A. Zuokas: Vilniaus mero rinkimus laimėsiu pirmame ture

Vėl vadovauti Vilniui sieksiantis Artūras Zuokas grįžta su idėja, į kurią pats kadaise žvelgė skeptiškai. Buvęs miesto meras sako atidžiai išstudijavęs nemokamo viešojo transporto galimybes ir mano, kad sostinėje ji pasiteisintų.

Alfa.lt studijoje viešėjęs politikas išdėstė savo planus Vilniui, užsiminė apie naujus veidus komandoje bei patikino, kad laimės jau pirmajame mero rinkimų ture.

Naujas saldainis rinkėjams

Apie galimybę vilniečiams nemokamai naudotis viešuoju transportu A. Zuokas prakalbo dar šį pavasarį, dabar jis teigia turintis ir skaičius – atlikta studija esą parodė, kad nauda nusvertų įgyvendinimo kaštus, nes papildomi pinigai būtų surenkami į biudžetą iš padidėjusio gyventojų pajamų mokesčio įnašo, be to, mažėtų tarša, galbūt pavyktų išvengti finansinių sankcijų iš Europos Sąjungos dėl neįgyvendinamų Paryžiaus klimato kaito susitarimų.

„30 tūkstančių gyventojų, kurie prisiregistruotų, padidėjimas, lemtų Vilniaus miesto biudžeto padidėjimą apie 25-26 mln. eurų. Praktiškai jų jau užtektų padengti praradimus už bilietų pardavimą“, – sakė A. Zuokas.

Šių metų kovą sostinės valdžia sureagavo į A. Zuoko svarstymus apie nemokamą viešąjį transportą. Alfa.lt aprašė vicemero Lino Kvedaravičiaus išsakytą kritiką tokiai galimybei.

„Kalbant apie nemokamą viešąjį transportą, kitų miestų, pavyzdžiui, Talino, praktika rodo, kad nemokamas viešasis transportas labiausiai paskatino mieste registruotis socialiai remtinus asmenis, o švarą ir tvarką transporto priemonėse užtikrinti tapo žymiai sunkiau. Tad pagrindinis nemokamo viešojo transporto minusas – gerokai prastesnė kokybė“, – tuomet kalbėjo mero pavaduotojas.

A. Zuokas sako, kad komforto ir švaros Estijos sostinės viešajame transporte netrūksta bei užsiminė, kaip galima būtų spręsti be darbo likusių eismo kontrolierių situaciją.

„Žinote, kai kalbi, reikia žinoti, ką kalbi. (...) Tos paslaugos tikrai labai aukšto kokybės lygio. Tuos asmenis, kuriuos Talino transporto įmonė buvo įdarbinusi „zuikių“ gaudymui, didžiąja dalimi jiems davė kitą pareigą – prižiūrėti tvarką viešajame transporte. Jeigu įlipo išgėręs, jeigu neatitinka tam tikrų tvarkos dalykų, jie gali jį iškeldinti iš autobuso“, – aiškino A. Zuokas, kaip teigė, pats bene keturis kartus šiemet buvęs Taline.


Viešasis transportas

Viešasis transportas© Organizatoriai

Kaip 2016-aisiais rašė „The Guardian“, praėjus trejiems metams po nemokamo viešojo transporto sistemos Taline starto, skaičiuota, kad jo naudotojų padidėjo 8 procentais. Bet beveik trečdaliu pailgėjo ir vidutinė kelionės automobiliu trukmė, kitaip tariant, automobilių taršos problema nėra išsprendžiama taip lengvai. Tiesa, Talinas nėra vienintelis miestas ir netgi ne pirmasis įgyvendinęs nemokamą viešąjį transportą – Belgijos miestas Haseltas 2013 m. atšaukė sistemą beveik visiškai po 16 metų veikimo dėl to, kad ji tapo nuostolinga.

A. Zuoko šiuo atveju aiškina, kad apsiriboti nemokamu viešuoju transportu nereikėtų, yra papildomų priemonių.

„Automobilis daugiausiai teršia, kai jis važinėja mažas distancijas, o skaičiai labai akivaizdūs. Be viešojo transporto nemokamo, Taline įvestas vadinamos „parkuok ir važiuok“ aikštelės prie įvažiavimo į miestą. Atvažiuoji – gauni galimybę nemokamai statyti automobilį plius galimybę nemokamai naudotis viešuoju transportu“, – sakė politikas.

Kritika dėl ES paramos neįsisavinimo

Anot valdyti Vilnių vėl sieksiančio A. Zuoko, rinkimus, kuriuose dalyvaus ne tik Remigijus Šimašius, bet ir socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas, o iš viso, politiko skaičiavimu, – apie dešimt kandidatų, jis laimės jau pirmajame ture.

„Vilniaus miestui šiame ES finansavimo periode skirta 300 mln. eurų. Šiai dienai, vakar kaip tik per tarybos posėdį savivaldybės vadovai patvirtino, Vilniaus miestas yra panaudojęs tik 18 mln., tai yra 6 procentai“.

„Jeigu mes nenorime prarasti kokių 200 mln. eurų, reikia dirbti dieną naktį, kad viską sugebėtume padaryti“, – sakė A. Zuokas, kvietęs vilniečius „sutaupyti laiko“.

Visą pokalbį su kandidatu į Vilniaus mero postą žiūrėkite Alfa.lt vaizdo įraše.