Šiaulių valstybinės kolegijos studentai dėl administracijos veiksmų kreipėsi į ministeriją
Užrakino, kol nepasirašys naujų sutarčių?

Studentė
Studentė
Alfa.lt
2019-01-11 11:51

Sausis Šiaulių valstybinėje kolegijoje (ŠVK) įtemptas ne tik dėl egzaminų sesijos, bet ir dalies studentų bei administracijos ginčo. Kolegijos studentai šią savaitę kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją dėl galimo jų teisių pažeidimo – jie teigia, esą yra verčiami pasirašyti studijų sutarčių pakeitimus, dėl kurių mokslo kaina išaugs. Be to, kalbama, kad pasirašyti jie spaudžiami ne pačiomis taktiškiausiomis priemonėmis.

ŠVK studentai kreipėsi į Lietuvos studentų sąjungą (LSS), o ši, išreiškusi solidarumą, rekomendavo kreiptis į ministeriją. LSS išplatintame pranešime žiniasklaidai teigia apie atvejį, kai studentai buvo užrakinti auditorijoje, kol nepasirašė naujų studijų sutarčių.

„Studentai apie tai šneka. Aš pati šitoje situacijoje nedalyvavau, bet iš studentų tokias kalbas girdėjau, kad tai buvo vakar (trečiadienį – Alfa.lt past.). Buvo egzaminas ir po egzamino jų neišleido, kol nepasirašė naujų sutarčių“, – Alfa.lt sakė ŠVK studentų atstovybės pirmininkė Egidija Šalčiūnaitė.

Nepasirašysi – neišeisi?

Kolegija naujas sutartis grindžia švietimo ir mokslo ministrės įsakymu, kuriuo numatomas studijų kainų indeksavimas: kolegijose – 1,15, kitose mokslo ir studijų institucijose – 1,12 dydžio koeficientu.

Tokį sprendimą ministerija argumentavo tuo, kad dėstytojams ir mokslo darbuotojams aukštojo mokslo sistemoje pakelti atlyginimai, o studijų kainos pastaraisiais metais smarkiai nekito. „Vienam studentui tenkančios lėšos iki šiol Lietuvoje – vienos mažiausių ES, reikšmingesnio studijų kainų didinimo nebuvo nuo 2009 m., didžiąją studijų kainos dalį sudaro dėstytojų atlyginimai“, – lapkritį sakė ministrė J. Petrauskienė.

Visgi LSS atkreipia dėmesį į tai, kad indeksuojant studijų kainas yra indeksuojama norminė studijų kaina valstybės finansuojamiems studentams, o ne visiems.

„Nesu teisininkas, bet kaip mes skaitome tą sutartį ir lygiagrečiai įstatymus, kurie apibrėžia, kas yra studijų indeksavimas: iš esmės indeksuojant studijų kainą yra indeksuojama valstybės studijų krepšelių kaina. Ir kadangi tai yra valstybės finansuojami krepšeliai, vadinasi, tai įtakos valstybės nefinansuojamiems studentams neturėtų daryti. Be abejo, kolegija šiuo atveju gali parašyti įsakymą pas save viduje, su direktorės parašu, kad kainos buvo indeksuotos, dėl to kyla studijų kainos ir valstybės nefinansuojamiems studentams.

Šis žingsnis tarsi ir yra logiškas, tačiau, indeksuojant norminę studijų kainą, ji turi pasikeisti – šiuo atveju indeksavimas kaip ir yra faktiškai įvykęs, tačiau norminė studijų kaina nėra pakeista, mes tai galime patikrinti galiojančiuose teisės aktuose. Pastarąjį kartą norminė studijų kaina keista ir patvirtinta Vyriausybės nutarimu 2018 m. sausio 15–16 d. Kadangi nėra keista norminė studijų kaina, tai kyla teisėtumo klausimas: ar gali jie indeksuoti kainas pas save viduje? Mes nesakėme, kad tai iš tiesų yra neteisėta, bet klausimas yra atviras – ar tai, kaip kolegija elgiasi, yra teisinga ir teisėta“, – organizacijos poziciją Alfa.lt išdėstė Eigirdas Sarkanas, LSS prezidentas.

Kolegijos vadovė: tai yra interpretacijos

LSS pranešime spaudai rašoma, kad kolegijos vadovybė nei į studentų, nei į LSS raštus bei raginimus nekelti studijų kainų šiuo metu valstybės neišlaikomiems studentams nesureagavo, o į ministeriją kreiptasi dėl to, kad galimai esą pažeidžiami teisėti studentų lūkesčiai baigti studijų programą tokiomis sąlygomis, kokiomis ją ir pradėjo.

„Aš tai ir pati girdėjusi, kad, jeigu mes nepasirašome naujų sutarčių, tiesiog galime būti išbraukti iš kolegijos studentų sąrašų“, – Alfa.lt sakė Studentų sąjungos kolegijoje pirmininkė.

Šiaulių valstybinės kolegijos direktorė Natalija Šedžiuvienė portalui sakė, kad mokymo įstaiga tiesiog vadovaujasi įstatymais, vienodai galiojančiais visiems, o apie spaudimo priemones teigė nesanti girdėjusi.

„Nežinau, iš kur jis jus pasiekė, aš tokių faktų, kad jie yra verčiami, neturiu. Taip, kainas mes indeksuojame, nes ne paslaptis, kad visur viskas brangsta, ir jeigu pati valstybė mato, kad normines studijų kainas reikia didinti ir visai Lietuvai jas didina, valstybės finansuojamoje vietoje studijuojantiems studentams norminę kainą indeksuoja 15 proc., kodėl turėtų mažiau mokėti tie, kurie moka už studijas? Jie naudojasi tomis pačiomis paslaugomis ir ta pačia infrastruktūra, ir stojant į kolegiją jų sutartyje buvo numatyta tokia galimybė – jeigu bus indeksuojamos kainos, jeigu keisis bazinė socialinė išmoka, jų kaina irgi keisis, tuo pagrindu ir indeksuojama“, – kalbėjo kolegijos vadovė.

Jos teigimu, apie 70 proc. kolegijos studentų atnaujintą sutartį jau yra pasirašę, o dalis po švenčių išsibarsčiusių studentų tokios galimybės dar neturėjo. Būtent dėl to su jais kontaktuojama per egzaminus.

„Studentai puikiai žino, kur reikia kreiptis, kur jie gali ieškoti teisybės, bet jokio fakto, kad taip buvo padaryta, aš neturiu. Be jokios abejonės, su jais eina kalbėtis dekanai, prodekanai, nes turi atsirasti priedas prie sutarties, kurią jie buvo pasirašę, ir pasirašyti turi abi pusės. Natūralu, kad pas juos eina ir prašo pasirašyti, ir aiškina jiems situaciją. O kaip tai yra daroma, kokia forma, čia yra interpretacijos, kaip kiekvienam studentui atrodo – ar jam griežtesniu tonu pasako, ar švelnesniu“, – aiškino N. Šedžiuvienė.