D. Kreivys ir nacionalinis stadionas: griauti lengviau, nei statyti

Dainius Kreivys
Dainius Kreivys
  © Paulius Peleckis / Fotobankas
Alfa.lt
2019-02-05 17:01

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatas į sostinės merus Dainius Kreivys savo rinkimų kampanijos taikiniu pasirinko nacionalinį stadioną, kurio finišo tiesiosios link judantį projektą užsimojo sužlugdyti.

Šiandien kartu su Vilniaus miesto tarybos nariu konservatoriumi Valdu Benkunsku surengtoje spaudos konferencijoje D. Kreivys metė kaltinimus Vilniaus merui Remigijui Šimašiui bei sostinės savivaldybės administracijos direktoriui Povilui Poderskiui dėl esą neskaidraus nacionalinio stadiono statybos konkurso.

Konservatoriai šiuos įtarimus grindžia faktais, kad nacionalinio stadiono konkurso koncesijos komisijos posėdžiuose dalyvavo bendrovėje „Icor“ aukštas pareigas užimančio Igno Krasausko brolis Kipras Krasauskas, anksčiau pats dirbęs šio koncerno įmonėse ir šiuo metu užimantis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus padėjėjo pareigas.

Panašaus lygio ataką prieš vieną konservatorių lyderių Andrių Kubilių buvo surengusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kuriai užkliuvo tai, kad A. Kubiliaus sūnus Vytautas Kubilius buvo energetikoje interesų turinčios „Modus Group“ stebėtojų tarybos nariu. Nors sąsajos dėl galimo interesų konflikto buvo sunkiai įžiūrimos, V. Kubilius iš pareigų „Modus Group“ pasitraukė.

D. Kreiviui priminė Bibliją

P. Poderskis į konservatorių kaltinimus sureagavo ironiškai, paskelbęs komentarą feisbuke: „Šiandien konservatoriai pabandė pasiūlyti (na, net nelabai aišku, kaip ten tiksliai) mane išmesti dėl to, kad turiu gerų darbuotojų. Tokie puldinėjimai yra įprasta politinio proceso dalis. Nenustebino, net buvo keista, kodėl dėl to dar nebuvome užsipulti. Kipru visiškai pasitikiu, o patikimų žmonių turėjimas savo komandoje – mano kaip vadovo teisė ir pareiga. Kiekvienas padėjėjas, specialistas, darbuotojas šiais laikais gali turėti savo 15 minučių šlovės ir net būti puolamas. Pagalvokite, vienas padėjėjas sugebėjo įtakoti Vyriausybės, ministerijų, kitų valstybinių įstaigų darbą taip, kad kažkas tarsi įvyktų. Valstybės saugumo departamente, samdykite šį žmogų kuo greičiau. Dabar apkaltintas tarsi turėtų pasiaiškinti, kad nėra dramblys. Tai akivaizdžiai buvo pretekstas, nuo kurio atsispyrus dabar organizuojami tolimesni puolamieji veiksmai.

Aš tik gal vieno dalyko nesuprantu, na, pati organizavimo kokybė šito politinio kompromitavimo proceso tiesiog apgailėtina. Žinote, mane dažnai kritikuoja už vienus ar kitus blogai suvaldytus procesus, darbus neįgyvendintus, dar kažką. Trūkumų tikrai yra, ir aš juos pripažįstu, visada stengiuosi būti objektyvus ir savikritiškas, kuo greičiau pasitaisyti, bet jeigu dirbčiau taip blogai, kaip konservatoriai organizuoja savo triukus, tai jau seniai būčiau pats pasitraukęs. Tiesiog gėdinga.

Dar norėčiau pridėti, gal kad labai negražu už akių kalbėti visiškas paskalas ir meluoti. Kipras nieko blogo nepadarė, ir Dainius neturėtų meluoti žmonėms be įrodymų. Viena yra, kas pasiekia viešąją erdvę, bet už akių skleidžiamos paskalos yra mažų mažiausiai negarbingos. Doru kataliku save laikantis žmogus to sau negalėtų leisti. Paskaitykit bent savo pačių knygą (Evangelija pagal Matą 23, 25): 23 Vargas jums, veidmainiai Rašto aiškintojai ir fariziejai! Jūs duodate dešimtinę nuo mėtų, krapų ir kmynų, o pamirštate, kas svarbiausia Įstatyme, – teisingumą, gailestingumą ir ištikimybę. Reikia tai daryti ir ano neapleisti!

25 Vargas jums, veidmainiai Rašto aiškintojai ir fariziejai! Jūs valote taurės bei dubens išorę, o viduje esate pilni gobšumo ir nesivaldymo.“

Sostinės meras R. Šimašius D. Kreivio kaltinimų kol kas nekomentuoja.

Bandė, bet nepavyko

Nacionalinis futbolo stadionas buvo pradėtas statyti dar sovietmečiu sostinės Šeškinės rajone, o jo projektą atgaivinti bandytą ne kartą, tačiau nesėkmingai.

Konservatoriai visuomet turėjo didelę įtaką Vilniaus miesto savivaldybėje, jų atstovais mero poste buvo Alis Vidūnas, Algirdas Čiučelis, Rolandas Paksas, Vilius Navickas, Raimundas Alekna.

Stadiono statybos buvo atnaujintos prieš daugiau nei dešimt metų, tačiau milijonines investicijas sustabdė prasidėjusi 2009 m. krizė. Tuo metu Vilniaus mero pareigas ėjo Juozas Imbrasas, ilgametis konservatorių partijos narys, vėliau savo politinėje karjeroje sekęs R. Pakso pėdsakais į liberalų bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijas.

Kliūtis keičia kliūtys

Savivaldybės skelbtą nacionalinio stadiono konkurse pernai nugalėjo „Icor“ grupės įmonė „Axis Industries“, kuri siūlo įgyvendinti projektą kartu su „Venetus Capital“, „Kauno arena“, „Populous“ bei „Cloud architektai“. Projekto vertė – 79,9 mln. eurų.

Pasiūlyme numatytas 15 tūkst. vietų UEFA IV kategorijos futbolo stadionas su dengtomis tribūnomis, 300 vietų vaikų darželis, konferencijų centras su biblioteka, sporto muziejus, 6 krepšinio aikštelės, meninės ir sportinės gimnastikos salė, bokso, imtynių ir treniruočių salė, administracinės patalpos, 3 futbolo aikštės, 3 tūkst. vietų lengvosios atletikos stadionas.

Pagal bendrovės pasiūlymą futbolo stadionas turėtų kainuoti apie 33,8 mln. eurų, sporto salė su administracinėmis patalpomis, lengvosios atletikos stadionas ir 3 futbolo aikštės – 16,4 mln. eurų, bendra infrastruktūra – 11 mln. eurų, kultūros centras su biblioteka – 4,6 mln. eurų, sporto muziejus – 4,2 mln. eurų, darželis – 3,6 mln. eurų. Dar 6,3 mln. eurų ketinama skirti kitoms išlaidoms.

Sostinės savivaldybė skelbė, jog sutartis su privačiu investuotoju bus pasirašoma 25 metams. Vyriausybė yra įsipareigojusi per 25 metus komplekso statyboms ir išlaikymui, renginiams (20 dienų per metus) iš viso skirti 53 mln. eurų. Konkretus kiekvienos šalies indėlis paaiškėtų pasirašius sutartį.

Tačiau kol kas sutarties pasirašyti nepavyko, nes pernai spalį Aukščiausiasis Teismas Vilniaus savivaldybę įpareigojo nagrinėti bendrovės Vilniaus nacionalinis stadionas pasiūlymą. Šių metų sausį konkurso komisija nusprendė šią įmonę pašalinti dėl nepakankamos kvalifikacijos ir galbūt melagingai teiktų duomenų.

„Vilniaus nacionalinis stadionas, siekdamas įrodyti savo tinkamumą reikalavimams, teikė galimai melagingą informaciją apie savo konsorciumo sudėtį, taip pat techninius bei finansinius pajėgumus, todėl yra šalinamas iš konkurso“, – informavo savivaldybė.

Pasak jos, įmonė per daugiau nei du mėnesius taip ir nepateikė įrodymų, kad jos ar jos partnerių pajėgumas yra realus, užtikrinti ir pakankami sėkmingam projekto įgyvendinimui, o tai darydama klaidino vertinimo komisijos narius ir ekspertus.

Po šio sprendimo konkurse liko vienas dalyvis – koncerno „Icor“ valdoma įmonė „Axis Industries“. Konkurso procedūros turėtų būti tęsiamos toliau.