Kremlius šen, Kremlius ten: S. Skvernelis įniko į pavojingą retoriką

Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis
  © Dmitrijus Radlinskas

Tikrą ar menamą Kremliaus įtaką politiniams oponentams ne vienerius metus akcentavę konservatoriai šįryt sulaukė įdomių žinių iš Sauliaus Skvernelio – premjeras kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą dėl neva konservatorių kurstomo politinio chaoso, prie kurio, jo manymu, gali būti prisidedanti ir Rusija.

Panašaus VSD įdarbinimo politinėse batalijose pastaraisiais metais būta ne vieno, ir visi jie iki šiol taip ir liko tuščiais šūviais į orą. O blogiausia tai, sako Alfa.lt kalbinta politologė, jog taip diskredituojamas atsakingas kalbėjimas apie grėsmes nacionaliniam saugumui.

Ne pirmas kartas

„Šitie dalykai yra ne naujiena, aš rimtai į tas politines kovas rimtai nežiūriu ir man, tiesą pasakius, jos net neįdomios. Lietuvoje visada yra ieškoma Kremliaus rankos, tas manęs nestebina, ne pirmas kreipimasis“, – Alfa.lt sakė buvęs VSD direktorius Gediminas Grina.

Kaip ir sako buvęs žvalgybos vadovas, ledai pralaužti jau senokai. Ramūnas Karbauskis dar kadencijos pradžioje kreipėsi į VSD dėl viešoje erdvėje klaidžiojusios „pažymos“ apie jo ryšius su specialiosiomis Rusijos tarnybomis, po kiek daugiau nei metų VSD įjungtas į politikų tarpusavio ginčus dar kartą: R. Karbauskis paskelbė besikreipsiantis dėl Rasos Juknevičienės šmeižto.

Antradienį žurnalistų paklaustas, ar neatsisako išsakytos minties apie konservatorių planuojamą valstybės perversmą ir ar tuomet nederėtų kreiptis į specialiąsias tarnybas, S. Skvernelis atsakė lakoniškai, jog „tas ir padaryta“. Daugiau premjeras į kalbas nesileido - apie kreipimosi turinį nekalbėjo, paklaustas, į kurias tarnybas kreipėsi, arogantiškai tepasiūlė „pasiimti sąrašą, kas yra kriminalinės žvalgybos arba žvalgybos subjektai“ ir ten pažiūrėti. „Kreipiausi, kada maniau, kad yra reikalinga kreiptis“, – laiko taip pat nepatikslino ministras pirmininkas.

Po tokių atsakymų, nenuostabu, sulaukęs kritikos, popietę premjeras ėmė tikslinti: į specialiąsias tarnybas jis esą kreipėsi „dėl procesų, vykstančių šalyje“, o ne dėl konservatorių veiksmų.

„Objektas yra procesai, vykstantys šalyje, ir kreipimesi nėra įvardinta konservatorių nei partija, nei frakcija, jei patys jie save prisiskyrė, matyt, tam tikras nerimas yra“, – S. Skvernelio žodžius cituoja naujienų agentūra BNS.

Kaip kalbėti ir nedevalvuoti problemos

Alfa.lt kalbinta Lietuvos karo akademijos profesorė Jūratė Novagrockienė pažymi, kad valstybės institucijos turi teisę kreiptis į saugumo departamentą, tačiau viešas ir aptakus tokių grėsmių artikuliavimas veikiau panašus į viešųjų ryšių elementą.

„Man atrodo, šioje Vyriausybėje yra daug problemų su gebėjimu organizuoti viešuosius ryšius ir komunikavimu su visuomene, tarpinstituciniu komunikavimu. Tai apskritai lyg ir tapo viešosios komunikacijos žaidimo dalimi – tiesiog nesusilaiko nei premjeras, nei opozicija ir tokiais kaltinimais vadovaujasi aiškindamiesi klausimus viešai“, – kalbėjo mokslininkė.


Gabrielius Landsbergis

Gabrielius Landsbergis© Edvard Blaževič

„Problema nuolatinė yra dėl nekaltumo prezumpcijos – ar pavieniai būna kaltinami politikai, ar grupėmis, ir mes nuolat susiduriame su tuo, kad dar neturint pagrįstų faktų jau yra metami kaltinimai vienai ar kitai pusei“, – pridūrė J. Novagrockienė.

Anot pašnekovės, ką ne kartą yra pastebėję ir kiti politologai bei apžvalgininkai, taip gali būti daroma meškos paslauga institucijoms, besirūpinančioms nacionaliniu saugumu.

„Galima prisiminti poveikius rinkimų procesams įvairiose šalyse, juolab kad ir pas mus kitais metais treji rinkimai. Daugybė Europos valstybių galvoja, kaip užsitikrinti prevenciją, ir kai Rusijos įtaka sumenkinama iki asmeninių ryšių, tai gali tapti tos tikrosios grėsmės devalvavimu arba pavojumi prarasti supratimą apie ją. Tai neturėtų būti personalizuojama, nes tai yra grėsmė valstybei“, – sakė politologė.

Alfa.lt primena, kad S. Skvernelis praėjusią savaitę Seime pareiškė, kad konservatorių veikimas „yra Kremliaus politikos vykdymas, ir abejonių yra, ar ten nėra sąsajų su Rusijos specialiosiomis tarnybomis“, o tą esą atsakys „specialiosios tarnybos“.