Strasbūro teisme – antra byla dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje

Spėjamas CŽV kalėjimas Antaviliuose
Spėjamas CŽV kalėjimas Antaviliuose
  © SCANPIX
Vaidotas Beniušis | BNS
2019-02-11 13:54

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) nusprendė nagrinėti dar vieną bylą dėl galimo neteisėto kalinimo slaptame amerikiečių kalėjime Lietuvoje 2005–2006 m., pirmadienį pranešė Vyriausybė.

Strasbūro teismas priėmė Saudo Arabijos piliečio Mustafa al Hawsawio skundą ir nurodė Lietuvos Vyriausybei pateikti savo poziciją.

„Vyriausybė sausio pabaigoje gavo EŽTT perduotą peticiją. Turime iki kovo 22 d. pateikti poziciją, ar galima sudaryti taikų susitarimą“, – BNS sakė teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė.

„Vyriausybė artimiausiu metu svarstys šį klausimą“, – teigė ji.

Pasak jos, M. al Hawsawis peticijoje nurodo tris galimas datas, kada galėjo būti atgabentas į Lietuvą 2005 m. vasario ir spalio mėnesiais. Jis teigia, kad Lietuvoje buvo laikomas iki 2006 m. kovo.

EŽTT pernai gegužę konstatavo, kad Lietuvoje 2005–2006 m. veikė slaptas CŽV kalėjimas ir jame kalintas kitas Saudo Arabijos pilietis Abu Zubaydah.

Teismas dėl žmogaus teisių pažeidimų įpareigojo Lietuvą jam išmokėti 130 tūkst. eurų kompensaciją. Šiuos pinigus Vyriausybė atidėjo į depozitinę sąskaitą.

50-metis M. al Hawsawis šiuo metu kalinamas Gvantamo bazėje. Jis buvo sulaikytas 2003 m. Pakistane. JAV teigia, kad jis galėjo prisidėti prie rugsėjo 11-osios išpuolių.

Pirmieji pranešimai apie galimą CŽV kalėjimą buvusioje jojimo bazėje Antaviliuose JAV žiniasklaidoje pasirodė 2009 m.

Papildomų diskusijų sukėlė 2014 m. paskelbta JAV Senato ataskaita. Joje konkretūs centrai neįvardijami, bet žmogaus teisių gynėjai mano, kad Lietuvoje veikė dokumente violetiniu vadinamas centras.

Anot JAV Senato ataskaitos, jis veikė nuo 2005 m. pradžios, o buvo uždarytas 2006 m., kai šalies pareigūnai atsisakė priimti M. al Hawsawi į vietos ligoninę.

Lietuvoje dėl šių įtarimų atliekamas ikiteisminis tyrimas, įtarimai kol kas niekam nepareikšti.

Lietuvos Vyriausybės atstovai Strasbūro teisme teigė, kad patalpose Antaviliuose, netoli Vilniaus, turėjo veikti žvalgybos paramos centras, o įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.