Viceministro atsakas į kaltinimus mėginant susidoroti: nekaltumo prezumpcija taikoma ne visada

Atliekos / AAD nuotr.
Atliekos / AAD nuotr.

Bendrovę „Traidenis“ tikrina aplinkosaugininkai. Jos vadovas Alytaus politikas tikina, kad patikrinimai atliekami dėl bandymo susidoroti prieš rinkimus. Daugiausia kaltinimų jis beria aplinkos viceministrui Martynui Norbutui. O pastarasis sako, kad nekaltumo prezumpcija aplinkosaugos sferoje taikome ne visuomet.

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai sausio 15 d. patikrino minėtos bendrovės teritoriją, naudodamiesi sunkiasvore kasimo technika, ir nustatė, kad joje užkasta gamybos atliekų. Jų kiekiui ir sudėčiai nustatyti bei padarytai žalai aplinkai įvertinti dar bus atliekami išsamūs tyrimai.

Bendrovei buvo suteiktas terminas iki sausio 21 d. pateikti duomenis ir paaiškinimus. Dar prieš tai aplinkos viceministras M. Norbutas LRT laidoje „Panorama“ pasmerkė bendrovę ir jos vadovus.

„Tai yra gana didelis pažeidimas. Na, akivaizdu, kad tokie pažeidimai turėjo būti daromi ir su įmonės vadovybės žinia. Kasti įmonės teritorijoje tiesiog – vis dėlto tai yra matoma, akivaizdu, ir apie tai, sakykime, nežinoti kažkam būtų labai didžiulė nuostaba, kaip galima nematyti, kad darbo vietoje arba savo įmonės teritorijoje vyksta tokie veiksmai“, – tuomet sakė jis.

Būtent šį pareiškimą „Traidenio“ vadovas Sigitas Leonavičius, kuris ne tik kandidatuos į Alytaus miesto savivaldybę, bet ir dabar yra jos narys, susiejo su noru sutrukdyti jam artėjančiuose rinkimuose.


Martynas Norbutas

Martynas Norbutas© Dmitrijus Radlinskas

Viceministras: pažeidimų yra

Penktadienį M. Norbutas teigė, kad, nors tyrimas tik pradėtas, pažeidimai yra akivaizdūs: „Pasakykite, kur nėra pažeidimo? Kokiu metu Lietuvoje buvo galima gamybines atliekas paimti ir užkasti? Taip, tyrimas pradėtas ir užbaigtas bus tuomet, kai bus ištirta visa teritorija, nustatyta, ar dar yra atliekų, kiek, kokio tipo, koks padarytas poveikis aplinkai. Bet aišku, kad pažeidimų yra.“

Kalbėdamas apie „Traidenio“ vadovo kaltinimus dėl politinio susidorojimo, viceministras sakė nežinantis, kas jis toks.

„Net nežinau, kas yra vadovas, nežinau, apie kokią partiją šnekame. Jeigu kokia nors įmonė galvoja, kad bet kuris jos darbuotojas eis į politiką vykstant rinkimams ir bendrovės nebus tikrinamos, labai atsiprašau, bet taip nėra ir būti negali“, – tvirtino M. Norbutas.

Jis pridūrė, kad nekaltumo prezumpcija aplinkosaugos sferoje taikoma ne visada: „Nekaltumo prezumpcija yra, bet ji netaikoma, kai iš esmės nėra aplinkybių, kad kažkas įvyko. Gautas pranešimas, buvo atlikta patikra ir rasta atliekų po žeme. Paimti gamybines atliekas ir jas užkasti taip pat yra pažeidimas. Manau, kad visi faktai bus surinkti.“

Alfa.lt paklausė, ar M. Norubtas nemano, jog paskubėjo teikti išvadas per nacionalinę televiziją: „Aš manau, kad yra svarbu konstatuoti faktą, ką bandžiau tuo metu padaryti. Tai yra taip pat svarbu, nepriklausomai nuo to, kada tai darome. Kai kurie tyrimai tęsiasi pakankamai ilgai. Bet šiuo atveju konstatuotas konkretus dalykas, nematau kažkokio prieštaravimo teisės aktams. Pasidalijau savo nuomone apie tai, kokią informaciją turėjau ir kaip ji man atrodo.“


Sigitas Leonavičius

Sigitas Leonavičius© Organizatoriai

Bijo dėl žalos verslui

„Traidenis“ aiškina, kad aplinkosaugos pareigūnų iškastos medžiagos istorija siekia 2011–2012 m. Neva tuomet įmonėje vyko aplinkos tvarkymo darbai ir gamtai nežalinga medžiaga buvo panaudota teritorijos drenažui. Tai – stiklaplastis, neturintis poveikio aplinkai.

S. Leonavičius teigia, kad įmonė bendradarbiauja su visomis institucijomis.

„Sulaukiame partnerių užklausų dėl šios istorijos, žmonės sunerimę dėl savo darbo vietų, jei jau viceministras leidžia per nacionalinio transliuotojo pagrindinę žinių laidą kone palaidoti įmonę nesibaigus tyrimui, mesti jai kaltinimus. Įvertinkime sugaištą patikrinimams laiką, aiškinimosi laiką, ir pamatysime papildomas įmonės išlaidas, jau nekalbant apie reputacinę žalą“, – sakė jis.

Politikas ir verslininkas įsitikinęs, kad aukšto rango pareigūnai puikiai pasveria savo žodžius: „Deja, kai kuriems turbūt trūksta patirties ir supratimo, ką reiškia tokia nesolidi komunikacija, išduodanti politinio užsakymo tikimybę.“

Departamentas nieko neleistino neviešino

Aplinkosaugininkai teigia, kad tyrimo rezultatai bus aiškūs po kelių mėnesių. AAD atstovė Ieva Krikštopaitytė sakė, kad patikrinimas atliktas dėl gauto pranešimo.

„Tiek viceministrui, tiek žiniasklaidos atstovams ir visuomenei buvo pateikta pirminė turima informacija. Tai, kad buvo atliktas tyrimas ir nustatytas užkastų atliekų faktas. Apie tyrimo rezultatus ir sprendimus kalbėta nebuvo. Dėl konkretaus viceministro komentaro reikėtų kreiptis į Aplinkos ministeriją“, – sakė I. Krikštopaitytė.

Tad AAD kol kas paviešino tik faktines aplinkybes, nustatytas atlikto patikrinimo metu.

Aplinkos ministerija komentarų nedalijo.