D. Adomaičio skundai turi pagrindo? Lipdukai ant parketo – sena Europos krepšinio liga

LKL rungtynėse parketą dengia dar daugiau lipdukų
LKL rungtynėse parketą dengia dar daugiau lipdukų
  © Edvard Blaževič

Vilniaus „Rytas“ patyrė dar vieną apmaudų pralaimėjimą Europos taurės rungtynėse, kuriose po pratęsimo 86:94 nusileido Berlyno klubui ALBA ir komplikavo savo galimybes žengti į ketvirtfinalį. Vis dėlto papildomų penkių minučių komandos galėjo ir nežaisti, jei ne vienas aikštės parketo elementas.

Vokietijos sostinės klubo puolėjas Nielsas Giffey ketvirtajame kėlinyje likus žaisti 3,6 sek. sudėtingu metimu išlygino rezultatą, bet „Rytas“ gavo teisę rengti paskutinį išpuolį. Atsakomybė buvo patikėta D. J. Seeley, kuris, nepaisydamas slystelėjimo ir aktyvios varžovo gynybos, pataikė dvitaškį.

Deja, arbitrai net ir be pakartojimo nusprendė, kad taškai įskaityti nebus – ant parketo lipduko slystelėjęs amerikietis bandydamas išlaikyti pusiausvyrą sugaišo bent sekundę, o būtent šio laiko jam ir pritrūko, kad metimą spėtų atlikti laiku.

Po susitikimo apie ne vietoje pasipainiojusį lipduką buvo paklaustas ir vilniečių strategas Dainius Adomaitis, kuris turėjo ką pasakyti šia tema.

„Mes net renkame momentus, kad lyga atsižvelgtų į tai, nes daug žaidėjų tikrai yra patyrę traumų tokiu būdu, – tikino specialistas. – Žaidėjai ir treneriai nori, kad lipdukų nebūtų. Sporte reikia ir sėkmės, o šiandien lemiamu momentu mums nesisekė – prametėme laisvus metimus, slydome ant lipdukų.“

Kalbėdamas apie „daug žaidėjų, patyrusių traumas tokiu būdu“, D. Adomaitis nemelavo – pastaraisiais metais netrūksta besiskundžiančių parketą dengiančiais lipdukais, o nuo jo nukentėjo ne viena ryški Eurolygos žvaigždė.

Vienas jų – Pirėjo „Olympiakos“ puolėjas Giorgios Printezis, traumą gavęs Kauno „Žalgirio“ arenoje. Graikas prieš kiek daugiau nei dvejus metus vykusių rungtynių pabaigoje paslydo ant ties baudų metimų linija tradiciškai užklijuotu reklaminiu lipduku ir dėl kelio traumos be krepšinio buvo priverstas praleisti daugiau nei tris savaites.

Šis epizodas itin supykdė tuometinį „raudonųjų“ strategą Ioannį Sfairopoulą – vos prieš savaitę dėl tos pačios priežasties „Olympiakos“ buvo netekę ir kito svarbaus žaidėjo Danielio Hacketto, kuriam paslydus ant toje pačioje vietoje užklijuoto lipduko trūko šlaunikaulio sausgyslė. Dėl šios priežasties italas nežaidė ilgiau nei pusę metų.

Ši situacija išprovokavo ne tik Pirėjo klubo atstovų, bet ir kitų Eurolygos žaidėjų pasipiktinimą. Tuometinis Maskvos CSKA gynėjas Aaronas Jacksonas tviteryje reikalavo turnyro vadovus pašalinti pavojingą ir daugybės traumų pareikalaujančią reklamą ant baudų metimo linijos, o Stambulo „Fenerbahče“ „centras“ Ekpe Udoh prašė permąstyti, ar tikrai lipdukams negalima rasti geresnės alternatyvos.

„Sveika, Eurolyga. Ar galime rasti geresnius lipdukus arba geresnę alternatyvą tiems, kurie yra klijuojami ant aikštės? Susirūpinęs narys, Ekpe“, – savo tviterio paskyroje rašė dabar NBA rungtyniaujantis aukštaūgis.


Nors nuo to laiko Eurolyga veiksmų nesiėmė ir reklaminiai lipdukai toliau puikuojasi ant visų turnyro ekipų parketo, taisyti šią situaciją mėgina pernai įkurta Eurolygos žaidėjų asociacija (ELPA), kuriai vadovauja „Fenerbahče“ italas Luigi Datome.

Vardydama savo tikslus, ši organizacija paminėjo ir parketo lipdukų pašalinimą. Vis dėlto ELPA supranta, kad tai padaryti bus nežmoniškai sunku, mat tokiam veiksmui neabejotinai priešinsis reklamų užsakovai.

„Esame prieš tokius lipdukus ant aikštės parketo. Pradėjome kalbas su Eurolyga dėl jų pašalinimo, bet lipdukai ant baudų metimo linijos yra klijuojami rėmėjų pageidavimu, tad tai nebus tik žaidėjų ar pačios Eurolygos klausimas“, – buvo rašoma ELPA pranešime.

Tiesa, Eurolygoje ir taip lipdukų ant parketo nėra daug – pagal 2016-aisiais priimtas pataisas, vienodi reklaminiai lipdukai ant parketo yra klijuojami tik ties baudų metimo linijomis, o ties aikštės viduriu puikuojasi komandų logotipai. Palyginimui: Lietuvos krepšinio lygos rungtynėse lipdukų ant parketo būna bemaž dviženklis skaičius, ypač pavojingi žaidėjams yra lipdukai, klijuojami po pat krepšiu – baudos aikštelės puslankio viduje. Dėl jo ne sykį nusiskundimų yra išreiškę ir LKL krepšininkai ar treneriai.

Šios problemos sprendimo būdas gali būti ne tik reklamų pašalinimas, bet ir lipdukų pakeitimas dažais – taip elgiamasi už Atlanto, siekiant išvengti slidžių reklaminių lipdukų sukeliamo pavojaus krepšininkams.

Nors NBA lygoje reklamos ant parketo ir taip nėra leistinos, dažai pasitelkiami siekiant parketą padailinti komandų logotipais ar kitais vaizdiniais elementais.

Tiesa, prieš kelerius metus ir NBA arenose būdavo galima išvysti parketo lipdukų – tokie būdavo klijuojami atkrintamųjų varžybų ir finalų metu. Jų nutarta atsisakyti prieš lemiamas 2015-ųjų NBA kovas, tačiau gali būti, jog jau netrukus daugeliui žiūrovų įsiminę parketo elementai grįš – tik jau nebe lipdukai, o dažyti. Tokį sprendimą gali lemti sirgalių prašymas – ne vienam jų skiriamieji parketo ženklai lemiamų rungtynių metu itin patiko.


NBA arenų parketas finaluose ilgą laiką būdavo papuošiamas štai taip

NBA arenų parketas finaluose ilgą laiką būdavo papuošiamas štai taip© SCANPIX
Nors sprendimas atrodo aiškus, jį įgyvendinti Europos komandoms negali būti taip paprasta – klubai lipdukus naudoja ne tik taupymo sumetimais, bet ir dėl skirtingų reglamentų įvairiuose turnyruose. Štai Eurolyga, kaip jau minėta anksčiau, ant parketo leidžia vos du reklaminius lipdukus, FIBA Čempionų lygoje jų gali būti bent keturi, o LKL pirmenybėse lipdukų skaičius apskritai nėra ribojamas.

Tad, jeigu būtų priimtas sprendimas leisti tik dažytas reklamas, ekipoms neabejotinai tektų vietoj vieno arenos parketo imti naudoti du. Tai, ko gero, sukeltų joms problemų, mat arenos parketą perdėlioti tektų kone kas antrą dieną.