Liūdnos prognozės liepsnojančiai Kalifornijai: gaisrui užgesinti prireiks dar trijų savaičių
Aukų skaičius auga

Kemp Kriko gaisras
Kemp Kriko gaisras
  © SCANPIX
BNS
2018-11-12 14:26

Šiaurės Kalifornijoje siaučiančio didžiulio gaisro aukų sekmadienį padaugėjo iki 29, gelbėtojams aptikus apdegusiuose griuvėsiuose dar šešis lavonus, tad pagal žuvusių žmonių skaičių šis stichijos siautėjimas dabar susilygino su ankstesniu pražūtingiausiu gaisru per valstijos istoriją.

Kemp Kriko gaisras (Camp Fire), siaubiantis Siera Nevados šiaurines priekalnes, yra didžiausias ir pavojingiausias iš kelių valstijoje siaučiančių ugnies frontų, privertusių 250 tūkst. žmonių palikti savo namus. Paradaiso miestelyje jis supleškino 6,4 tūkst. namų ir beveik visiškai jį sunaikino.

„Šiandien buvo aptikti dar šešių žmonių palaikai, taigi, turime iš viso 29 (aukas)“, – per spaudos konferenciją, surengtą ketvirtą kovos su liepsnomis dieną, pažymėjo šerifas Kory Honea. Jis patikslino, kad visi palaikai buvo rasti Paradaise.


Kemp Kriko gaisras

Kemp Kriko gaisras© SCANPIX

Liepsnų apimtose Kalifornijos šiaurinėje ir pietinėje dalyse žuvo iš viso mažiausiai 31 žmogus. Tiršti dūmai daug kur uždengė dangų ir saulę. Ant žemės liepsnos pavertė automobilius sudarkytu metalo laužu ir apgadino elektros perdavimo linijas.

Vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas matė, kaip gelbėtojų komandos sekmadienį Paradaiso apylinkėse surado, sudėjo į lavonmaišius ir išvežė dviejų žmonių kūnus. Pasak jo, aukų tikriausiai dar padaugės, nes dešimtys žmonių tebėra dingę.

Kemp Kriko gaisras pagal savo aukų skaičių susilygino su 1933 m. Los Andželą nusiaubusiu Grifit Parko gaisru, kuris iki šiol buvo pražūtingiausias miškų gaisras per visą valstijos istoriją, pranešė Kalifornijos miškininkystės ir priešgaisrinės apsaugos departamentas.

Valstijos piečiausioje dalyje, kur Vulsio gaisras (Woolsey Fire) sukėlė pavojų daugybei vilų ir mobiliųjų namelių vandenyno pakrantėje esančiame garsenybių pamėgtame Malibu kurorte, gyvybių neteko du žmonės, kurie žuvo viename privačiame kelyje rastame automobilyje.

Los Andželo apygardos priešgaisrinės tarnybos vadovas Darylas Osby sakė žurnalistams esąs dėkingas ugniagesiams, „padariusiems viską, ką galėjo, kad išsaugotų dešimtis tūkstančių žmonių gyvybių bei tūkstančių žmonių namus“.

„Naujoji anomalija“

Gelbėtojai šeštadienį taip pat daug valandų Paradaiso apylinkėse praleido rinkdami lavonus ir įkeldavo juos į juodą katafalką. Rastos atskiros kūnų dalys buvo nešamos kibiruose, o nepažeisti palaikai – specialiuose maišuose.

reklama

Holi Hilse mobilūs namai pavirto rusenančiomis griuvėsių krūvomis.


Kemp Kriko gaisras

Kemp Kriko gaisras© SCANPIX

Kai kurios vietos buvo apjuostos geltonomis policijos juostomis, žyminčiomis, kur neseniai buvo rasta žuvusiųjų.

Vietos gyventojai pabėgo nuo pavojaus, tačiau, kaip AFP pranešė policija, kai kurie ūkininkai sugrįžo, norėdami įsitikinti, ar nieko nenutiko jų gyvuliams.

Smarkių vėjų kurstomas Kemp Krikso gaisras suniokojo 45 tūkst. hektarų teritoriją. Šiuo metu liepsnos suvaldytos tik 25 proc. šio ploto, nurodė priešgaisrinė tarnyba. Be to, buvo sužeisti trys iš 4000 operacijoje dalyvaujančių ugniagesių.

Remiantis jų skaičiavimais, gaisrui visiškai užgesinti prireiks dar trijų savaičių.

Visoje Kalifornijoje buvo nurodyta evakuoti daugiau kaip ketvirtį milijono žmonių, o vietos valdžia ragino gyventojus neignoruoti perspėjimų apie pavojų.

reklama

„Tai nėra naujoji realybė – tai yra naujoji anomalija. Ir ši anomalija, be abejo, tęsis artimiausiais 10, 15 ar 20 metų“, – sekmadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo Kalifornijos gubernatorius Jerry Brownas.

„Deja, geriausi moksliniai tyrimai rodo, kad sausumas, šiluma, sausra – visi šie dalykai intensyvės“, – pridūrė jis.


Kemp Kriko gaisras

Kemp Kriko gaisras© SCANPIX

„Pavojingai neteisingas“

Būdamas beveik už 10 tūkst. kilometrų prezidentas Donaldas Trumpas, atvykęs į Prancūziją paminėti Pirmojo pasaulinio karo pabaigos šimtmečio, sulaukė aštrios kritikos dėl esą nejautrios reakcijos į tragediją.

„Vienintelė priežastis, kodėl kyla šie didžiuliai, pražūtingi ir daug kainuojantys miškų gaisrai, yra prasta miškų priežiūra“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė D. Trumpas ir pagrasino nutraukti federalinį finansavimą vietos tarnyboms.


Kemp Kriko gaisras

Kemp Kriko gaisras© SCANPIX

Ugniagesių profesinės sąjungos „California Professional Firefighters“ vadovas Brianas Rice’as savo ruožtu pavadino prezidento žinutę „neteisingai informuota, paskelbta netinkamu laiku ir nepagarbia nukentėjusiesiems bei prie fronto linijos esantiems vyrams ir moterims“.

Jo teigimu, prezidento pareiškimas, kad miškai netinkamai prižiūrimi, „yra pavojingai neteisingas“.

Išpuolis ir gaisras

Pietinėje Kalifornijoje Vulsio gaisras apėmė dalį Tausand Oukso miesto, kurio gyventojai tebėra sukrėsti šaudynių, trečiadienį viename bare surengtų vieno buvusio jūrų pėstininko.

Čia ugnis nuniokojo apie 34 tūkst. hektarų plotą ir sunaikino mažiausiai 177 pastatus, sekmadienį informavo Kalifornijos priešgaisrinė tarnyba ir pridūrė, kad gaisras buvo suvaldytas tik 10 proc. šios teritorijos.

Liepsnos taip pat pasiekė kino studijai „Paramount“ priklausiusią istorinę rančą ir sunaikino filmavimo aikšteles, naudotas kuriant šimtus juostų, įskaitant televizijos HBO fantastinį serialą „Vakarų pasaulis“ (Westworld), pranešė televizijos atstovai.

33 metų Keeganas Gibbsas buvo sukrėstas sužinojęs, kad jo vaikystės namai Malibu buvo sunaikinti liepsnų.

„Malibu yra labai maža bendruomenė, liūdnai pagarsėjusi kaip elitinė, snobiška vietovė, nors iš tikrųjų viskas yra atvirkščiai“, – sakė jis laikraščiui „The Los Angeles Times“.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Liūdnos prognozės liepsnojančiai Kalifornijai: gaisrui užgesinti prireiks dar trijų savaičių

Kemp Kriko gaisras
+24