JAV prezidentas – sėkmingiausia Rusijos žvalgybos operacija istorijoje?

D. Trumpas ir S. Mogilevičius
D. Trumpas ir S. Mogilevičius
  © SCANPIX
Alfa.lt
2018-11-24 15:08

2016-ųjų lapkričio 9 dieną, nuo JAV prezidentų rezultatų paskelbimo praėjus vos kelioms minutėms, vyras, vardu Viačeslavas Nikonovas stojo prie mikrofono Rusijos Dūmoje ir išrėžė gana neįprastą kalbą.

„Mieli draugai, gerbiami kolegos! Vos prieš tris minutes Hillary Clinton pripažino savo pralaimėjimą JAV prezidento rinkimuose ir vos prieš kelias akimirkas Trumpas pradėjo pirmą savo, kaip naujai išrinkto JAV prezidento, kalbą. Sveikinu jus su tuo!“ – sakė V. Nikonovas – proputiniškos „Vieningos Rusijos“ partijos lyderis ir Viačeslavo Molotovo, kurio vardu buvo pavadinti Molotovo kokteiliai, anūkas.

Politiko išrėžta kalba tapo aiškiu signalu, kad D. Trumpo pergalė buvo pergalė ir V. Putino Rusijai.


Matrioškos

Matrioškos© SCANPIX

Taip savo naują knygą „House of Trump, House of Putin“ ( liet. „Trumpo rūmai, Putino rūmai“) pradeda ilgametis žurnalistas Craigas Ungeris.

„Ši knyga yra gana įspūdingas bandymas į vieną vietą surinkti visus įrodymus apie Trumpo ryšius su Rusijos mafija ir valdžia. Nuoseklus faktų išdėstymas leidžia susidaryti bendrą vaizdą, o tuomet – ir daryti išvadas“, – apie naują leidinį rašė „Vox“ žurnalistas Seanas Illingas.

Knygos autorius ragina susipažinti su „nežinomais faktais“, tačiau neaišku, kiek tų faktų – išties nauji. Dar D. Trumpui neįžengus į Ovalųjį kabinetą, pažiro informacija apie jo ryšius su Kremliumi. Ši grandinė nenutrūko ištisus dvejus metus. Jau kuris laikas besitęsianti Trumpo-Putino saga atbukino žmones ir netgi kelia žiovulį. C. Ungeris svarsto, kad šioje istorijoje įrodymai „slepiasi“ tiesiai prieš akis, tačiau situacijos rimtumo nesuprantanti visuomenė jų nemato arba nenori matyti ir svarbiausia – nesusidaro bendro vaizdo. Būtent situacijos apibendrinimas ir pradžios istorija, anot žurnalisto, ir padaro knygą aktualia.


D. Trumpas

D. Trumpas© SCANPIX

Geriausia žvalgybos operacija istorijoje

C. Ungeris tikina, jog D. Trumpas ryšius su abejotinos reputacijos rusais užmezgė dar prieš tris dešimtmečius. Anot žurnalisto, tai įrodo dabartinio šalies prezidento verslo imperijos sandorių dokumentai. Kita vertus, C. Ungeris be užuolankų pripažįsta neturįs duomenų, ar D. Trumpas rusams „suteikė kažką konkretaus“ mainais į paramą per rinkimus. Svarstoma ir situacija, kai D. Trumpo laimėjimas prezidento rinkimuose būtų tiek pat aktualus Kremliui, kiek ir pačiam buvusiam kandidatui.

„Tokiu atveju rusai įvykdė geriausią žvalgybos operaciją istorijoje“, – šypsojosi C. Ungeris.

Žurnalistas neabejoja, jog D. Trumpas rusų taikiniu tapo jau seniai, o viskas prasidėjo sandėriais su Rusijos mafijos atstovais. Dažniausiai tai buvo pinigų plovimas.

„Niekam nepaslaptis, jog D. Trumpas niekuomet nevengė turėti reikalų su mafija. Tiesa sakant, jam tai netgi patiko: gangsteriai nesiderėjo ir skolindavo, kai įprasti bankai atsisakydavo pagelbėti. Taigi tai buvo abiems pusėms palanki situacija“, – svarstė amerikietis.

Tačiau žurnalistas pabrėžia, jog šioje situacijoje svarbu suvokti amerikiečių gangsterių ir rusų mafijos skirtumus: „Rusijoje mafija yra labai svarbi valdžios sistemos dalis.“

Žurnalistas prisiminė kalbinęs buvusį KGB kontržvalgybos departamento vadovą, o vienu metu ir Vladimiro Putino šefą, generolą Olegą Kaluginą. Rusas be užuolankų patvirtino, kad tam tikra prasme mafija Rusijoje yra KGB, o kartu ir valdžios dalis. Anot C. Ungerio, tai yra esminis faktorius jo knygoje.

„Trumpas su rusų mafija dirbo daugiau kaip 30 metų. Iš jų pinigų jo verslas uždirbo pelną. Jie gelbėjo jį, laidavo už jį. 4 mlrd. dolerių skoloje skendintį amerikietį jie vėl pavertė multimilijardieriumi. Be to, jie visuomet skatino jo, kaip politiko ambicijas, kurios pasireikšdavo dar tais laikais. Tai reiškia, kad Trumpas dirbo ne tik su mafija, jis dirbo su Kremliumi, žinojo jis tai ar ne“, – dėstė rašytojas.


O. Kaluginas

O. Kaluginas© SCANPIX

Pinigų plovimas

Rusijos mafijos pinigų plovimu dabartinį prezidentą kaltinantis C. Ungeris ragina atkreipti dėmesį į sandorius, vykusius prieš 20-30 metų.

„Man žinomas pirmasis dokumentuotas epizodas įvyko 1984 metais. Tuomet Davidas Bogatinas – gangsteris, benzino kontrabandininkas ir artimas mafijos boso Semiono Mogilevičiaus sąjungininkas – susitiko su Trumpu naujai pastatytame „Trump Tower“. Į tą susitikimą D. Bogatinas atvyko jau nusiteikęs išleisti 6 mln. dolerių. Šiandien ši suma prilygtų 15 mln. dolerių“, – vardijo žurnalistas.

To susitikimo metu rusas prestižiniame pastate įsigijo penkerius prabangius apartamentus. Vėliau šis nekilnojamasis turtas buvo areštuotas tiriant galimą Rusijos mafijos pinigų plovimo atvejį.

Žinoma, tik vienas asmuo galėtų atsakyti, ar/kada D. Trumpas suvokė palaikantis verslo ryšius su mafijozais. Tačiau C. Ungeris įvardija 1300 asmeniškai išaiškintus verslo sandorius tarp dabartinio JAV vadovo ir Rusijos nusikalstamojo pasaulio atstovų.

„Tai buvo nekilnojamasis turtas, visuomet perkamas anoniminių įmonių, visuomet atsiskaitoma grynaisiais pinigais. Tokiu būdu buvo nupirkta nemenka D. Trumpo JAV vystyto nekilnojamojo turto dalis, tad pakankamai sunku patikėti, jog prezidentas nesuvokė, su kuo vykdo sandorius“, – sakė C. Ungeris.

Tuomet kyla klausimas kodėl, kaip ir kada D. Trumpas sudomino Rusiją? Negi Maskva pasiryžtų užverbuoti veikėją įžymybės charakteriu ir 30 metų su juo palaikytų ryšius? Negana to, investuotų nemenkus pinigus, kai tuo metu dar jaunas D. Trumpas tik svajojo apie prezidento postą?

C. Ungeris tikina, kad Kremlius visuomet siekė užmegzti ryšius su įtakingais JAV verslininkais. Tai įrodo 1970-ųjų Armando Hammerio atvejis, kai verslininkas galimai tapo rusų vietininku JAV.

„Generolas Kaluginas mane patikino, kad tuo metu Rusija Amerikoje turėjo šimtus savų agentų. Tiesą sakant, Amerika rusų šnipams buvo tikras rojus, čia jie užverbavo per 300 asmenų ir D. Trumpas buvo vienas iš jų“, – tikino žurnalistas.

Ir mafijos pinigų plovimas toli gražu nebuvo vienintelis Maskvos interesas, kalbant apie D. Trumpo atvejį. 1986 metais tuometis Rusijos ambasadorius JAV Jurijus Dubininas apsilankė „Trump Tower“ ir susitikęs su pačiu imperijos savininku pradėjo liaupsinti jo pastatų grožį. Tą dieną D. Trumpui buvo pasiūlyta tokius pat „šedevrus“ sukurti Maskvoje. Netrukus buvo suorganizuota kelionė į Rusijos sostinę.

„Anot generolo Kalugino, tai greičiausiai buvo pirmasis žingsnis verbuojant ir kompromituojant Trumpą. Šis buvęs KGB pareigūnas net neabejoja, kad Maskva turi prezidentą kompromituojančių įrodymų, galų gale, tai buvo jų arkliukas“, – šaltinio nuomone dalijosi vyras.

Tiesa, knygos autorius pripažįsta negalintis įrodyti to kompromato egzistavimo. Anot reporterio, jam tai patvirtino du asmenys, tačiau realių įrodymų nėra.

„Negaliu užtikrinti, kad jie sako tiesą ir, ar tie įrašai kada nors bus paviešinti, tačiau, viena vertus, visa tai jau nėra svarbu. Mes jau susipažinom su ne vienu faktu, įrodančiu tas sąsajas, mes apie tai jau šnekame kurį laiką“, – tikino C. Ungeris.

Kitoks karas

Knygos autorius tikina, jog vienas jo tikslų buvo parodyti, kokio pobūdžio karai jau egzistavo tuomet ir vyksta dabar: „Tai pasaulinis karas be kulkų ir tankų. Šiandien ginklai yra informacija, duomenys, socialiniai tinklai, finansinės institucijos. Rusijos mafija taip pat yra ginklas šiame kare ir jie, be abejonės, kovoja labai sumaniai nuo pat Sovietų Sąjungos griūties.“

Anot žurnalisto, V. Putinas buvo teisus, be paliovos tikindamas, kad Amerikos demokratija taip pat yra korumpuota. Šiandien jis mums tai įrodo aukščiausiu lygiu.

JAV prezidentas – sėkmingiausia Rusijos žvalgybos operacija istorijoje?

D. Trumpas ir S. Mogilevičius
+2