Turtingiausių Lietuvos politikų verslo gijos driekiasi į Rusiją

Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis
  © Edvard Blaževič
Vilius Petkauskas | Top500
2018-12-11 05:55

Žurnalo „Top“ 500 turtingiausių Lietuvos žmonių reitinge aptiksime bent 19 aktyviai politikoje dalyvaujančių žmonių. 

Didžioji dalis jų, keturiolika, veikia savivaldos lygmeniu, keturi yra Seimo nariai, o vienas, Antanas Guoga, mindo Europos Parlamento (EP) koridorius. Bendras politikų turtas siekia 639,8 mln. eurų, o turtingiausio politiko karūna trečius metus paeiliui puošia 150 mln. eurų sukaupusio Ramūno Karbauskio galvą.

Įkandin valstiečių lyderiui eina Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis, kurio turtas vertinamas 130 mln. eurų. Kuklesniu, tačiau šimto milijonų eurų ribą viršijančiu turtu pasigirti gali trečias turtingiausių politikų sąrašo narys – V. Matijošaičio verslo partneris Liudas Skierius, kurio turtas vertinamas 103 mln. eurų.

Dažniausiai minima pavardė

Apie atstovavimą „apačioms“, nepasiturintiems gyventojams kalbėti nevengiantis Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) frakcijos lyderis R. Karbauskis yra sukaupęs 150 mln. eurų ir „Top 500“ sąraše užima 14 vietą. Palyginimui: Šiaulių miesto 2018 m. biudžetas buvo 142 mln. eurų. 

Žurnalo vertinimu, pagrindinis 10 mln. eurų per metus savo vertę padidinusio politiko turto šaltinis – verslo įmonės „Agrokoncerno grupė“, „Agrokoncernas“ ir „Agrokoncerno grūdai“, kuriose LVŽS lyderis yra vienintelis akcininkas. Šios bendrovės užsiima žemės ūkio produkcijos, technikos, trąšų importu ir eksportu.


Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis

Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis© Edvard Blaževič

R. Karbauskio šeimos nariai valdo platų žemės ūkio bendrovių tinklą. Būtent šią pavardę dažniausiai sutiksime žurnale „Top“. Karbauskių šeimos bendras turtas vertinamas 199 mln. eurų, šie užima 9 vietą turtingiausių Lietuvos šeimų reitinge. Žemės, nekilnojamojo turto ir akcijų turi politiko tėvas Česlovas, brolis režisierius Mindaugas, sesuo Jurga bei pastaruoju metu į verslą įsitraukę sūnūs Justinas ir Mantas.

„Agrokoncerno“ pavadinimas šį rudenį ne kartą mirgėjo žiniasklaidos antraštėse – LRT tyrimų skyrius nustatė, kad įmonė per tarpininkus Dubajuje perka Rusijos bendrovės „Minudobreniya“ trąšas. Pastarosios pagrindinis akcininkas – Arkadijus Rotenbergas, kuriam dėl artimų ryšių su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu nuo 2014 m. taikomos tarptautinės sankcijos.

Įvertinusi šiuos duomenis, Lietuvos užsienio reikalų ministerija gruodžio pradžioje kreipėsi į prokuratūrą, kad ši įvertintų, ar tokie R. Karbauskio verslo imperijos veiksmai nesikerta su Lietuvos įsipareigojimu taikyti sankcijas V. Putino aplinkos žmonėms.

Antros kadencijos spindesys

Antrasis turtingiausias Lietuvos politikas, „Vičiūnų“ įmonių grupės savininkas Visvaldas Matijošaitis, mėgaujasi ne tik stulbinamu populiarumu Kaune ir visoje Lietuvoje, bet ir įmonių veiklos rezultatais – 2017 m. įmonių grupės pelnas siekė 112 mln. eurų. Ypač gerų rezultatų bendrovė pasiekė Rytų rinkose.

„Top 500“ sąraše V. Matijošaitis užima 25 vietą, pernai buvo 18-oje pozicijoje turtingiausių šalies žmonių reitinge. Kartu su sūnumis Šarūnu ir Dainiumi, pastarasis taip pat dalyvauja politikoje, V. Matijošaitis valdo 139 mln. eurų turtą. Turtingiausių Lietuvos šeimų sąraše Matijošaičiams tenka 14 pozicija.

Sėkmė Kaune metų pradžioje vertė politiko pavardę rašyti greta potencialių kandidatų siekti vietos S. Daukanto aikštės rūmuose, tačiau, metams persiritus į antrąją pusę, manančių, kad Kauno miesto meras sieks prezidento posto, vis mažiau.

Tiesa, to paties negalima pasakyti apie politikon perėjusio verslininko ketinimus Kauno savivaldoje. Tikėtina, kad visuomeninė organizacija „Vieningas Kaunas“ sieks išlaikyti miestą savo rankose antrą kadenciją, o vieną po kito mieste dygstančius verslo centrus stebintys kauniečiai sėkmę sieja su V. Matijošaičio lyderyste.

Politiko metus temdė pavasarį „Vičiūnų“ grupei priklausančių įmonių Plungėje darbuotojai, grasinę streikuoti, jei nebus atsižvelgta į reikalavimus didinti atlyginimus ir stoti keitus vietinius darbuotojus pigia darbo jėga iš Ukrainos.

Greta šių nemalonumų V. Matijošaičio nuotaiką gadino viešumą pasiekusi informacija, kad „Vičiūnų“ produkcija prekiaujama Rusijos okupuotame Kryme. Nors formaliai tai nėra pažeidimas, politikas sulaukė daug kritikos bei priminimų, kad įžengęs į politiką V. Matijošaitis atstovauja ne tik verslui, bet ir visiems šalies piliečiams.

„Vičiūnų“ duetas

Trečias turtingiausias šalies politikas ir 36-as „Top 500“ sąrašo narys – „Vičiūnų“ įmonių grupės akcininkas ir Plungės rajono savivaldybės tarybos narys L. Skierus. Jo žinioje – „Vičiūnų“ lašišų perdirbimo fabrikas ir džiūvėsėlių gamykla.

Verslo partneriai V. Matijošaitis ir L. Skierus idėjomis dalijasi ir politikoje – trečias turtingiausias Lietuvos politikas galios Plungės savivaldoje siekė su judėjimu „Vieninga Plungė“. Alfa.lt primena, kad V. Matijošaičio politinė jėga Kaune pavadinta „Vieningas Kaunas“.


Visvaldas Matijošaitis

Visvaldas Matijošaitis© Teodoras Biliūnas / Fotobankas

L. Skierus ir V. Matijošaitis lygiomis dalimis valdo „VG Holding“, per kurią kontroliuoja „Vičiūnų grupės“ įmones. Abu verslininkai pastaruoju metu investuoja į nekilnojamojo turto projektus – Vilniuje kyla „DoubleTree by Hilton“ viešbutis.

Kaune vietoj „Respublikos“ viešbučio vaiduoklio kyla verslo centras „Magnum“. Sovietmečiu statytos „Respublikos“ griaučių pašalinimas iš Kauno centro V. Matijošaičiui, spėtume, uždirbs ne vieną balsą pavasarį vyksiančiuose savivaldos rinkimuose.

Pats L. Skierus savo politinių ambicijų nedetalizuoja, tačiau žiniasklaidai yra sakęs, kad greičiausiai Plungės rajono savivaldybės mero kėdės nesieks, mat politikas matąs stiprių kitų lyderių.

Klestinti savivalda

Sąraše sutiksime dar tris Seimo narius – konservatorius Dainių Kreivį (8,9 mln. eurų) bei Kazį Starkevičių (3,5 mln. eurų) ir liberalą Kęstutį Glavecką (3,2 mln. eurų).

Turtingiausių politikų sąraše ir keturi merai – be jau minėto V. Matijošaičio, turtingųjų gretose yra Biržų rajono meras Valdemaras Valkiūnas (19 mln. eurų), Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius (5,3 mln. eurų) ir Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas (2,6 mln. eurų).

Į sąrašą pateko ir vienas Lietuvos atstovas EP – A. Guoga (80 mln. eurų). Iš azartinių lošimų kapitalą susikrovęs politikas Lietuvoje šiuo metu nėra ypač aktyvus. Nors žiniasklaidoje A. Guogos pavardė buvo minima kaip potencialaus LVŽS kandidato siekti Vilniaus mero posto, pats politikas neatrodo nusiteikęs įsitraukti į kovą.

Be jau minėto L. Skieriaus, turtingiausiais savivaldybės tarybos nariais tituluojame Vilniaus savivaldoje dirbantį Valerijų Stankevičių (80 mln. eurų) ir Mažeikių rajono savivaldybės tarybos narį Virgilijų Eidimtą (8,5 mln. eurų).

Aktyviai politikoje veikia ir Kauno miesto tarybos narė Ona Balžekienė (8,3 mln. eurų), Tauragės savivaldybės tarybos narys Antanas Stankus (8,2 mln. eurų), Šilutės savivaldybės tarybos narys Arvydas Jakas (6 mln. eurų), Kauno miesto savivaldybės tarybos nariai Žydrūnas Garšva (5,1 mln. eurų) ir Dainius Matijošaitis (4,5 mln. eurų), Kupiškio rajono savivaldybės tarybos narys Zigmantas Aleksandravičius (3,6 mln. eurų), tos pačios savivaldybės tarybos narys Egidijus Černius (3,4 mln. eurų), Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narys Irmantas Tarvydis (3,2 mln. eurų), Kėdainių savivaldybės tarybos narys Algimantas Kižauskas (3 mln. eurų) ir Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Artūras Zuokas (2,6 mln. eurų).