„The Fintech Inn“ konferencijoje aptartas finansinių technologijų progresas ir jo keliami iššūkiai

Organizatorių nuotr.
Organizatorių nuotr.
  © Alfa.lt
Alfa.lt | Alfa.lt
2018-11-09 14:27

Daugiau nei 1300 užsienio ir Lietuvos ekspertų, verslo atstovų ir kitų, besidominčių fintech sektoriaus plėtra, vakar rinkosi į Vilniuje vykusią didžiausią finansinių technologijų konferenciją Baltijos šalyse „The Fintech Inn“.  Čia vykusių diskusijų metu aptartos naujausios finansinių technologijų tendencijos, iššūkiai bei galimybės.

„Bloomberg“ vyriausiasis ekonomistas Michaelas McDonoughas pabrėžė, kad būtina užtikrinti inovacijų diegimą visam finansų sektoriui ir pasirūpinti profesionalių specialistų bendruomenės kūrimu bei technologinių kompanijų novatoriškumu. „Lietuvoje gyvena kvalifikuoti ir konkurencingi darbuotojai. Tinkamai tai išnaudojant, Lietuva turi galimybių pritraukti daugiau finansinių technologijų įmonių“, – sakė M. McDonoughas.

Pranešėjo teigimu, svarbu kalbėti ir apie kitas šalis. Kinija pasižymi didele populiacija ir augančia viduriniąja klase, didžiulėmis galimybėmis. Amerikoje populiacija nėra tokia didelė, bet tai pasiturinti šalis. „Nesvarbu, ar esi Montanoje, ar Niujorke, esi tos pačios sistemos dalis. Tad technologijas diegti yra daug paprasčiau. Europa turi savų iššūkių, ir vienas iš jų yra skirtinga kalba, todėl Europos šalims svarbu susivienyti“, – sakė M. McDonoughas.

Siūlo kreipti dėmesį į ES šalių bendradarbiavimą

Lietuvos ūkio viceministro Mariaus Skuodžio teigimu, Europa dar „auginasi raumenis“ fintech srityje. „Tam, kad Europa būtų pasiruošusi konkuruoti su Azija, JAV bei kitomis rinkomis, turime padaryti dar daug. Visų pirma, turime stiprinti ES vieningą rinką. Pavyzdžiui, šiandien švenčiame 25 metus, kai ES turime vieningą rinką, tačiau ES piliečiui vis dar sudėtinga atsidaryti banko sąskaitą kitoje ES šalyje. Praktiškai tai įgyvendinti yra gana sunku. Kalbant apie finansines paslaugas, fintech kompanijoms svarbu turėti galimybę teikti paslaugas dideliam klientų ratui tarp valstybių sienų paprastai ir greitai“, – komentavo M. Skuodis.


Organizatorių nuotr.

Konferencijos pranešėjo nuomone, lietuviai vis dar įtariai žiūri į naujausias technologijas – elektroninius mokėjimus. M. Skuodis dalijosi savo patirtimi: „Neseniai gavau laišką iš savo buvusio banko Jungtinėje Karalystėje. Buvau informuotas, kad planuojama uždaryti mano sąskaitą, nes ja naudojuosi labai retai. Tad man pasiūlė pervesti pinigus į kitą sąskaitą. Tam, kad galėčiau atlikti pervedimą, man pateikė 10-ies puslapių dokumentą su instrukcijomis ir paprašė susimokėti pervedimo mokestį. Mano sprendimas buvo pasinaudoti vienos mokėjimų įstaigos paslaugomis – momentiniu mokėjimu. Ir iš vienos sąskaitos Jungtinėje Karalystėje persivedžiau lėšas į kitą sąskaitą – ir greičiau, ir pigiau“, – sakė M. Skuodis.

Didžiausias iššūkis – žmonių pasitikėjimas

Pasaulinės tarptautinių perlaidų kompanijos „TransferGo“ vadovas ir vienas įkūrėjų Daumantas Dvilinskas konferencijoje pabrėžė, kad apie 90 proc. žmonių visame pasaulyje vis dar atsiskaito grynaisiais pinigais, o momentinių mokėjimų inovacijos įsitvirtinimą apsunkina visuomenės nepasitikėjimas naujausiomis technologijomis.

„Grynieji pinigai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios tarptautinių pervedimų kainos vidurkis yra 7 proc. Tačiau ateitis, be abejonės, yra skaitmeninė. Nes skaitmeniniai pervedimai yra iki 90 proc. pigesni. Tam, kad jie kuo greičiau įsitvirtintų, turime išspręsti pagrindinius iššūkius“, – sakė D. Dvilinskas.


Organizatorių nuotr.

Kaip vieną didžiausių iššūkių jis pažymėjo tai, kad žmonėms tiesiog patinka grynieji pervedimai, nes gavėjas iš karto gauna pinigus. Kitas svarbus dalykas – grynieji pinigai yra monopolizuota rinka. „Mes gyvename rinkoje, kai pasitikėjimas yra kritinis dalykas. Grynieji pinigai yra suvokiami kaip mažesnė rizika nei mobilioji programėlė atliekant pervedimus, žmonės prie jų dar nėra įpratę“, – teigė D. Dvilinskas.

Kriptoekonomikos plėtrai svarbūs ir institucijų, ir rinkos dalyvių veiksmai

Kriptoekonomikos organizacijos prezidentas Vytautas Kašėta atkreipė dėmesį, kad kriptoekonomika kaip skaitmeninės ekonomikos dalis vystosi lygiagrečiai ir užima maždaug dešimtadalį skaitmeninės ekonomikos dalies. „Vystytis tikrai dar turime kur. Šiandien matome įvairių valstybių indėlį, vyksta standartizavimo procesai. Visos valdžios institucijos, susijusios su ekonominių sričių reguliavimu, turi dirbti vieningai. Tai labai svarbu. Patys rinkos dalyviai gali parodyti gerųjų pavyzdžių, naudoti savireguliacijos principus, verslo etiką, taip prisidėdami prie kriptoekonomikos vystymosi“, – sakė V. Kašėta.

Konferenciją „The FinTech Inn“ organizuoja Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kartu su Finansų ministerija, Lietuvos bankas ir VšĮ „Investuok Lietuvoje“. Renginys organizuojamas pagal projektus „Technologijų ir inovacijų populiarinimas“ bei „Inovacijų konsultacinės ir paramos paslaugos verslui („InoSpurtas“)“, kurie yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.