Klaipėdai prognozuojama itin marga būsimosios tarybos sudėtis

Klaipėdos tarybos posėdis
Klaipėdos tarybos posėdis
  © Klaipėdos miesto savivaldybė

Iki savivaldybių tarybų rinkimų liko mažiau nei du mėnesiai, o jau po savaitės paaiškės, ar rinkimuose galės dalyvauti visi sąrašų atstovai ir savarankiški kandidatai. Tam kiekvienas turi surinkti bent 870 parašų.

Šiemet Klaipėdos miesto tarybos rinkimuose dalyvauti siekia 10 partijų ir 5 visuomeniniai rinkimų komitetai. Dar prieš Kalėdas dalyvauti tarybos rinkimuose ketino visuomeninis rinkimų komitetas „Klaipėdos ateitis“, tačiau jis nepateikė pareiškinių dokumentų ir iš rinkimų kovos pasitraukė.

Mero posto sieks 13 kandidatų.

Trys muškietininkės

Praėjusiuose rinkimuose mero posto siekė keturios moterys iš 12 kandidatų: Agnė Bilotaitė, Lilija Petraitienė, Nina Puteikienė ir Irina Rozova. Šįmet kandidatų į merus gretos pagausėjo, o moterų – sumažėjo: be A. Bilotaitės (Lietuvos krikščionys demokratai) ir N. Puteikienės (Lietuvos centro partija), mero posto sieks Lina Šukytė-Korsakė („Tvarka ir teisingumas“).

A. Bilotaitė praėjusiuose rinkimuose tapo vicečempione – ji finaliniame antrajame rinkimų etape pralaimėjo antrosios kadencijos siekusiam merui Vytautui Grubliauskui. Įdomu tai, kad praėjusių metų pabaigoje sukako lygiai 10 metų, kai konservatorė dirba Seime.

O štai mero posto siekusi N. Puteikienė praėjusiuose savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose į finalinį etapą neprasibrovė, tačiau gavo vietą miesto taryboje. Šiemet, skirtingai nei 2015 m., ji į rinkimus keliauja ne su visuomeniniu rinkimų komitetu (anksčiau „Puteikis plius“), o su ją iškėlusia Lietuvos centro partija.

Trečioji kandidatė į merus – „tvarkietė“ L. Šukytė-Korsakė – kelis kartus laimę bandė Seimo rinkimuose, tačiau jai prasibrauti į antrąjį rinkimų etapą nepavykdavo.

Vyrų kontingente – amžiaus įvairovė

Palyginti su praėjusių rinkimų kandidatais į merus, šiemet iš senųjų kandidatų miesto vadovo posto sieks tik V. Grubliauskas (visuomeninis rinkimų komitetas „Vytautas Grubliauskas ir komanda“) ir Viačeslavas Titovas (visuomeninis rinkimų komitetas „Titov ir teisingumas“). Tiesa, abu jie praėjusį kartą į rinkimus ėjo su partijomis, o šįkart – su visuomeniniais rinkimų komitetais.

Jauniausias kandidatas į merus – 25-erių Modestas Nugaras. Jis artėjančiuose rinkimuose debiutuos atstovaudamas Lietuvos žaliųjų partijai, kurioje užėmė valdybos ir tarybos nario pareigas.

O štai vyriausias kandidatas į merus – 78-erių Benas Šimkus. Buvęs Klaipėdos vicemeras į artėjančius rinkimus eis atstovaudamas Darbo partijai.

Vieninteliu savarankišku dalyviu tapo politine korupcija kaltinamas Eligijus Masiulis. Buvęs Seimo narys anksčiau ėjo Liberalų sąjūdžio vadovo pareigas. Už jo kandidatūrą rinkimuose internetu jau pasirašė 30 asmenų.

Liberalų sąjūdžio Klaipėdos skyrius į merus iškėlė pirmą kadenciją Seime einančio Simono Gentvilo kandidatūrą. Savo ruožtu Klaipėdos socialdemokratai nusprendė galimybę suteikti buvusiam miesto merui, 63-ejų Benediktui Petrauskui. Abi partijos kandidatus išrinko vidiniuose rinkimuose.

Vienas iš paskutinių kandidatų, apsisprendusių dalyvauti Klaipėdos mero rinkimuose, – Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Arvydas Vaitkus. Jam praeityje yra tekę dirbti Susisiekimo ministerijoje.

Beje, mero posto sieks ir du verslininkai – Kazys Paulikas (visuomeninis rinkimų komitetas „Mano Klaipėda“) ir Artūras Žalys (visuomeninis rinkimų komitetas „Už pokyčius Klaipėdoje“). K. Paulikas kartą jau buvo išrinktas į Klaipėdos savivaldybės tarybą.


ve.lt nuotr.

Po sausio 17 d. tiksliai paaiškės, kiek komitetų ir partijų dalyvaus artėjančiuose Klaipėdos savivaldybės tarybos rinkimuose. Šiuo metu rinkimams ruošiasi 10 partijų ir 5 komitetai.

Į rinkimus – penki komitetai

Šįmet Klaipėdos tarybos rinkimuose netrūks visuomeninių rinkimų komitetų. Daugiausia kandidatų iškėlė „Mano Klaipėda“ – 36. Verslininko K. Pauliko vedamoje komandoje, kaip ir kitose, yra ne viena žinoma pavardė. Tarp jų – muzikos prodiuseris Gintaras Bendžius, žurnalistas, redaktorius Henrikas Vaitiekūnas, futbolininkas Andrius Bartkus.

Antras pagal kandidatų skaičių – visuomeninis rinkimų komitetas „Vytautas Grubliauskas ir komanda“, kurio sąraše – 30 asmenų. Jame yra laikinasis Klaipėdos universiteto rektorius Artūras Razbadauskas, buvusi savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Elida Mantulova, dabartiniai tarybos nariai Vaida Žvikienė, Arvydas Cesiulis, Judita Simonavičiūtė, Rimantas Taraškevičius, Aldona Staponkienė, Vidmantas Plečkaitis.

Visuomeninis rinkimų komitetas „Titov ir teisingumas“ subūrė 20 kandidatų sąrašą. Juos į rinkimus ves skandalais pagarsėjęs ir praėjusių metų pabaigoje Klaipėdos savivaldybės tarybos nario mandato atsisakęs V. Titovas.

Vienu kandidatu mažiau turi kitas visuomeninis rinkimų komitetas „Rusakalbė Klaipėda“. Vietos taryboje sieks ir buvusi ilgametė Klaipėdos autobusų parko direktorė Jelizaveta Daugininkienė.

16 kandidatų įregistravo visuomeninis rinkimų komitetas „Už pokyčius Klaipėdoje“. Mero posto sieksiantis verslininkas A. Žalys į rinkimus keliaus kartu su tarybos nariais Algirdu Grubliu ir Vytautu Čepu. Komitete yra ir teisininkė, prokurorė Nijolė Požarskienė.

Beje, palyginti su praėjusiais rinkimais, juose dalyvavo vos du komitetai – „Puteikis plius“ ir „Klaipėdos“ visuomeninis rinkimų komitetas.

10 partijų

Žinomų pavardžių netrūksta ir partijose, dalyvausiančiose savivaldos rinkimuose. Liberalų sąjūdžio sąraše – 37 asmenys. Jame yra dabartinis Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas, jo pavaduotoja Alina Velykienė, buvę futbolininkai Kęstutis Ivaškevičius ir Rimantas Žvingilas, pedagogas Edmundas Kvederis, dabartiniai tarybos nariai Lina Skrupskelienė, Saulius Liekis, Vygantas Vareikis, Jurgita Choromanskytė, Audrius Vaišvila, buvęs Klaipėdos priklausomybės ligų centro vadovas Liudas Andrikis, seniūnaitė Aida Dumbrauskaitė, Klaipėdos universiteto dėstytojai Jaroslavas Dvorakas ir Valdemaras Puodžiūnas.

Lietuvos centro partija iškėlė 43 kandidatus. Be N. Puteikienės, sąraše yra dabartinis tarybos narys Alfonsas Vildžiūnas, aktorius, režisierius Sigutis Jačėnas, lengvaatletė, neįgaliųjų sporto atstovė ir trenerė Ramunė Adomaitienė, slaugytoja Nijolė Saulienė, Viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialistas Vigandas Jablonskis, profsąjungų atstovai Laima Juknienė, Raimondas Tamošauskas, seniūnaitis Darius Sadeckas.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąraše – 31 kandidatas. Tarp jų yra tarybos nariai Arūnas Barbšys, Ramūnas Didžiokas, Laisvūnas Kavaliauskas ir Tomas Meškinis, verslininkas Aidas Kaveckis, Seimo narė A. Bilotaitė, miesto Neįgaliųjų reikalų tarybos pirmininkas Kazys Bagdonas, leidėjas Antanas Stanevičius.

Tiek pat kandidatų artėjantiems rinkimams iškėlė ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Be Uosto direkcijos vadovo A. Vaitkaus, sąraše galima išvysti buvusio kompanijos „Klasco“ gamybos direktoriaus Algio Latako, buvusio krepšininko Eurelijaus Žukausko, verslininko Arūno Tumos, buvusios tarybos narės Ligitos Girskienės, sporto klubo „Impuls“ vadovės Eglės Vaupšaitės, Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos vadovo Viktoro Senčilos, Vakarų Lietuvos tėvų forumo vadovės Aušros Zarambienės, buvusio „Žuvėdros“ šokių ansamblio vadovo Romaldo Idzelevičiaus pavardes.

Lietuvos socialdemokratų partijos sąraše – 41 pavardė. Vietos taryboje sieks dabartinė narė Lilija Petraitienė, buvęs meras B. Petrauskas, politinis veikėjas Šarūnas Jagminas, Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacijos „Apskritasis stalas“ vadovas Laurynas Gečius, seniūnaitis Eimantas Koševojus, buvęs Uosto direkcijos vadovas Sigitas Dobilinskas.

Lietuvos žaliųjų partijos sąraše – 18 asmenų. Be jaunojo kandidato į merus M. Nugaro, į postus taryboje kandidatuos visuomenininkės Liudvika Kuzminčiūtė, Laima Laurinavičienė, Rita Simanauskienė, visuomenės sveikatos specialistas Žydrūnas Banevičius.

Politinė partija Rusų aljansas į tarybos rinkimus keliaus su 18 kandidatų. Sąraše yra dabartiniai tarybos nariai Tatjana Fedotova, Vladimiras Vlasovas, Jolanta Skrabulienė, Andrejus Kugmerovas, dabartinis savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Olegas Mariničius ir buvęs savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Michailovas.

Lietuvos socialdemokratų darbo partija paskelbė apie 20 kandidatų sąrašą. Jame – ir buvęs savivaldybės Sporto skyriaus vadovas Irenijus Zaleckis.

Partija „Tvarka ir teisingumas“ Klaipėdos savivaldybės tarybos rinkimams iškėlė 22 kandidatų sąrašą. Be kandidatės į mero postą Linos Šukytės-Korsakės, sąraše yra buvęs politikas Valerijonas Bernotas, seniūnaitė Irena Gailiutė, pietinės miesto dalies gyventojų skundų susilaukiančios įmonės „Branda LT“ vadovas Evaldas Stakė.

Palyginti su praėjusiais rinkimais, šiųmetiniuose nedalyvaus Lietuvos laisvės sąjunga, Žemaičių partija, Tautininkų sąjunga, Lietuvos rusų sąjunga. Šiemet visi kandidatai į savivaldos ir mero rinkimus paaiškės po sausio 17 d. Iki šios datos visų sąrašų atstovai ir savarankiški kandidatai turės surinkti bent po 870 parašų.


ve.lt nuotr.

Politologas doc. dr. S. Šiliauskas viliasi, kad šiemet klaipėdiečiai aktyviai dalyvaus savivaldos ir mero rinkimuose.

Svarbu, kad nuo įvairovės neapsvaigtų galva

Doc. dr. Saulius Šiliauskas, politologas:

„Turbūt būsime išskirtiniai tuo atžvilgiu, kad kandidatuojama į merus ir daugiau į nieką – Eligijaus Masiulio atvejis. Keista, kad rinkimuose ketina dalyvauti 15 komitetų ir partijų, o į mero postą kandidatuoja 13 asmenų. Iš jų vienas – be partijos. Tai reiškia, kad trys galimi dalyviai nekelia kandidato į merus. Kita vertus, galbūt šie dalyviai pamatavo savo galimybes. Tai taip pat gali reikšti galimą susitarimą ir parėmimą kitų į mero postą iškeltų kandidatų. Tik būtų gerai, jeigu apie tai būtų informuoti rinkėjai.

Be abejo, liberaliajame lauke bus nemaža konkurencija. Gali įvykti liberalų rinkėjų išsibėgiojimas – kas pas partiją, kas pas komitetą. Vienas kitas balsas gali atitekti ir E. Masiuliui. Įdomi situacija bus ir tarp socialdemokratų. Socialdemokratų partija kelia kandidatą į merus, o Socialdemokratų darbo partija – ne. Pagrindinė prognozė būtų tokia: bus labai marga tarybos sudėtis.

Dalį balsų turėtų gauti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Jie į Klaipėdos savivaldos rinkimus ateina vėliau, nes tik 2015 m. pradėjo tapti kylančia jėga šalyje. Manau, jų viltys pakankamai didelės.

Nepasakyčiau, kad yra beviltiškų autsaiderių ar ryškių favoritų. Galima numanyti, kad vienos partijos, kaip ir įprastai, turės atstovų taryboje. Tačiau galime tikėtis ir kitų įsiterpimo. Kai kurios partijos turėtų bandyti panaudoti turimą įdirbį Klaipėdoje, tokios kaip Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ar Lietuvos centro partija. Bus labai įvairus meniu, todėl svarbu, kad nuo tos įvairovės neapsvaigtų galva. Norisi tikėti, kad klaipėdiečiai rinkimuose bus aktyvūs.“

Kandidatų sąrašų ir kandidatų iškėlimo parėmimas internetu (2019 m. sausio 8 d. duomenys):

 • Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis (128)
 • Visuomeninis rinkimų komitetas „Mano Klaipėda“ (103)
 • Lietuvos centro partija (78)
 • Visuomeninis rinkimų komitetas „Vytautas Grubliauskas ir komanda“ (59)
 • Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (41)
 • Lietuvos socialdemokratų partija (29)
 • Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (22)
 • Visuomeninis rinkimų komitetas „Rusakalbė Klaipėda“ (15)
 • Lietuvos žaliųjų partija (13)
 • Visuomeninis rinkimų komitetas „Titov ir teisingumas“ (12)
 • Darbo partija (9)
 • Visuomeninis rinkimų komitetas „Už pokyčius Klaipėdoje“ (7)
 • Politinė partija Rusų aljansas (2)
 • Lietuvos socialdemokratų darbo partija (1)
 • Partija „Tvarka ir teisingumas“ (1)