Buvusiam „Nissan“ vadovui – nauji kaltinimai

„Nissan“ valdybos pirmininkas Carlos Ghosn
„Nissan“ valdybos pirmininkas Carlos Ghosn
  © SCANPIX
BNS
2019-01-11 19:09

Tokijo prokurorai buvusiam „Nissan“ valdybos pirmininkui Carlosui Ghosnui penktadienį pareiškė du naujus kaltinimus finansiniais nusižengimais, o tai reiškia, kad automobilių pramonės magnatas artimiausiu metu vargu ar paliks savo vienutę sulaikymo centre.

Garsiojo verslininko advokatai po kelių valandų pateikė prašymą dėl paleidimo už užstatą, tačiau pripažino turintys nedaug vilčių, jog sulaikytasis bus paleistas iki teismo.

Pirmą kartą teisme antradienį pasirodęs C. Ghosnas nepripažino jokių pažeidimų, kuriais yra įtariamas ir kaltinamas, ir pareiškė, kad buvo „neteisingai apkaltintas ir nepagrįstai sulaikytas“.

Automobilių pramonės magnatui jau yra pareikšti kaltinimai dėl to, kad jis akcininkams teikiamuose oficialiuose dokumentuose per penkerius metus nedeklaravo apie 5 mlrd. jenų (46 mln. JAV dolerių) darbo užmokesčio.

Penktadienį jam buvo pareikšti kaltinimai, kad jis viso užmokesčio nedeklaravo dar trejus metus. Jis taip pat buvo apkaltintas „piktnaudžiavimu pasitikėjimu sunkinančiomis aplinkybėmis“ – šie kaltinimai yra susiję su tariama sudėtinga schema, kurią taikydamas C. Ghosnas, kaip teigiama, mėgino į „Nissan“ balansą perkelti savo nuostolius, kuriuos patyrė dėl sandorių užsienio valiuta.

Jis taip pat apkaltintas tuo, kad pagal šią schemą panaudojo bendrovės lėšas, kad grąžintų pinigus pažįstamam verslininkui iš Saudo Arabijos, kuris prieš tai pateikė iš C. Ghosno reikalautą įkaitą.

Dėl viso darbo užmokesčio nedeklaravimo per papildomą trejų metų laikotarpį prokurorai penktadienį pareiškė kaltinimus ir bendrovei „Nissan“, ir C. Ghosno artimam bendražygiui Gregui Kelly‘iui.

Kaltinimas piktnaudžiavimu pasitikėjimu laikomas itin rimtu ir C. Ghosno advokatas Motonari Otsuru dar antradienį pripažino, jog bus „labai sunku“ pasiekti, kad jo klientas būtų paleistas už užstatą.

„Paprastai kaltinamieji tokiose bylose Japonijoje iki pirmojo bylos nagrinėjimo posėdžio už užstatą nepaleidžiami“, – pareiškė advokatas ir pridūrė, kad to gali tekti laukti šešis mėnesius.

Kyla naujų įtarimų

Nuo lapkričio 19 dienos, kai buvo netikėtai suimtas, C. Ghosnas viešumoje pasirodė tik kartą – per antradienį įvykusį teismo posėdį, kuris buvo surengtas jo gynėjams teisėjų paprašius paaiškinti, kodėl magnatas tebėra sulaikytas.

Vienas žinomiausių Japonijoje verslo vadovų užsieniečių į Tokijo apygardos teismą buvo atvesdintas surakintas antrankiais ir su virve aplink juosmenį. C. Ghosnas atrodė numetęs nemažai svorio.

Jis kalbėjo tvirtu balsu ir pareiškė, jog veikė „garbingai, teisėtai ir su atitinkamų įmonės vadovų pritarimu ir žinia“.

Teisėjas pažymėjo, kad verslininkas tebėra sulaikytas baiminantis, kad jis gali mėginti pabėgti iš šalies ir paslėpti įrodymus.

Vis dėlto verslininko advokatai pateikė prašymą paleisti ginamąjį, tačiau ir prašymas, ir apeliacinis skundas buvo atmesti.

C. Ghosno bylos vingiai prikaustė Japonijos ir viso verslo pasaulio dėmesį. Procesą atidžiai stebi ir vietos žiniasklaida, kuri penktadienį pranešė apie kilusius naujus įtarimus.

Japonų dienraštis „Yomiuri Shimbun“ pranešė, kad pardavimo atstovams penkiose Artimųjų Rytų šalyse iš C. Ghosno „generalinio direktoriaus rezervo“ buvo sumokėta 100 mln. JAV dolerių.

Iš privataus lėktuvo – į asmeninę kamerą

Užsitęsęs C. Ghosno sulaikymas – o Japonijoje įtariamieji dėl įvairių įtarimų gali būti pakartotinai sulaikomi kelis kartus – sulaukė kritikos bangos, ypač iš užsienio.

Kaskart C. Ghosnui pareikšdami naują įtarimą, prokurorai gali prašyti laikyti kaltinamąjį suimtą 22 dienas, kad galėtų tą įtarimą ištirti – penktadienį kaip tik baigėsi terminas, per kurį turėjo būti ištirtas įtarimas dėl piktnaudžiavimo pasitikėjimu sunkinančiomis aplinkybėmis.

O kaskart pareiškę oficialų kaltinimą, prokurorai ikiteisminio tyrimo tikslais C. Ghosną gali laikyti sulaikytą du mėnesius. Vėliau šis terminas gali būti pratęstas.

Skrydžiais privačiu lėktuvu mėgavęsis verslininkas, kuris buvo sulaukęs kritikos dėl itin prabangaus gyvenimo būdo, pastaruoju metu yra priverstas susitaikyti su gyvenimu vienvietėje kameroje.

Iš pradžių jis buvo kalintas mažytėje kameroje, kurioje buvo priverstas miegoti ant tam skirtų čiužinių, klojamų ant grindų, tačiau dabar C. Ghosnas yra perkeltas į didesnę kamerą su vakarietiško stiliaus lova.

Žiniasklaidoje buvo ne kartą rašyta, kad verslininkas nėra patenkintas maistu, kurį daugiausia sudaro ryžiai, o jo šeima sakė, kad vyras neteko iki 20 kilogramų svorio.

Šią savaitę verslininkui buvo pakilusi temperatūra, todėl prokurorai buvo priversti sustabdyti apklausas, nors suimtojo advokatas penktadienį pranešė, kad jis nebekarščiuoja.

Po 64-erių verslininko suėmimo iškilo į viešumą nesutarimai trijų automobilių gamintojų – Japonijos „Nissan“ ir „Mitsubishi Motors“ bei Prancūzijos „Renault“ – aljanse, kurį jis sukūrė ir kuriam vadovavo.

Nors Japonijos bendrovės ilgai nedelsdamos atleido verslininką iš valdybos pirmininko pareigų, „Renault“ to nepadarė, o Prancūzijos bendrovės valdyba ketvirtadienį pranešė, jog atliekant auditą, kuris dar nėra užbaigtas, per pastaruosius dvejus metus nebuvo rasta jokių sukčiavimo požymių.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.