Viešai skelbiamos maisto produktų kainos: žmonės domisi, kur tokias pavyksta rasti

Pienas
Pienas
  © SCANPIX

Nuo šių metų tinklalapis Produktukainos.lt pradėjo skelbti penkių didžiausių prekybos tinklų  „Maximos“, „Iki“, „Norfos“, „Rimi“ ir „Lidl“  20-ies pagrindinių produktų kainas. Didelio susidomėjimo sulaukęs puslapis iškėlė ir ne vieną klausimą, iš kurių vienas svarbiausių  kaip randamos tokios žemos kainos, kurių patys tautiečiai nepastebi? 

Į Alfa.lt redakciją kreipėsi skaitytojas Šarūnas, jis paprašė paaiškinti, kodėl paskutinę 2018 m. savaitę pieno kainos už litrą svyravo tarp 38–39 centų.

„Kur galima už tiek nusipirkti? Gal Lenkijoje? Aš visada ieškau pigiausio varianto, tačiau tokių kainų niekada nemačiau. Norėčiau tikrai pirkti už tiek. Tai gal galit pasidalinti, kur man tai rasti?“ – piktinosi skaitytojas.

Kėdainietis tikina nesuprantantis skaičiavimo metodikos: „Džiaugiausi, kad toks puslapis atsiras. Tikėjausi daugiau skaidrumo. Bet dabar paprasčiausiai supratau, kad nieko nesuprantu.“

Nuo šiol kas savaitę bus skelbiamos duonos ir grūdų produktų, mėsos, pieno gaminių, kiaušinių, aliejaus ir riebalų, įvairių daržovių ir kitų maisto prekių kainos. Numatoma skelbti ir informaciją, kokia kainos dalis atitenka gamintojams ir prekybininkams.


produktukainos.lt

produktukainos.lt

Neįsigilinama į skaičiavimo metodiką?

Prekybos tinklų kainas fiksuoja ir skelbia valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras.

Žemiausių kainų sąrašą sudaręs Andrius Linauskas patvirtino, kad gyventojai iš tiesų sunerimę dėl nurodytų kainų, ypač pieno: „Susidomėjimas puslapiu yra išaugęs, tai iš skambučių žinau. Dažniausiai gaunamas klausimas iš piliečių – kaip gali būti tokios žemos pieno kainos? Galvoja, kad tokių kainų nėra, bet tai netiesa. Tikrai galima už tiek nusipirkti, jeigu taupai ir ieškai pigiausio varianto.“

Vidutinė maisto produkto mažiausia kaina prekybos tinkle apskaičiuojama palyginant 3 mažiausias kainas, registruotas tiriamuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje ir Marijampolėje). Be to, skaičiuojant kainas nėra įtraukiamos akcijos.

„Kainas skaičiuojame neatsižvelgdami į pakuotes. Kai kurie žmonės perka tetrapake, kuris yra brangesnis. Nepasižiūri, kad apačioje yra maišelis už 35 euro centus. Toks pienas gali būti pigesnis kelis kartus. Pigiausios prekės yra privataus prekinio ženklo“, – sako A. Lisauskas.

Čia pirkėjams koją gali pakišti ir psichologija: „Kiti ir nepirktų tokio pigaus produkto. Tai žmogaus mąstymas, kad pigiausias bus nekokybiškiausias. Kartais net nežino apie mažiausią kainą. Žmonės piktinasi dėl mūsų nurodomų kainų, nes neįsiskaito į tyrimo aprašymą. Juk imame tris pačias mažiausias kainas.“

A. Linauskas tikina, kad ateityje pigiausių prekių aprašymo sistemą bus siekiama padaryti aiškesnę, interaktyvesnę. Vis dėlto dalies informacijos skelbti veikiausiai nepavyks dėl konfidencialumo.

Produktukainos.lt veikia jau dešimt metų. Tačiau dabar sistema sulaukė didžiulio susidomėjimo, kadangi nuo šių metų leidžiama nurodyti konkrečių prekybos tinklų vidutines kainas.

Labiausiai skiriasi sūrio, grietinės ir sviesto kainos

Pradėjus viešai skelbti penkių didžiausių prekybos tinklų 20-ies pagrindinių produktų kainas, matyti, kad labiausiai juose skiriasi fermentinio sūrio, grietinės ir sviesto kainos.

Kilogramas puskiečio 45–50 proc. riebumo fermentinio sūrio daugiausiai kainuoja „Norfoje“ – vidutinė jo kaina paskutinę gruodžio savaitę buvo 7,19 euro, o pigiausiai jis kainavo „Maximoje“ – 4,29 euro, nurodoma skelbiamoje kainų lentelėje.

Kilogramas 82 proc. riebumo sviesto brangiausias „Norfoje“ (7,17 euro), pigiausias – „Iki“ (5,83 euro). Kilogramas 30 proc. riebumo grietinės brangiausias taip pat „Norfoje“ (3,61 euro), pigiausias – „Maximoje“ (1,76 euro).

Litro 2,5 proc. riebumo pieno kaina beveik nesiskiria visuose tinkluose: „Iki“, „Rimi“ „Norfoje“ ir „Lidl“ – 0,39 euro, „Maximoje“ – 0,38 euro. Kefyras „Norfoje“ kainavo 0,52 euro, „Maximoje“ – 0,63 euro.

Kilogramas šviežio atšaldyto kiaulienos kumpio daugiausia kainavo „Rimi“ (3,69 euro), mažiausiai – „Maximoje“ ir „Norfoje“ (3,16 euro). Kiaulienos nugarinė arba sprandinė brangiausia „Rimi“ iki „Iki“ (atitinkamai 4,79 ir 4,78 euro), pigiausia – „Lidl“ ir „Maximoje“ (3,99 euro).

10 narvuose laikomų vištų kiaušinių daugiausia kainavo „Norfoje“ (0,83 euro), o „Lidl“, „Maximoje“, „Iki“ ir „Rimi“ mažiausia jų kaina buvo 0,7 euro.

Kvietinių miltų kilogramo kaina didžiausia „Rimi“ (0,7 euro), mažiausia – „Lidl“ ir „Norfoje“ (0,43 euro). Tamsios duonos kilogramas brangiausiai kainuoja „Lidl“ (0,86 euro), pigiausiai – „Rimi“, „Iki“ ir „Norfoje“ (0,37 euro). Kilogramas batono pigiausias „Rimi“ (0,59 euro), kituose tinkluose mažiausia jo kaina siekia 0,63 euro.

Didžiausia kilogramo bulvių kaina „Rimi“ (0,38 euro), mažiausia – „Lidl“ (0,25 euro), morkų – didžiausia „Iki“ (0,49 euro), mažiausia – „Rimi“, Lidl“ ir Maximoje“ (0,43 euro).

Litras rapsų aliejaus brangiausiai kainuoja „Norfoje“ (1,37 euro), mažiausiai – „Lidl“, „Maximoje“ ir „Iki“ (1,19 euro). Saulėgrąžų aliejus brangiausias taip pat „Norfoje“ (1,14 euro), o kitų tinklų parduotuvėse mažiausia jo kaina siekia 0,89 euro.

Kilogramo spagečių kaina beveik nesiskyrė: „Rimi“ – 0,55 euro, o kitur – 0,5 euro.

Kilogramas grikių ir ryžių kruopų mažiausiai kainuoja „Iki“ (0,67 euro), daugiausiai – „Norfoje“ (0,84 euro).