Nesenstantis kapitonas: į kokius Eurolygos rekordus yra nusitaikęs P. Jankūnas?

Paulius Jankūnas
Paulius Jankūnas
  © Teodoras Biliūnas / Fotobankas

Lyg vynas su metais gerėjęs Pauliaus Jankūno žaidimas šiemet pasuko nuolydžio keliu, tačiau, nepaisant to, ilgametis Kauno „Žalgirio“ kapitonas išlieka viena svarbiausių Europos stebinti nenustojančios ekipos detalių.

Sužaidęs rezultatyviausias sezono rungtynes ir surinkęs 18 taškų prieš Madrido „Real“, 34-erių veteranas tiek pagal rezultatyvumą (8,6 taško), tiek pagal naudingumą (10,4 naudingumo balo) šiuo metu užima trečiąją vietą „Žalgiryje“ – geriau už jį sezono pradžioje rungtyniauja tik Nate‘as Woltersas ir Brandonas Daviesas.

Nors jo vidurkiai nuo praėjusio sezono kiek nukrito, bendrų visos karjeros rezultatų kategorijoje P. Jankūnas nenustoja gerinti savo pozicijų. Tarp geriausių visų laikų Eurolygos krepšininkų įsitaisęs kapitonas jau užkariavo kelių statistinių kategorijų viršūnes, o Alfa.lt apžvelgia, kuriuose dar sąrašuose žalgirietis šiame sezone gali palypėti aukštyn.

Gynyboje atkovoti kamuoliai ir starto penkete pradėtos rungtynės

Dviejose kategorijose P. Jankūnas jau yra palypėjęs iki pat viršūnės, o abu šiuos pasiekimus jis užfiksavo dar praėjusiame sezone. Žalgirietis yra įsitaisęs daugiausia kamuolių gynyboje atkovojusių žaidėjų sąrašo viršūnėje – iki šios savaitės susitikimo jo sąskaitoje puikavosi 1206 nusiimti kamuoliai, taip 42 lenkiant dabar Kinijoje rungtyniaujantį Ioannį Bourousį ir net 142 – Madrido „Real“ simbolį Felipe Reyesą.

Užtikrintai „Žalgirio“ kapitonas pirmauja ir starto penkete pradėtų rungtynių sąraše – 255 rungtynėse startavęs puolėjas dar pernai aplenkė karjerą jau baigusį Juaną Carlosą Navarro, starto penkete pradėjusį 233 susitikimus. Artimiausias lietuvio konkurentas iš vis dar žaidžiančių krepšininkų – Pirėjo „Olympiakos“ lyderis Vassilis Spanoulis, pradėjęs 222 mačus.

Taškai

Pagal pelnytus taškus P. Jankūnas užima ketvirtąją vietą per visą Eurolygos istoriją – jų yra pelnęs 2903. Nors iki pirmose dviejose vietose įsitaisiusių gynėjų J. C. Navarro (4152) ir V. Spanoulio (3790) kauniečiui dar toli, į trečiąją vietą jis gali pakilti jau artimiausiu metu – iki F. Reyeso jam trūksta viso labo 29 taškų.


Paulius Jankūnas (Eurolygos nuotr.)

Paulius Jankūnas (Eurolygos nuotr.)

Turint omenyje, jog ispano vidurkis šiemet siekia vos 6,8 taško, o pastarąsias rungtynes Kaune jis praleido dėl traumos, realu tikėtis, jog P. Jankūnas šiame sąraše į pirmąjį trejetą įšoks jau per artimiausią mėnesį.

Atkovoti kamuoliai

Pagal atkovotus kamuolius P. Jankūnas yra antras, o prieš jį – vėlgi tas pats F. Reyesas. 1699 kamuolius po krepšiais nusiėmusiam „Žalgirio“ kapitonui iki ispano trūksta 43 kamuolių, tad jo vijimasis šioje kategorijoje gali užtrukti gerokai ilgiau – žalgirietis šiame sezone nusiima vos po 3,6 kamuolio.

Artimiausias karjerą Eurolygoje vis dar tęsiantis puolėjo konkurentas yra „Barcelonos“ „centras“ Ante Tomičius, tačiau jam iki P. Jankūno trūksta net 416 atkovotų kamuolių, tad bent jau artimiausiais sezonais antroji lietuvio vieta šiame sąraše yra saugi.

Puolime atkovoti kamuoliai

Šiame sąraše P. Jankūnas taip pat yra antras, tačiau, priešingai nei ankstesnės kategorijos atveju, čia jam labiau tenka žvalgytis atgal, o ne į priekį. 493 kamuolius po varžovų krepšiu nusiėmęs lietuvis nuo F. Reyeso atsilieka net 185 kamuoliais, o galingąjį Maskvos CSKA puolėją Kyle‘ą Hinesą lenkia viso labo 36 kamuoliais.

Turint omenyje, kad amerikietis šiame sezone puolime atkovoja po 2, o per karjerą Eurolygoje – po 2,06 kamuolio, tikėtina, kad sezono pabaigoje jis aplenks nebe taip agresyviai po varžovų lenta besigrumiantį lietuvį.

Sužaistos rungtynės

300-ąsias rungtynes prieš kelias savaites sužaidęs P. Jankūnas netrukus turėtų palypėti į šios kategorijos pirmąjį trejetą – iki 310 rungtynių sužaidusio, tačiau šiuo metu žemesniame lygyje rungtyniaujančio Nikos Zisio jam šiuo metu trūksta vos aštuonerių rungtynių.

Tiesa, pakilti aukščiau lengva nebus – F. Reyesas yra sužaidęs 326 rungtynes, o karjerą jau baigusį J. C. Navarro lietuvis gali aplenkti nebent kitame sezone – katalonas per karjerą rungtyniavo 341-eriose rungtynėse.

Sužaistos minutės

Geriausiai žaidėjų ilgaamžiškumą apibrėžiančioje kategorijoje P. Jankūnas – ketvirtas. Iš viso per karjerą Eurolygoje jis ant parketo jau praleido 7090 minučių, o šioje kategorijoje nusileidžia tik J. C. Navarro (8197), Dimitriui Diamantidžiui (7967) ir V. Spanouliui (7828).


Vassilis Spanoulis

Vassilis Spanoulis© Edvard Blaževič

Jeigu Šarūnas Jasikevičius kapitonui ir toliau skirs po maždaug 20 minučių per rungtynes, tikėtina, jog šio sezono pabaigoje lietuvis bus sužaidęs apie 7600 minučių. Net jeigu „Žalgiris“ patektų į atkrintamąsias ar finalo ketvertą, panašu, kad palypėti bent laipteliu aukštyn jam pavyks tik kitąmet.

Pataikyti dvitaškiai

921 metimą iš artimos distancijos realizavęs P. Jankūnas vos 31 dvitaškiu nusileidžia šios kategorijos lyderiui – A. Tomičiui. Tiesa, tiek jis, tiek jau ne sykį minėtas F. Reyesas (937) karjerą dar tęsia, tad artimiausia P. Jankūno „auka“ veikiausiai taps legendinis Atėnų „Panathinaikos“ puolėjas Mike‘as Batiste‘as, pataikęs 949 dvitaškius.

Iš nugaros lietuviui grėsmė tolima – „Olympiakos“ puolėjas Giorgios Printezis nuo „Žalgirio“ kapitono atsilieka 53 taikliais dvitaškiais.

Pataikyti baudų metimai

Šioje kategorijoje P. Jankūnas kol kas tik šeštas, bet jau greitu metu turėtų pakilti į ketvirtąją vietą. Lietuvis per karjerą yra realizavęs 650 baudų metimų, kai karjerą jau baigę artimiausi jo varžovai Jaka Lakovičius ir Marcusas Brownas – atitinkamai 673 ir 690.

Tiesa, pirmasis trejetas nuo žalgiriečio atitrūkęs kur kas labiau – J. C. Navarro pataikė 853 baudų metimus, F. Reyesas – 941, o V. Spanoulis – net 1012.

Naudingumo balai

Naudingiausių visų laikų Eurolygos žaidėjų sąraše P. Jankūnas užima penktąją vietą – iš viso jis yra surinkęs 3542 naudingumo balus. Vis dėlto išlaikęs ar bent kiek padidinęs savo vidurkį lietuvis jau šiemet gali aplenkti sąraše pirmaujančius gynėjus – J. C. Navarro (3890) ir D. Diamantidį (3806).

Vis tik ir šiame sąraše prieš P. Jankūną yra įsitaisę dar du karjerą tęsiantys krepšininkai – F. Reyesas (3672) ir V. Spanoulis (3636).

P. Jankūnas Eurolygoje šiemet žaidžia jau 16-ąjį sezoną – 15 iš jų puolėjas vilkėjo „Žalgirio“ marškinėlius, o 2009–2010 m. sezone žaidė Maskvos srities „Chimki“ gretose.