Įtariama, kad vaikų darželyje Jonavoje vaikas susirgo meningokokine infekcija
Kitų mažylių tėvai – panikoje

Kauno klinikinės ligoninės Vaikų intensyvios terapijos skyrius
Kauno klinikinės ligoninės Vaikų intensyvios terapijos skyrius
  © Organizatoriai
Jonavos žinios
2019-01-11 18:33

Jonavos lopšelyje – darželyje „Dobilas“ įtariamas meningokokinės infekcijos susirgimas. Įtarimą dėl susirgimo patvirtino ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Kauno departamento Jonavos skyrius.

„Mūsų įstaiga iš Jonavos ligoninės gavo skubų pranešimą apie įtariamą meningokokinės infekcijos atvejį . Tai yra tik pirminė diagnozė, vaikutis išvežtas ir gydomas Kauno klinikinėje ligoninėje. Kol kas patvirtintos diagnozės dar neturime – tai tik pirminis vertinimas, tačiau šiuo metų laiku yra didelė tikimybė, kad pirminė diagnozė pasitvirtins. 

Tai yra ūminė infekcinė liga, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia labai staigiai. Mes rekomenduojame visam kolektyvui, ugdymo įstaigai stebėti vaikų ir darbuotojų sveikatos būklę. 

Noriu paminėti, kad nekiltų panika, o sveikatą reiktų stebėti iki 10 dienų – ar nekyla temperatūra, nepykina, nevemiama, ar nėra stiprių galvos skausmų. Bakterija, kuri sukelia susirgimą, labai greitai žūsta aplinkoje ir yra labai neatspari, nereikia net patalpų dezinfekcijos, užtenka labai gerai valyti ir išvėdinti patalpas. Rizika susirgti išlieka labai maža.

Mūsų įstaiga su ugdymo įstaiga aktyviai bendradarbiaujame, teikiame visas rekomendacijas, kaip elgtis, ką daryti. Gavome vaikų sąrašus, kurie lankė tą pačią grupę, kur įtariamas susirgimas. Rekomendacijos tėvams taipogi jau išsiųstos. Kviečiu nusiraminti ir nepanikuoti. Jei gausite siuntimą pas gydytoją, būtinai pasitikrinkite sveikatą, o jei patys jaučiate simptomus – kreipkitės pas gydytojus dėl chemioprofilaktikos skyrimo“, – sako Nacionalinis visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Kauno departamento Jonavos skyriaus vedėja Jurgita Arbočienė.

Tačiau darželį „Dobilas“ lankančių vaikų tėvai jau spėjo sunerimti bei piktinasi, kad informacija pateikta pavėluotai.

„Kiek mums yra žinoma, mergaitė susirgo iš pirmadienio į antradienį, o antradienį darželyje vyko spektaklis, kur salėje buriavosi ir daugiau vaikų. Pranešimų iš darželio administracijos negavome, tėvai vienas iš kitų sužinojo apie susirgimą ir per socialinius tinklus dalinosi informacija, ir tik vėlų trečiadienio vakarą „Faceebook“ uždaroje grupėje viena iš auklėtojų paskelbė, kad įtariamas toks susirgimas. Būtume žinoję anksčiau, tą patį antradienį, būtume vaikų nevedę į darželį, juolab, į spektaklį. Tarp tėvų panika, nežino ką daryt, kiti jau perka vaistus, kuriuos jau sunku surasti“, – piktinosi keli tėvai ir mamos, susisiekę su portalu jonavoszinios.lt.

Meningokokinės infekcijos sukėlėjai plačiai paplitę visuomenėje ir 5–10 proc. asmenų gali nešioti meningokokus be klinikinių požymių. Ligos pradžioje nebūna specifinių požymių, ji prasideda staiga ir primena įprastą peršalimą. Infekcija plinta lašeliniu būdu per orą, artimai bendraujant su sergančiuoju ar bakterijos nešiotoju. Susirgimai meningokokine infekcija dažnesni rudens-žiemos mėnesiais. Meningokokinė infekcija pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki penkerių metų.

Liga pavojingiausia – artimą sąlytį su ligoniu turėjusių asmenų grupei, kuriai priklauso: šeimos nariai; asmenys, gyvenantys ir miegantys toje pačioje patalpoje (kareivinėse, internatuose, stovyklose, klasėse ir kt.); kiti asmenys, turėję artimą sąlytį (bučiniai, kontaktas su seilėmis, valgymas iš bendrų indų, naudojimasis susirgusiojo dantų šepetuku, gaivinimas „burna į burną“, intubacija ir kt.).

Rekomendacijos 

Meningokokine infekcija susirgus mokyklinės, ikimokyklinės įstaigos ar kito kolektyvo nariui ir nustačius visus sąlytį turėjusius asmenis bei suteikus jiems būtinąją informaciją apie profilaktikos priemones, kiti kolektyvo nariai turėti žinoti kelis svarbiausius dalykus, susijusius su meningokokine infekcija:

  • Meningokokinė infekcija plinta tik artimo kontakto su sergančiuoju metu (bučiuojantis, valgant iš tų pačių indų, užkratui per seiles ar nosies išskyras patekus į kito žmogaus burną ar nosį).
  • Menigokokinės infekcijos sukėlėjas – meningokoko bakterija yra labai neatspari aplinkos poveikiui. Todėl profilaktiškai patalpas pakanka dažnai vėdinti, valyti drėgnuoju būdu.
  • Ligos požymiai panašūs į peršalimo: sloguojama, skauda gerklę, pakyla temperatūra. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų – vidutiniškai 3-4 dienos.
  • Visi kolektyvo nariai turi stebėti savo sveikatą 10 dienų. Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams, būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Patikslinimas:

Patikslintais duomenimis, paskutinę dieną mergaitė darželyje buvo pirmadienį, sausio 7d. Spektaklis ugdymo įstaigoje vyko trečiadienį, sausio 9 dieną. Pati ugdymo įstaiga, apie galimą susirgimą, informaciją gavo trečiadienio pavakarę, sausio 9 dieną ir vykdė visas pateiktas rekomendacijas.