėjimą – rodo naujausia Lietuvos banko apklausa. Bankų nuomone, jų teikiamų paskolų įmonėms ir namų ūkiams paklausa per 2018 m. trečiąjį ketvirtį šiek tiek padidėjo, o nedidelio namų ūkiams teikiamų paskolų paklausos augimo bankai tikisi ir artimiausiu metu.

Tiesa, į skolinimą jie žvelgia nuosaikiai: šiek tiek sugriežtino paskolų teikimo gyventojams ir verslui standartus, padaugėjo bankų, kurie ribojo skolinimą transporto ir nekilnojamojo turto įmonėms. Dauguma apklaustų bankų tikėjosi, kad ir naujos, ir senos statybos būsto kainos per ateinančius metus pakils iki 5 proc.

Sugriežtino skolinimąsi

Per 2018 m. trečiąjį ketvirtį Lietuvoje veikiantys bankai šiek tiek sugriežtino paskolų įmonėms ir namų ūkiams teikimo standartus. Kad griežtina paskolų tiek namų ūkiams, tiek įmonėms teikimo standartus, nurodė po du bankus, dalyvavusius apklausoje, o standartų švelninimo nenurodė nė vienas apklausos dalyvis.

Vertinant skirtingus paskolų įmonėms segmentus, daugiausia bankų (du) nurodė sugriežtinę skolinimo standartus, taikomus smulkiojo ir vidutinio verslo įmonėms, o vertinant paskolas įmonėms pagal trukmę, daugiausia sugriežtėjo trumpalaikių paskolų standartai (taip nurodė taip pat du bankai). Paskolų įmonėms standartų griežtėjimą daugiausia lėmė su banko kapitalu susijusios priežastys bei pakitęs bankų rizikos vertinimas: su bendra ekonomikos padėtimi susiję lūkesčiai, pramonės šakos arba konkrečių įmonių perspektyvos vertinimas, užstato rizika.

Skolinimo namų ūkiams standartų griežtėjimą daugiausia lėmė su ekonomikos padėtimi susiję bankų lūkesčiai. Vertindami paskolų įmonėms ir namų ūkiams teikimo standartus artimiausioje ateityje, dauguma bankų planuoja skolinimo sąlygų nekeisti. Bankų teikiamų paskolų įmonėms ir namų ūkiams paklausa per 2018 m. trečiąjį ketvirtį nežymiai padidėjo, o nedidelio namų ūkiams teikiamų paskolų paklausos augimo bankai tikisi ir artimiausiu metu.

Apklausoje buvo daugiau tokių bankų, kurie teigė, kad jų teikiamų paskolų įmonėms ir namų ūkiams paklausa padidėjo, nei tų, kurie nurodė paklausą sumažėjus. Vertindami paskolų įmonėms paklausą, du bankai nurodė, kad paklausa per 2018 m. trečiąjį ketvirtį šiek tiek padidėjo, o vienas bankas nurodė, kad paskolų įmonėms paklausa pastebimai sumenko. Namų ūkiams teikiamų paskolų atveju po vieną banką nurodė, kad paskolų vartojimui ir būstui įsigyti paklausa padidėjo, o paklausos sumažėjimo nepajuto nė vienas bankas.

Pagrindiniai veiksniai, skatinę esamą paskolų įmonėms paklausos augimą, buvo įmonių investicijos ir apyvartinių lėšų poreikis. Būsto ir vartojimo paskolų paklausą skatino keleto veiksnių visuma: vartotojų pasitikėjimas, bendras palūkanų normų lygis, būsto rinkos perspektyvos ir poreikis įsigyti ilgalaikio vartojimo prekių (pvz., automobilių). Reikšmingų paskolų paklausos pokyčių artimiausioje ateityje apklausoje dalyvavę bankai nesitiki: nė vienas bankas nenurodė laukiantis reikšmingų įmonių skolinimosi paklausos pokyčių, o būsto ir vartojimo paskolų paklausos augimo tikėjosi po vieną banką.

Tikėjosi didesnių kainų

Dauguma bankų tikėjosi, kad būsto kainos per ateinančius 12 mėn. padidės, o ryškiausi lūkesčių pokyčiai buvo susiję su senos statybos butų segmentu. Vertindami senos statybos butų kainas po keturis bankus nurodė, kad tokių butų kainos Lietuvoje per ateinančius metus padidės iki 5 proc. arba nesikeis, o vienas bankas tikėjosi iki 5 proc. sieksiančio kainų kritimo. Bankų lūkesčiai naujos statybos butų kainų atžvilgiu buvo panašūs: keturi bankai tikėjosi, kad naujos statybos butai brangs iki 5 proc., o 5 respondentų nuomone, naujų butų kainos per ateinančius metus keistis neturėtų.

Palyginti su ankstesne apklausa, pastebimai padaugėjo bankų, kurie tikėjosi butų kainų augimo: prieš ketvirtį atliktos apklausos metu vienas bankas nurodė, kad per ateinančius metus tikisi senos statybos butų kainų augimo, o naujos statybos butų kainų augimo iki 5 proc. tikėjosi du bankai. Per 2018 m. trečiąjį ketvirtį padaugėjo bankų, kurie ribojo skolinimą transporto įmonėms ir nekilnojamojo turto įmonėms.

Vertinant pagal ekonominės veiklos rūšis, skolinimą transporto ir nekilnojamojo turto įmonėms ribojančių respondentų 2018 m. trečiojo ketvirčio pabaigoje buvo daugiausia. Keturi iš devynių bankų, teikusių paskolas šių dviejų sektorių įmonėms, nurodė, kad joms skolinimą ribojo. Daugiau nei prieš ketvirtį vykdytoje apklausoje taip nurodė atitinkamai 3 ir 2 bankai. Kitų rūšių ekonominę veiklą vykdančioms įmonėms bankai iš esmės skolinimo neribojo.