Investuoti Baltarusijoje R. Karbauskį paskatino D. Grybauskaitės politika

Dalia Grybauskaitė ir Ramūnas Karbauskis
Dalia Grybauskaitė ir Ramūnas Karbauskis
  © Edvard Blaževič

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis sako informacijos apie „Agrokoncerno“ investicijas Baltarusijoje neslėpęs, o sprendimą kreipti verslą į kaimyninę šalį esą paskatino prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotas santykių su Baltarusija atšilimas.

„Primenu, kas vyko 2009–2010 m. Tai didžiulė bičiulystė tarp (Dalios – Alfa.lt) Grybauskaitės ir (Aleksandro – Alfa.lt) Lukašenkos. Tada labai daug įmonių, kurios investavo į Baltarusiją, patyrė daug nuostolių dėl to, kad vėliau keitėsi tų valstybių santykiai“, – paklaustas apie savo šeimos valdomo „Agrokoncerno“ veiklą sakė R. Karbauskis.

Politikas pridūrė, kad atvėsus Lietuvos ir Baltarusijos santykiams sėkmingai kaimyninėje šalyje veikti galėjo tik su Baltarusijos vyriausybe ryšių turėjusios įmonės. Pasak R. Karbauskio, sąžiningai veikusios įmonės patyrė nuostolių, o „Agrokoncernas“ buvo viena tokių.

„Kiek man žinoma, patirti milžiniški nuostoliai, veikla nepradėta – politikai apgavo verslininkus. Tačiau nepasakius to konteksto, pasidaro neaišku, kodėl šimtai Lietuvos įmonių investavo į Baltarusiją“, – sakė LVŽS vadovas.

Žurnalistams pasiteiravus, kodėl politiko iki patenkant į Seimą valdyta įmonė žaliavas gaminamoms trąšoms perka iš Rusijos įmonių, kurių akcininkai yra Vladimiro Putino partijos „Vieninga Rusija“ nariai, R. Karbauskis klausimo nesureikšmino.

„Prajuokino kaltinimas, kad kažkoks akcininkas, šimtas keliasdešimtas toje įmonėje, yra V. Putino partijos narys, ir verslininkai dabar turėtų tai žinoti. Su Rusija dirba tūkstančiai įmonių ir jokių reikalavimų domėtis akcininkais nėra, todėl reikėtų kalbėti su Europos Komisija – kokiu būdu verslui reikia nurodyti, su kokiu verslu gali dirbti, o su kokiu ne“, – tikino politikas.

Alfa.lt primena, kad LRT Tyrimų skyrius skelbė išaiškinęs dar vieną „Agrokoncerno“ verslo partnerį Rusijoje. Teigiama, kad trąšos importuojamos ir iš trąšų gamyklos „KuibyshevAzot“, kuriai vadovauja ir jos akcininkas yra V. Putino partijos „Vieningoji Rusija“ narys Viktoras Gerasimenko. Šis rėmė V. Putiną rinkimų kampanijos metu.

LRT Tyrimų skyrius taip pat skelbia, kad R. Karbauskis ilgai slėpė ir beveik dešimtmetį turėtą verslą Baltarusijoje. R. Karbauskio „Agrokoncernui“ ten priklausė trąšų gamybos bendrovė. Politiko verslas bendrovei buvo suteikęs šimtatūkstantinę paskolą.