Teisininko nuomonė: A. Tapinas pralaimėtų bylą S. Skverneliui

S. Skvernelis ir A. Tapinas (Fotobanko/Pauliaus Peleckio ir Gretos Skaraitienės nuotr.)
S. Skvernelis ir A. Tapinas (Fotobanko/Pauliaus Peleckio ir Gretos Skaraitienės nuotr.)
  © Alfa.lt fotomontažas

Ne taip seniai kartu žaidę krepšinį ir boulingą, Andrius Tapinas ir Saulius Skvernelis netrukus gali kiek mažiau draugiškai susitikti teisme. Apžvalgininkas ir Laisvės TV įkūrėjas pareikalavo premjero atsiprašymo už jo atžvilgiu išsakytus teiginius, o jei šio neišgirs per 14 dienų, ketina kreiptis į teismą ir prokuratūrą, taip pat Seimo Etikos ir procedūrų komisiją. Visgi Alfa.lt kalbintas teisininkas mano, kad ginčą teisme A. Tapinas pralaimėtų.

„Dabar, kas vyks sekmadienį, nesuprantu, kodėl <...> mitingas kažkoks ar ten akcija, bet organizuoja ne profsąjungos, organizuoja ponas Tapinas, kuris dabar tampa politiku, nebe žurnalistu. Profesinės sąjungos yra įtrauktos į politiką. Tiesiog, jeigu tokio chaoso tikslas yra pakeisti šalyje teisėtai išrinktą valdžią, tai tą tikslą reikėtų ir įvardinti“, – toks S. Skvernelio pamąstymas praėjusių metų gruodį atkreipė A. Tapino dėmesį.

Jis teigia, jog buvo apšmeižtas, o tiesos neatitinkančiais pasisakymais daroma žala jo reputacijai, galimai ribojama profesinė žurnalisto laisvė. Tuo, kas buvo pasakyta, iš esmės yra viešai mestas kaltinimas valstybės perversmo organizavimu, mano A. Tapinas.

Advokatas Dominykas Vanhara sako, kad teismas būtų palankesnis S. Skverneliui, jeigu žodinis konfliktas į jį persikeltų. Kaltinimą dėl šmeižto, jo manymu, prokuratūra veikiausiai atmestų, o teisėjai premjero pasisakymą, tikėtina, traktuotų kaip vieno viešo asmens nuomonę kito viešo asmens atžvilgiu.

Tai, ką A. Tapinas regi kaip kaltinimą neteisėto valdžios pakeitimo, t. y. perversmo organizavimu, teismo galėtų būti traktuojama visai kitaip, priduria D. Vanhara. Kaip pavyzdį jis prisiminė ankstesnį A. Tapino organizuotą protestą „Mes kaltinam“, surengtą po to, kai Seimui neužteko balsų panaikinti Konstitucijos pažeidimu ir priesaikos sulaužymu apkaltinto parlamentaro Mindaugo Basčio mandatą.

„Situacija tokia: ponas Tapinas kažkodėl traktuoja, kad pono Skvernelio pasakymas, kad bandoma pakeisti teisėtą valdžią, yra neva kaltinimas valstybės perversmo organizavimu. Bet yra visa eilė teisėtų būdų, kaip galima siekti valdžios, kad ir teisėtai išrinktos, pasikeitimo: tiek interpeliacija, tiek apkalta, tiek protesto akcijų organizavimas, kurių vienas iš reikalavimų būtų valdžios pasikeitimas. Ir, kiek atsimenu, pono Tapino tame dėl Mindaugo Basčio organizuotame mitinge bent jau vienas iš reikalavimų buvo pirmalaikiai Seimo rinkimai, tai būtent ir yra teisėtai išrinktos valdžios pakeitimas visiškai teisėtomis priemonėmis. Jeigu Seimas būtų nubalsavęs tokį mitingo ar protesto reikalavimą patenkinti, pasileisti ir surengti priešlaikinius rinkimus, tai ir būtų valdžios pakeitimas taip pat teisėtu būdu, joks ne perversmas“, – Alfa.lt sakė „Vanhara Law Firm“ kontoros vadovaujantysis partneris.


S. Skvernelis

S. Skvernelis© Fotobankas

Nors viešojoje erdvėje kartais kyla spekuliacijų dėl to, ar viešo asmens statusas priskirtinas ne tik politikams, tačiau ir kitiems visuomenėje žinomiems, aktyviems asmenims, A. Tapino atveju D. Vanhara įsitikinęs: „Be abejo, jis yra viešas asmuo – didžioji dalis gyventojų jį žino, nes yra žurnalistas, dažnai matomas televizijoje, yra aktyvus visuomenės veikėjas.“

O tai taip pat būtų teisinė aplinkybė, palanki premjerui, mat viešo asmens kritikos ribos yra platesnės, tą teismai ne kartą yra konstatavę.

Savo Feisbuko paskyroje D. Vanhara pasisakė ir apie premjero teiginį esą A. Tapinas „tampa politiku, nebe žurnalistu“.

„Ponas Tapinas teigia, kad jis nėra joks politikas, kadangi nėra nei Seimo narys, nei meras, nei savivaldos tarybos narys, nedalyvauja jokių politinių partijų veikloje, o yra tik žurnalistas. Tačiau Lietuvių kalbos žodynas terminą politika apibrėžia taip: „Valstybės vidaus ir užsienio reikalų tvarkymo teorija ir praktika; visuomeninė veikla, sauganti klasinius interesus“. Sakykite, nuo kada protesto akcijų, mitingų organizavimas, kurių metu yra keliami politinio pobūdžio reikalavimai, yra žurnalistinė veikla? Man atrodo, kad tai yra politinė veikla pagal aukščiau pateiktą apibrėžimą. Taigi, ponas Tapinas, mano nuomone, taip pat neturėtų būti įsižeidęs, kai kažkas jį pavadino politiku“, – rašė D. Vanhara.

Ministro pirmininko patarėjai Skirmantas Malinauskas ir Tomas Beržinskas ketvirtadienį žiniasklaidai nedviprasmiškai pakomentavo, kokios premjero reakcijos A. Tapinas gali tikėtis. „A. Tapino šou dalyvauti jis neketina“, – Alfa.lt sakė S. Malinauskas, pridūręs, kad teisinio ginčo premjeras nesibaido.

Primename, kad mokytojų mitingas pavadinimu „Paskutinis skambutis“ vyko gruodžio 9 d., kaip tuomet skelbta, prie jo prisijungė daugiau kaip 40 Lietuvos profesinių sąjungų, palaikymą jai išreiškė kai kurie žinomi šalies žmonės.