L. Ruokytė-Jonsson: su tokiu premjeru nenoriu dirbti
Papildyta 12.04

Liana Ruokytė – Jonsson susitiko su Dalia Grybauskaite
Liana Ruokytė – Jonsson susitiko su Dalia Grybauskaite
  © Edvard Blaževič

Premjero atleista kultūros ministrė prezidentei pateikė prašymą atsistatydinti bei pasakė nenorinti ir negalinti dirbti su Sauliumi Skverneliu.

„Savo noru pateikiau atsistatydinimo prašymą. Su tokiu premjeru nenoriu dirbti daugiau – nėra nei prasmės, nei mano savigarba leistų tęsti darbą. Tačiau paprašiau prezidentės trumpo laikotarpio (tęsti darbą – Alfa.lt), kad galėčiau pabaigti kultūros strategiją“ , – po susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaite sakė Liana Ruokytė-Jonsson.

Ministrė teigė neturinti priekaištų savo kolegoms ministerijoje, bet tikino jautusi didelį spaudimą iš Vyriausybės vadovo ir jo komandos.

„Iš premjero spaudimas buvo didelis daugeliu klausimų. Ypač kai šie klausimai liesdavo žiniasklaidos reikalus. Todėl įkurta Medijų taryba, kuri buvo apsigynimo būdas, kad visi teisės aktai būtų diskutuojami viešai“, – sakė L. Ruokytė-Jonsson.

Pasak ministrės, premjeras sprendimus nori priimti nesitaręs su visuomenės informavimo lauku, o ministerija norėjo atlikti savo darbą pagal taisykles, suderinti sprendimus su interesų grupėmis. L. Ruokytės-Jonsson manymu, būtent šie nesutarimai ir nulėmė premjero sprendimą ją atleisti.

Paklausus, kodėl savigarba dvejus metus visgi leido dirbti S. Skvernelio komandoje, ministrė tikino galėjusi eiti pareigas dėl noro prisidėti prie kultūros politikos formavimo. L. Ruokytės-Jonsson teigimu, su Seimo Kultūros komitetu jai sekėsi dirbti puikiai.

Ministrė neatsakė, kiek laiko prezidentės prašė ją palikti poste, ir tikino, jog laiko tarpas „labai trumpas“. L. Ruokytės-Jonsson teigimu, jei prezidentė nesutiktų suteikti jai laiko Kultūros ministerijoje, ji būtų pasiruošusi palikti ministeriją iškart.

Paklausta, ar sulaukė premjero sekretoriato prašymo palikti postą savo noru, kultūros ministrė šypsodamasi atsakė, kad premjeras pats ministrams nebeskambina ir palieka tai savo padėjėjams.

„Tačiau mano pačios pasirinkimas yra teikti pareiškimą (palikti Vyriausybę – Alfa.lt), nes tai rodo, kad su tokiu žmogumi tikrai dirbti aš negaliu“, – paaiškino L. Ruokytė-Jonsson.

D. Grybauskaitės patarėja Daiva Ulbinaitė žurnalistams sakė, kad prezidentė išklausė premjero argumentus, pasikalbėjo su ministrais ir artimiausiu metu pateiks savo sprendimą. Tikslios sprendimo pateikimo datos D. Ulbinaitė nenurodė.


K. Navickas prezidentūroje rėžė griežtą kritiką premjerui

K. Navickas prezidentūroje rėžė griežtą kritiką premjerui© Irmantas Gelūnas / Fotobankas

Aplinkos ministras pasiprašė atleidžiamas

Anksčiau prezidentūroje lankęsis Kęstutis Navickas teigė, kad premjeras dengiasi ministrais, o jis pats nesijaučia suklydęs vykdydamas reformas.

„Prezidentė padėkojo už darbą ir jos paprašiau, kad būčiau atleistas, nes tikrai nematau galimybės dirbti komandoje su dabartiniu premjeru, kuris visada įstato ministrus į priešakines pozicijas ir, kai reikia, palieka vienus“, – žurnalistams sakė K. Navickas.

Buvęs ministras patikslino kalbantis apie miškų kirtimo normos didinimą iki 6 proc., kai premjeras priėmė kitokį sprendimą, nei siūlė ministerija, o ginti sprendimą nuo žiniasklaidos kritikos reikėjo jam pačiam.

„Manęs buvo paprašyta, kad pateikčiau atsistatydinimo pareiškimą savo valia, ir aš nesutikau. Motyvas labai paprastas – mano atleidimas yra destrukcinis veiksmas, kuris neprisideda prie valstybės veiklos, ir aš šitoje vietoje nenoriu bendradarbiauti“, – aiškino K. Navickas.

Paprašytas patikslinti savo mintį, K. Navickas aiškino, kad jo savanoriško atsistatydinimo norėta tam, kad procesas būtų sklandus, tačiau atleidžiamas ministras nenorėjo, kad procesas būtų sklandus, nes nebegalima tęsti tokios premjero veiklos, prisidengiant kitais ministrais.

K. Navickas pastebėjo, kad nors per urėdijų reformą buvo planuota sutaupyti 11 mln. eurų, šiemet pavyks sutaupyti 15 mln. eurų, ir retoriškai klausė, kurios reformos jam nepavyko.


S. Skvernelis lankosi preizdnetūroje

S. Skvernelis lankosi preizdnetūroje© Irmantas Gelūnas / Fotobankas

„Norėčiau sužinoti, kurios reformos nepavyko, nes tos, kurios stojo, tai labiau iš premjero pusės nei iš mano. Galiu priminti ir oro taršos planą, kuris buvo pavadintas oriniu. Galime sakyti, kad neturime klimato kaitos ir oro taršos problemų, bet manau kitaip“, – sakė K. Navickas.

Buvęs aplinkos ministras žurnalistus patikino, kad prezidentė D. Grybauskaitė neprašė jo pasilikti ministro poste. Ministras taip pat sakė savo darbo metu nejautęs palaikymo nei iš valstiečių frakcijos, nei iš koalicijos partnerių „socialdarbiečių“.

„Ir su premjeru panašiai buvo – tol, kol viskas gerai, kol vykdai jo valios sprendimus, tol viskas gerai. O kai turi savo nuomonę, tai nepatinka. Todėl šioje vietoje jaučiuosi laisvas išeiti“, – paaiškino K. Navickas.

Ministras pakartojo nežinąs savo atleidimo motyvų ir nenorįs, kad Vyriausybėje ir toliau tęstųsi situacija, kai savo nuomonę turintys ministrai yra engiami.

Premjero rytas prezidentūroje

Trečiadienio rytą premjeras S. Skvernelis pradėjo vizitu į Simono Daukanto aikštės rūmus. Čia jis prezidentei D. Grybauskaitei perdavė teikimus atleisti tris savo Vyriausybės narius – švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę, aplinkos ministrą K. Navicką ir kultūros ministrę L. Ruokytę-Jonsson.

Premjeras po susitikimo su prezidente su žiniasklaida nebendravo.

Pirmadienį pranešdamas apie ketinimus atleisti ministrus S. Skvernelis tikino jais pasitikintis, tačiau kalbėjo apie poreikį atsinaujinti norint tęsti reformas. Apžvalgininkų vertinimu, toks premjero žingsnis yra skirtas nukreipti dėmesiui nuo mokytojų streiko, kurio metu pedagogai užėmė Švietimo ir mokslo ministerijos patalpas.