Stambų projektą Vilkaviškyje gavusi ne ta bendrovė sulaukė konkurentų ir valdžios spaudimo

Vilkaviškis.
Vilkaviškis.

Viešieji pirkimai turėtų užtikrinti, kad valdžios pinigai, ypač savivaldybėse, būtų skaidriai dalijami patikimoms ir kompetentingoms bendrovėms, ne pažįstamų ir giminių kromeliams. Tačiau netgi skaidrūs viešųjų pirkimų konkursai negarantuoja, jog tiek valdžia, tiek konkurentai neturės priemonių patrukdyti nepalankioms bendrovėms.

Tuo savo kailiu įsitikino Vilkaviškyje įsikūrusi statyba, prekyba ir maitinimu užsiimanti bendrovė „Gintrėja“ – Vilkaviškyje stambų dviejų miesto centre esančių gatvių renovacijos projektą laimėjusios bendrovės vadovas sako, kad „Gintrėja“ gavo projektą, kuris greičiausiai jau buvo pažadėtas kitai kompanijai.

Už vertingą projektą – konkurentų „ačiū“

Vilkaviškio centre jau kurį laiką vykdoma kelių svarbių gatvių – Maironio ir Kęstučio – rekonstrukcija, kuri viešųjų pirkimų keliu buvo patikėta vietinei bendrovei „Gintrėja“. Rodos, šiai bendrovei pasisekė – pavyko laimėti didžiausios vertės Vilkaviškyje skelbtą konkursą. Iš pradžių iš dalies iš ES lėšų finansuojamo projekto vertė buvo maždaug 600 tūkst. eurų, tačiau dabar, pasak „Gintrėjos“ vadovo Gintaro Brokevičiaus, darbų kaina išaugo ir siekia maždaug 800 tūkst. eurų.

Bet stambų projektą gavusi bendrovė toli gražu nesidžiaugia – kaip Alfa.lt sakė G. Brokevičius, už tai, kad Maironio ir Kęstučio gatvių rekonstrukcijos projektą laimėjo ne ta bendrovė, kuri turėjo laimėti, šiandien „Gintrėja“ sulaukia konkurentų ir vietinės valdžios kaprizų, taip pat ir vietinės spaudos, priklausomos nuo savivaldybės reklamos, reakcijos.

Darbai, kurie buvo patikėti „Gintrėjai“, nėra lengvi – darbininkai dirba 5–6 metrų gylyje, tvarko kanalizaciją bei vandentiekį, šaligatvius, galiausiai teks asfaltuoti ir pačias gatves. Tačiau vietinė bendrovė pateko į paradoksalią situaciją – niekas nenori jiems parduoti būtinų asfaltavimo paslaugų.

Anot „Gintrėjos“ direktoriaus, tokia situacija – konkurentų atsakas už tai, kad bendrovei teko projektas, turėjęs tekti visai kitiems verslininkams.

Prieš kurį laiką Vilkaviškyje prasidėjo gatvių tvarkymo sezonas, didžiąja dalimi finansuotas iš ES pinigų. Ieškant bendrovių, kurios sutvarkytų gatves, buvo skelbta keletas viešųjų pirkimų. Anot G. Brokevičiaus, bent du mažesnės vertės – iki 200 tūkst. eurų – pirkimus laimėjo kitos dvi bendrovės, o „Gintrėjai“ teko, kaip minėta, maždaug 800 tūkst. vertės objektas. Tokia viešųjų pirkimų baigtis nepatiko vienai iš mažesnės vertės užsakymus gavusių bendrovių, kuri už tai „atsidėkojo“ – anot G. Brokevičiaus, kreipėsi į Kelininkų asociaciją ir pasirūpino, kad nė viena bendrovė „Gintrėjai“ neparduotų asfalto. Taip bendrovei keršijama už tai, kad įlindo ten, kur neturėjo įlįsti.

Kaip Alfa.lt pasakojo G. Brokevičius, pasielgta gudriai – tvirtų įrodymų jis neturi, tad tiesiogiai kaltinti nieko negali, tačiau ne vienas asfalto pardavėjas jam davė suprasti arba tiesiai pasakė, kad asfalto neparduos būtent dėl šios priežasties. „Gintrėjos“ direktorius atskleidė netgi vieną įdomią istoriją – viena bendrovė, kuri „Gintrėjai“ buvo skolinga 40 tūkst. eurų už žvyrą, nesutiko parduoti asfaltavimo darbų, prieš tai negavusi viso avanso už šiuos darbus.

Sulaukė valdžios spaudimo

Pelningą gatvių rekonstrukcijos projektą gavusiai „Gintrėjai“ už tai tenka atkentėti ir vietinės Vilkaviškio valdžios spaudimą – pastaroji, anot G. Brokevičiaus, jau po viešųjų pirkimų konkurso ir pasirašytos sutarties nutarė pakeisti darbų sąlygas, be to, pati prisideda prie to, kad darbai užsitęstų. „Situacija tokia, kad tylėti nebegaliu“, – sakė „Gintrėjos“ direktorius.

Pasak G. Brokevičiaus, iš pradžių buvo ūkiškai nutarta, kad visi darbai bus padaryti vienu etapu – pirma bus sutvarkyta kanalizacija ir vandentiekis, tada sudėti šaligatviai, o galiausiai ant gatvių nutiestas asfaltas. Tačiau, jau atlikus dalį darbų, „Gintrėja“ sulaukė spaudimo iš socialdemokratų valdomos Vilkaviškio savivaldybės – ne pagal iš anksto pasirašytus dokumentus, bet pagal socdemų norus „Gintrėja“ buvo priversta pasirašyti darbų grafiką, kad Maironio ir Kęstučio gatvių rekonstrukcija vyks ne vienu, bet trimis etapais.

Pakeisti darbų planą privertė Vilkaviškio savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas, 2018 m. vasaros antroje pusėje darbus vykdančiai bendrovei pareiškęs, kad nepriims darbų užbaigimo aktų, jei „Gintrėja“ nesutiks su tokiu darbų grafiku. Pasak G. Brokevičiaus, taip vietinė valdžia nori ir įsiteikti rinkėjams prieš artėjančius savivaldybių rinkimus.

Pati Vilkaviškio valdžia, anot „Gintrėjos“ direktoriaus, skubina dirbti, bet pati vilkina darbus – į bendrovės raštus savivaldybei, kuriais bandoma suderinti statybų darbus, atsakymų iš administracijos tenka laukti ir keturis mėnesius.

Maža to, savivaldybės pastangomis rekonstruojamose gatvėse buvo neteisėtai įjungtas apšvietimas – pasak G. Brokevičiaus, greičiausiai po kurio nors iš valdančiųjų skambučio bendrovė „Vilkaviškio komunalinis ūkis“ Maironio gatvėje neteisėtai įjungė apšvietimą, todėl bendrovei teko kreiptis su oficialiais raštais dėl jo išjungimo.

Nors darbams pagalius į ratus kiša vietiniai politikai ir konkurentai, atsakomybė dėl to kraunama ant „Gintrėjos“ – vietinėje spaudoje, pasak G. Brokevičiaus, gyvuojančioje daugiausia iš savivaldybės užsakomos reklamos, bendrovės direktorius buvo apkaltintas „raganų medžiokle“, o neva prastai atliekamais gatvių atnaujinimo darbais skundžiasi galimai išgalvoti asmenys, į kurių lūpas įdedama reikalinga nuomonė.

G. Brokevičius pripažino, kad tokioje sferoje veikti sunku ir dėl vietinės valdžios ryšių su kitomis bendrovėmis. Pavyzdžiui, Vilkaviškio vicemeras Kazys Kiaulakis yra taip pat statybų sferoje ir prekyboje veikiančios bendrovės „Vilkasta“ akcininkas ir buvęs generalinis direktorius, o pastarajai bendrovei Vilkaviškio savivaldybėje gan gerai sekasi laimėti viešųjų pirkimų konkursus.

Jei ir spaudė, tai tik dėl miesto

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktorius V. Gavėnas neigia daręs spaudimą Maironio ir Kęstučio gatves tvarkančiai bendrovei, versdamas sutikti su darbų vykdymu trimis etapais. „Jeigu tai galima vadinti spaudimu, tai dėl miesto“, – teigė V. Gavėnas.

Administracijos direktorius patvirtino, kad Vilkaviškio savivaldybė inicijavo darbų vykdymą trimis etapais. Tačiau taip pasielgta dėl svarbių priežasčių.

„Jeigu visą gatvę iškasinėti ir palikti visai žiemai, tai nei mūsų netenkina, nei miesto gyventojų, nei svečių. Tai ar čia spaudimas buvo? Mūsų buvo tokie norai, tokie reikalavimai, mes taip suderinome grafiką. O kad jie negauna asfalto, tai jau čia jų bėdos“, – sakė V. Gavėnas ir teigė, kad darbų grafiką pasirašė jau po sutarties pasirašymo.

Administracijos direktoriaus pasiteiravus, ar išties „Gintrėjai“ atsakymo į pateiktus raštus reikia laukti po keletą mėnesių, V. Gavėnas tiesiogiai nepaneigė to, tačiau teigė, kad taip darbų rangovas tik ieško pateisinimų vėluojantiems darbams.

„Čia turbūt fantazijos vaisius kažkoks, kai pradedi iš rangovo reikalauti kažko, jis ieško kontrargumentų. Kaip sako, geriausia gynyba – puolimas. Mes vietoje čia visi, bendraujame žodžiu. Jeigu lauksime tų raštų, tai iki begalybės… Čia nematau jokios problemos, ieško pasiteisinimų tiesiog“, – sakė administracijos direktorius.

Pokalbio metu V. Gavėnas taip pat pažymėjo, kad kitos dvi bendrovės, kurioms buvo patikėtas kitų gatvių atnaujinimas, darbus atliko greitai ir kokybiškai.