Mokslas ir švietimas: uždirbti milijonus įmanoma ir čia

V. Butkus, R. Danielius, A. Landsbergienė, V. Bumelis (Alfa.lt ir Fotobanko nuotr.)
V. Butkus, R. Danielius, A. Landsbergienė, V. Bumelis (Alfa.lt ir Fotobanko nuotr.)
  © Alfa.lt fotomontažas
Top500
2018-12-08 19:50

Turtingiausių šalies žmonių sąraše tokių kaip jie – reta, o ir nuo labiausiai pasiturinčių prekybininkų, ūkininkų ar pramonininkų šie verslininkai atsilieka toli. Tačiau jie įrodo, kad žiniomis ir aukštosiomis technologijomis paremtos šakos gali generuoti ir didelę pridėtinę vertę, ir solidų asmeninį kapitalą.

Žurnale „Top“, kasmet skelbiančiame 500-us turtingiausių lietuvių, šmėžuoja ir mokslo bei švietimo srityje įsitvirtinę verslininkai. Juos vienija tai, kad visi jie retai matomi aukštuomenės vakarėliuose ar bent jau tuose, kuriems dėmesį skiria šalies žiniasklaida, o dalies pavardės daug kam galbūt nė nėra girdėtos.

Pateikiame dešimtuką asmenų iš šių metų žurnalo „Top“ 500-uko, praturtėjusių dėka veiklos mokslo ir švietimo srityje.

Vladas Algirdas Bumelis („Biotechpharma“)

Turto šaltinis: biotechnologijos

29 vieta „Top“ sąraše; turto vertė – 110 mln. eurų

Prof. V. Bumelis yra vienas iš šiuolaikinės genų inžinerijos farmacijos, biotechnologijų pramonės Lietuvoje pradininkų ir šias pozicijas išlaiko iki šiol, kaip ir aukštą vietą turtingiausių šalies verslininkų sąraše. „Biotechpharma“ valdybos pirmininko turto vertė yra 110 mln. eurų, iškeliantys jį į 29-ąją vietą tarp labiausiai pasiturinčių lietuvių.

Verslininkas yra Izraelio garbės konsulas bei neretai šią aukštosiose technologijose sėkminga šalį mini pavyzdžiu Lietuvai, o jo paties įmonė šioje srityje sėkmingai plečiasi – šiemet skelbta apie planuojamą 200 mln. eurų investiciją, leisiančią pastatyti tris biotechnologijų centrus. Viename jų 3D spausdintuvais ketinama kurti ląsteles bei organus.

„Biotechpharma“ kuria vaistų technologijas ir parduoda jas medikamentų gamintojams. „Anksčiau pats kūriau vaistus, juos gaminau ir parduodavau. Nyku ir atsibodo“, – dabartinės savo įmonės specializaciją su ankstesne savo veikla palygino 69-erių V. Bumelis. Jis yra užsiminęs, jog vieno užsakymo vertė paprastai siekia 4–5 mln. eurų.

Praėjusiais metais „Biotechpharma uždirbo 5,4 mln. eurų ir visą pelną išmokėjo akcininkams. 76 proc. jos akcijų priklauso V. Bumelio įmonei „Biosantra“, 15.7 proc. – bendrovei „Northway turto valdymas“, likę 8,3 proc. – Jungtinėje Karalystėje registruotai „Northway Holdings Limited“.


Vladas Bumelis

Vladas Bumelis© Andrius Ufartas / Fotobankas

Romualdas Danielius („Šviesos konversija“)

Turto šaltinis: aukštosios technologijos

58 vieta „Top“ sąraše; turto vertė – 75 mln. eurų

Fizinių mokslų daktaras Romualdas Danielius 1995 m. tapo mokslinės-gamybinės bendrovės „Šviesos konversija“ moksliniu vadovu, o šiandien yra pagrindiniu jos akcininku. Lazerines sistemas kurianti bendrovė yra lyderiaujanti atlyginimų mokėtoja Lietuvoje – 2018 m. spalį jų vidurkis siekė 4 032 eurus, o naujų aukštos kvalifikacijos darbuotojų ieškoma kasmet.

Vidurvasarį oficialiai atidarytos naujos gamybinės patalpos bankrutavusiame „Dvarčionių keramikos“ komplekse, kuriame įmonė planuoja ir toliau plėstis.

Pagrindinis akcininkas R. Danielius yra Lietuvos mokslo ir nacionalinės premijos pažangos premijos laureatas, kaip autorius ar bendraautoris savo mokslinėje karjeroje publikavęs daugiau kaip 300 akademinių darbų. Jo su kitais akcininkais valdoma bendrovė yra Žinių ir ekonomikos forumo rėmėja – šis apdovanoja inovatyviausius Lietuvos mokslininkus. Palyginti su praėjusiais metais, R. Danieliaus turto vertė išaugo 3 proc.


Romualdas Danielius

Romualdas Danielius© Andrius Ufartas / Fotobankas

Vidmantas Janulevičius (BOD Group)

Turto šaltinis: aukštosios technologijos

67 vieta „Top“ sąraše; turto vertė – 70 mln. eurų

„BOD Group“ įkūrėjas ir vadovas V. Janulevičius neatsidurtų šiame sąraše, jeigu ne jo gebėjimas keisti veiklos kryptį. Jo įmonės ne vienerius metus gamino kompaktinius ir skaitmeninius vaizdo diskus, „Blu-Ray“ laikmenas, tačiau jų poreikiui tiek Lietuvoje, tiek užsienyje drastiškai sumenkus, verslininkas ėmėsi saulės baterijų modulių ir akinių lęšių gamybos. Grupei priklauso „Global Bod Group“, „SoliTek“, „Baltic Optical Dimension“ bei kitos įmonės, veikiančios visose trijose Baltijos šalyse.

Pats V. Janulevičius nuo 2017 m. yra Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas, praeityje apdovanotas Šv. Kristoforo premija už mokslo ir verslo partnerystę.

Aistrą sportiniams automobiliams turintis verslininkas jų turi kelis, tačiau į verslo susitikimus, kalbama, dažnai atvyksta paties vairuojamu „Mercedes“ mikroautobusu.


Vidmantas Janulevičius

Vidmantas Janulevičius© Paulius Peleckis

Vida Piskarskienė (Šviesos konversija“)

Turto šaltinis: aukštosios technologijos

79 vieta „Top“ sąraše; turto vertė – 54 mln. eurų

Viena iš „Šviesos konversijos“ akcininkių yra ir tarp turtingiausių šalies moterų, Vilniaus universitete ji užima ir vyriausiosios specialistės pareigas Biochemijos ir molekulinės biologijos katedroje.

V. Piskarskienė – VU profesoriaus emerito ir vieno „Šviesos konversijos“ įkūrėjų Algio Petro Piskarsko žmona. Jai priklauso 34 proc. šios įmonės akcijų, o valdomo turto vertė siekia 54 mln. Eurų.

Viktoras Butkus („VB investicijos“)

Turto šaltinis: biotechnologijos

99 vieta „Top“ sąraše; turto vertė – 43 mln. eurų

Milijonus valdantys verslininkai Lietuvoje nužiūrimi smalsiai, bet įtariai, su nepasitikėjimu. Kartu su partneriais įkūręs ir išplėtojęs biotechnologijų bendrovę „Fermentas“, kurią 2010 m. pardavė, V. Butkus galėtų tapti, o galbūt jau ir tapo, priešingu pavyzdžiu. Rudenį duris atvėręs MO modernaus meno muziejus įkurtas daugiausiai Danguolės ir Viktoro Butkų lėšomis ir iniciatyva, o dažnas į ekspozicijų sales atkeliavęs paveikslas persikėlė iš šeimos privačios kolekcijos, kurioje – apie 4500 vaizduojamojo meno kūrinių.

Ieškoti būdų, kaip monetizuoti mokslinę veiklą V. Butkui su kolegomis teko nepriklausomybės pradžioje – tuomet laboratorijai, kurioje jis dirbo, nutrauktas finansavimas. Dabar, nebelikus „Fermento“, 64-erių V. Butkus, turintis profesoriaus mokslinį laipsnį, yra „VB investicijos“ valdybos pirmininkas. Ši bendrovė 2017 metais uždirbo daugiau kaip 2 mln. eurų pelno.

Visgi išorinių finansinės sėkmės atributų yra sudėtinga, mat kaip V. Butkus yra sakęs, išsivysčiusioje visuomenėje savo sėkme nesipuikuojama.


Viktoras ir Danguolė Butkai

Viktoras ir Danguolė Butkai© Greta Skaraitienė / Fotobankas

Algirdas Juozapavičius („Šviesos konversija“)

Turto šaltinis: aukštosios technologijos

162 vieta „Top“ sąraše; turto vertė – 25 mln. eurų

Dar vienas „Šviesos konversijos“ akcininkas, įmonėje užimantis ir direktoriaus pareigas. A. Juozapavičius yra fizinių mokslų daktaras, sėkmingai prisijaukinęs vadybą – jam vadovaujant „Šviesos konversija“ pastaraisiais metais pasižymėjo augimu ir naujomis investicijomis, kasmet sukuriamomis naujomis darbo vietomis.

Be jau paminėto naujo gamybai ir tyrimamas šiemet atidaryto korpuso Lietuvoje, galima pridurti, kad 2016 m. „Šviesos konversija“ atidarė filialą Kinijoje.

Austėja Landsbergienė (Karalienės Mortos mokykla, „Vaikystės sodas“)

Turto šaltinis: švietimas

258 vieta „Top“ sąraše; turto vertė – 12,8 mln. eurų

Nors švietimo sektoriuje socialinių mokslų daktarės laipsnį turinti A. Landsbergė dirba jau ne vienerius metus, vargu, ar kada nors anksčiau ji buvo sulaukusi tiek daug dėmesio kaip šiemet. Edukologė linksniuota ne kartą kalbų apie jos vyrą, Seimo narį ir konservatorių lyderį Gabrielių Landsbergį, kontekste, neišvengta netgi abejonių verslo sąžiningumu. Tiesa, iki šiol visa tai buvo veikiau panašu į politinį spektaklį.

A. Landsbergienė valdo didžiausią Baltijos šalyse privačių darželių tinklą „Vaikystės sodas“ ir tris Karalienės Mortos mokyklas Vilniuje, Kaune bei Klaipėdoje. Ji yra vienintelė jų akcininkė. 2017 m. „Vaikystės sodo“ pajamos siekė 4,6 mln., grynasis pelnas – 560 tūkst. eurų. Karalienės Mortos mokyklos pajamos buvo 2,6 mln., pelnas – 657 tūkst. eurų.


Gabrielius ir Austėja Landsbergiai

Gabrielius ir Austėja Landsbergiai© Vygintas Skaraitis / Fotobankas

Valdas Sirutkaitis („Šviesos konversija“)

Turto šaltinis: aukštosios technologijos

343 vieta „Top“ sąraše; turto vertė – 8,1 mln. eurų

Habilituotas fizinių mokslų daktaras, profesorius yra dar vienas šio sąrašo narys, žinomas kaip vieno iš lyderiaujančių lazerių gamintojų „Šviesos konversija“ akcininkas ir Vilniaus universiteto mokslinės bendruomenės narys – V. Sirutkaitis dirba VU Lazerinių tyrimų centre. Stažavosi jis Frankfurte prie Maino, Stenfordo, Berlyno technikos universitetuose, tačiau didžioji karjeros dalis praėjo VU Fizikos fakultete. Nuo 2018-ųjų birželio V. Sirutkaitis taip pat ir Lietuvos mokslo tarybos Gamtos ir technikos mokslų komiteto narys.

Kęstutis Jasiūnas („Ekspla“)

Turto šaltinis: aukštosios technologijos

461 vieta „Top“ sąraše; turto vertė – 3,3 mln. eurų

Nuo 2004 m. K. Jasiūnas vadovauja „Eksma“ grupei priklausančiai bendrovei „Ekspla“, projektuojančiai, kuriančiai ir diegiančiai lazerines sistemas. Tarptautinio pripažinimo sulaukę gaminiai K. Jasiūnui pelnė ir nacionalinį pripažinimą, įvertintą valstybiniu apdovanojimu – 2012 m. jam suteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžius. Energetikos ir termoinžinerijos mokslų daktaras K. Jasiūnas yra ir Lietuvos aerokosmoso asociacijos prezidentas.


Dalios Grybauskaitės apdovanotas Kęstutis Jasiūnas

Dalios Grybauskaitės apdovanotas Kęstutis Jasiūnas

Rimantas Kraujalis („Eksma“)

Turto šaltinis: aukštosios technologijos

467 vieta „Top“ sąraše; turto vertė – 3,2 mln. Eur

Dešimtuką baigia „Eksmos“ grupės, kuriai priklauso jau minėta „Ekspla“, taip pat „Optolita“ ir „Bioeksma“, valdybos pirmininkas R. Kraujalis, nusipelniusio išradėjo statusą gavo jau sovietmečiu. R. Kraujalis yra vienas iš Lietuvą šiandien garsinančios pradininkų lazerių pramonės šakos pradininkų, o kartu – Vilniaus universiteto Tarybos pirmininkas. Tarp daugybės R. Kraujalio apdovanojimų – 2007 m. Nacionalinė pažangos premija, ūkio ministerijos medalis „Už nuopelnus verslui“. R. Kraujaliui priklauso 8,22 proc. „Eksmos“ akcijų, o praėjusiais metais bendrovės pelnas augo 8 proc., t.y. iki 3,1 mln. eurų.

Visas 500 turtingiausių žmonių sąrašas skelbimas žurnale „Top“, kurį galima įsigyti spaudos paltinimo vietose arba internetu.


Naujas žurnalo „Top“ numeris.

Naujas žurnalo „Top“ numeris.© Alfa.lt