Kroatui įteiktas Auksinis kamuolys – nuovargio nuo L. Messi ir C. Ronaldo rezultatas?

Cristiano Ronaldo, Luka Modričius ir Lionelis Messi
Cristiano Ronaldo, Luka Modričius ir Lionelis Messi
  © Alfa.lt fotomontažas

Auksinį kamuolį vakar vykusiuose prestižiniuose prancūzų leidinio „France Football“ rengiamuose apdovanojimuose atsiėmęs Luka Modričius nutraukė dešimtmetį trukusį Lionelio Messi ir Cristiano Ronaldo dominavimą. Bet ar tikrai Kroatijos rinktinės žvaigždė 2018-aisiais buvo geresnis futbolininkas už vieną rekordą po kito įvairiose varžybose sumušančius puolėjus?

Nors L. Modričiaus sėkmė „Ballon d‘Or“ rinkimuose nieko nenustebino, diskusijos apie šio apdovanojimo įteikimo kroatui pagrįstumą sklandė jau kurį laiką. Prasidėjo jos dar rugsėjį, kai tas pats Madrido „Real“ žaidėjas sulaukė įvertinimo ir FIFA rengtuose rinkimuose.

Kontrargumentai, kodėl L. Messi ir C. Ronaldo, o ne L. Modričius šiais besibaigiančiais metais buvo geriausiais futbolininkais pasaulyje, liejasi laisvai, o nesutikti su jais – sunku.


Luka Modričius

Luka Modričius© SCANPIX

Itin aršūs šioje diskusijoje yra L. Messi gerbėjai, nusivylę savo mylimo argentiniečio rinkimuose užimta vos penktąja vieta – „Barcos“ lyderis į pirmąjį trejetą nepateko pirmą kartą nuo 2006-ųjų, kai jam tebuvo vos 19-a.

Nors kamuolio burtininkas vasarą su Argentinos rinktine pasaulio čempionate iškrito dar aštuntfinalyje, mažai kas šią komandos nesėkmę suvertė jos kapitonui – argentiniečiai, kaip komanda, nykiai atrodė dar atrankoje į planetos pirmenybes, o žaidimo lygio pakelti nesugebėjo ir Rusijoje.

L. Messi nepavyko iškovoti ir kito trofėjaus – UEFA Čempionų lygos nugalėtojo titulo, bet šiame turnyre argentinietis išlaikė itin aukštą žaidimo lygį ir per 10 mačų pelnė 6 įvarčius.

Vis dėlto ten, kur jam ir jo komandai reikėjo išlaikyti pavyzdinį stabilumą, L. Messi ir „Barcelona“ neklydo. Ispanijos „La Ligos“ pirmenybėse katalonai pernai be nesėkmių žygiavo beveik iki pat sezono pabaigos bei iškovojo titulą, o pats L. Messi atsiėmė Auksinį batelį – prizą, skiriamą už daugiausia pelnytų įvarčių šalies čempionate.

Negana to, dabartinis „Barcos“ kapitonas su komanda iškovojo „Copa del Rey“ taurę bei Ispanijos Supertaurę, taip pat pasižymėjo įspūdingais individualiais pasiekimais – tapo ne tik daugiausia įvarčių pelniusiu, bet ir daugiausia rezultatyvių perdavimų atlikusiu, daugiausia baudos smūgių realizavusiu, daugiausia pavojingų progų sukūrusiu, daugiausia driblingo elementų atlikusiu bei daugiausia kartų rungtynių žaidėju pripažintu futbolininku didžiosiose Europos lygose.


Lionelis Messi

Lionelis Messi© SCANPIX

Iš viso per 70 mačų 2018-aisiais L. Messi pelnė net 60 įvarčių, tačiau tai lėmė vos penktąją vietą „Ballon d‘Or“ rinkimuose.

Argumentų turi ir antroje vietoje šiuose rinkimuose likusio C. Ronaldo gerbėjai. Portugalui su savo rinktine taip pat nepavyko sužibėti Rusijoje, kur Europos čempionai iškrito dar aštuntfinalyje, tačiau patį CR7 dėl to apkaltinti vargu ar būtų įmanoma – puolėjas per keturis mačus pelnė keturis įvarčius.

Savo ruožtu klubiniame futbole C. Ronaldo pasiekė ne mažiau ir netgi daugiau už L. Modričių. Portugalas ir kroatas pirmoje metų pusėje dar buvo komandos draugai „Real“ klube bei kartu iškovojo Čempionų lygos trofėjų, už kurį didžiąja dalimi buvo atsakingas C. Ronaldo – jis pelnė net 15 įvarčių.

Pernai žaidę išvien, šio sezono pradžioje C. Ronaldo ir L. Modričius jau rungtyniauja skirtingose stovyklose, o jose futbolininkams sekasi skirtingai. Jei portugalas su „Juventus“ ekipa per visą ligšiolinį sezoną yra patyręs vos vieną pralaimėjimą, tai kroato atstovaujamas „karališkasis“ klubas šio sezono pradžioje išgyvena košmarišką laikotarpį – Ispanijos lygoje jis jau užfiksavo ilgiausią istorijoje įvarčių sausrą bei buvo patyręs tris pralaimėjimus iš eilės, o Čempionų lygoje „Real“ Maskvoje pralaimėjo prieš gerokai kuklesnį CSKA klubą.


Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo© SCANPIX

C. Ronaldo nedaug nusileidžia L. Messi ir pagal pelnytus įvarčius – 65 rungtynes šiais kalendoriniais metais sužaidęs portugalas pelnė 56 įvarčius ir pagal šį rodiklį yra antras pasaulyje.

Įvertinus L. Messi ir C. Ronaldo pusę palaikančius argumentus, verta pažymėti ir tai, dėl ko šio apdovanojimo nusipelnė L. Modričius. Stipriausias argumentas – jo nacionalinės komandos pasiekimai Rusijoje vykusiose planetos pirmenybėse.

Ten tarp rimčiausių kandidatų į auksinę taurę nepriskirti kroatai žengė iki pat finalo, kuriame juos sustabdė Prancūzijos futbolininkai.

Bet ar tikrai šis Kroatijos rinktinės žygis yra tai, dėl ko L. Modričius nusipelnė būti vadinamas geresniu futbolininku už C. Ronaldo bei L. Messi?

Prisiminkime, jog net dukart kroatai pasaulio čempionate gelbėjosi vienuolikos metrų baudiniais, kurių jiems prireikė prieš santykinai silpnesnes komandas – Daniją ir Rusiją. Pusfinalio rungtynės taip pat nebuvo rožėmis klotos – Anglija pirmavo didžiąją mačo dalį, tačiau išplėšę pratęsimą, kroatai jame nokautavo varžovus ir pirmą kartą pasiekė turnyro kulminaciją.

reklama

Pats L. Modričius pirmenybėse pasižymėjo dviem įvarčiais ir vienu rezultatyviu perdavimu, o „Real“ gretose praėjusiame sezone pelnė vos 2 įvarčius bei atliko 7 rezultatyvius perdavimus. Šiame sezone jo statistika dar kuklesnė – per 18 mačų kroatas nė sykio nepelnė įvarčio bei atliko 3 rezultatyvius perdavimus.

Be abejo, aikštės vidurį cementuojančio kroato vaidmuo joje – gerokai kitoks negu anksčiau minėtų puolėjų, tačiau net ir būdamas vienu geriausių pasaulio saugų jis vargu ar praėjusiame sezone buvo svarbesnis žaidėjas už įvarčius štampavusį C. Ronaldo. O kadangi „Ballon d‘Or“ apdovanojimas įteikiamas už kalendorinius metus, akivaizdu, kad bet kokias abejones turėjo išsklaidyti prastas šio sezono L. Modričiaus startas.

Ar C. Ronaldo ir L. Messi metai be prestižinių apdovanojimų reiškia, kad jų era baigėsi visiems laikams? Toli gražu ne.

Nors portugalui jau netrukus sueis 34-eri, o L. Messi ateinančią vasarą švęs 32-ąjį gimtadienį, šie žaidėjai ir toliau išlieka sunkiai atremiamomis įvarčių mašinomis. Portugalas per 18 šio sezono mačų įmušė 11 įvarčių, o argentinietis vartininkus baudžia vidutiniškai po kartą per susitikimą – 15 rungtynių ir 15 įvarčių.

Negana to, šių žaidėjų atstovaujamos Turino „Juventus“ ir „Barcelonos“ ekipos šiuo metu laikomos vienomis iš realiausių pretendenčių triumfuoti UEFA Čempionų lygoje – geriau už jų kol kas vertinami tik „Manchester City“ šansai. Tiek „Juventus“, tiek „Barcelona“ pirmauja lenktynėse ir dėl vietinių trofėjų – Turino klubas artimiausius oponentus Italijos „Serie A“ čempionate „Napoli“ futbolininkus lenkia 8 taškais, o Barselonos komanda prieš „Sevillą“ Ispanijos „La Ligoje“ turi 1 taško persvarą.

reklama


Cristiano Ronaldo ir Lionelis Messi

Cristiano Ronaldo ir Lionelis Messi© SCANPIX
C. Ronaldo 2019-aisiais gali turėti ir papildomą ginklą – birželį vyksiančias UEFA Tautų lygos lemiamas kovas, kuriose jo gimtosios Portugalijos rinktinė mėgins iškovoti titulą žaisdama savų sirgalių akivaizdoje. Nors puolėjas, paprašęs poilsio, grupių etape nerungtyniavo, tikėtina, jog trofėjaus alkis sugundys vieną pajėgiausių pasaulio žaidėjų išbandyti savo jėgas pusfinalyje, kuriame portugalai grumsis su šveicarais, ir, jei tik prireiks, finale.

Vis dėlto akivaizdu, kad vertinant futbolininkus atsižvelgiama ne tik į jų ar jų komandų rodomą formą, bet ir į vadinamąjį naratyvą – balsuojantiesiems gali būti kiek pabodęs tų pačių žaidėjų dominavimas, o naujo dievaičio iškėlimas sukuria taip reikalingą istoriją.

Kažkas pagaliau turėjo nutraukti C. Ronaldo ir L. Messi dominavimą, o L. Modričiui pasisekė, kad tuo kažkuo tapo būtent jis.

reklama