Prokuroras: R. Kurlianskis ir G. Steponavičius aptarė pinigų perleidimo mechanizmą

G. Steponavičius ir R. Kurlianskis
G. Steponavičius ir R. Kurlianskis
  © Vygintas Skaraitis / Fotobankas
BNS
2018-11-07 14:36

Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras, valstybės kaltintojas „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje Justas Laucius sako, kad trečiadienį teisme peržiūrėtame įraše yra užfiksuotas kaltinamųjų Raimondo Kurlianskio ir Gintaro Steponavičiaus susitikimas, per jį aptariamas pinigų perleidimo mechanizmas.

Kaip perduodant bylą į teismą skelbė teisėsauga, bylos duomenys patvirtina, jog iš „MG Baltic“ įmonės sąskaitos G. Steponavičiaus atstovaujamai viešajai įstaigai ir jo vardo paramos fondui buvo pervesta 15 tūkst. eurų. Dalis šių pinigų buvo panaudota Liberalų sąjūdžio renginiams.

reklama

Vyriausioji rinkimų komisija šias išlaidas taip pat pripažino Liberalų sąjūdžio Seimo rinkimų politinės kampanijos išlaidomis – dėl to konstatuotas šiurkštus įstatymų pažeidimas.

„Yra identifikuota, apie ką kalbama, su kuo kalbama, ko prašoma, kokios pinigų sumos, aptariamas pinigų perleidimo mechanizmas“, – žurnalistams po posėdžio sakė prokuroras J. Laucius.

Trečiadienį Vilniaus apygardos teismo posėdyje peržiūrimas slapta užfiksuotas kaltinamųjų G. Steponavičiaus ir R. Kurlianskio susitikimo vaizdo įrašas. Jame matyti, kad abu vyrai sėdi prie stalelio kavinėje, vyksta jųdviejų pokalbis. R. Kurlianskio ir G. Steponavičiaus susitikimas kavinėje truko kelias valandas.

reklama

Šio įrašo kokybė, kaip ir garso įrašų, nėra gera, kai kada vaizdas nutrūksta, girdimas tik garsas. Pareigūnai teigia, kad ekspertai, pasitelkę modernią techniką, tiksliai iššifravo pokalbius, frazes, žodžius.

Vaizdo įraše matyti, kad atėjęs asmuo užmeta striukę ant slaptos vaizdo kameros.

R. Kurlianskio advokatas Simonas Slapšinskas posėdyje pareiškė, kad šį veiksmą atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai.

„Dalyvavo mažiausiai du STT pareigūnai, vienas iš jų sąmoningai du kartus uždengė vaizdo ir garso fiksavimo įrenginį, kas protokole nepažymėta, prašau iškviesti ir apklausti STT pareigūną. Ir kodėl du kartus sąmoningai uždengtas vaizdo ir garso įrašymo įrenginys“, – sakė S. Slapšinskas.

Pasak jo, kavinėje, be G. Steponavičiaus ir R. Kurlianskio, prie kito stalelio sėdėjo du vyrai, galbūt STT pareigūnai. Advokatas mano, kad buvo manipuliuojama vaizdo įrašu. Jis piktinosi, kad kriminalinės žvalgybos protokole nurodytas vienas STT pareigūnas, nors, pasak S. Slapšinsko, galėjo dalyvauti mažiausiai du pareigūnai.

reklama

„Prokuroras įrodinėja priešingai, bet vaizdo įrašas kalba už save“, – tikino advokatas. Jis žurnalistams sakė, kad tai kelia abejonių dėl ikiteisminio tyrimo proceso sąžiningumo.

Teismas paskelbė, jog dėl STT pareigūno apklausos bus sprendžiama po visų įrašų peržiūros. Taip pasiūlė prokuroras J. Laucius.

„Apgailėtina“, – teismui pareiškė R. Kurlianskis.

„Tokius įrodymus deda į bylą kaip už tikrą pinigą. Turėtų būti gėda. Ar jūs girdėjot įrašus? Ekspertai tiek parašė pro šoną ir turbūt dešimt minučių man neužtektų pasakyti, kur ekspertai nepataikė. Aš vis tiek žinau vardus, pavadinimus. Aš manau, kad ir protokolai, ir ekspertizės aktai yra gerokai netikslūs“, – po posėdžio žurnalistams sakė R. Kurlianskis.

J. Laucius sako, kas šis procesas pagal kaltinamųjų ir gynybos elgesį nesiskiria nuo kitų panašių procesų.

reklama

„Gynyba kelia klausimus ir abejones dėl įrodymų, kurie kaltinimo pusei yra svarbūs. Kaltinamieji piktinasi, tai sakyčiau, kad tai yra žanro klasika, elgesys archetipinis“, – teigė J. Laucius.

Jis sakė, kad peržiūrėjęs ir perklausęs įrašus rado visas frazes, kuriomis yra grindžiamas kaltinimas.

„Kriminalinės žvalgybos protokolai yra surašyti preciziškai tiksliai, vaizdo ir garso įrašai ir šis, kurį šiandien žiūrėjome, yra tirti Lietuvos teismo ekspertizės centro ekspertų, yra identifikuoti kalbėję asmenys, konkrečios frazės, vieta, laikas, būdas“, – sakė prokuroras.

Jis atkreipė dėmesį, kad R. Kurlianskio ir G. Steponavičiaus susitikime kalbama apie tam tikras pinigų sumas, jos vėliau buvo išleistos Liberalų sąjūdžio veiklai, o Vyriausiosios rinkimų komisijos išvadoje konstatuoti pažeidimai.

„Šiandien aš išgirdau, ką norėjau išgirsti, suradau visas frazes, kuriomis grindžiamas kaltinimas. Gynyba dirba savo darbą, linkiu jai sėkmės“, – sakė prokuroras.

reklama

Verslininkas R. Kurlianskis neneigia parėmęs G. Steponavičių, „byloje yra tos sumos“. Jis sakė tuomet galėjęs remti politines partijas.

„G. Steponavičiaus fondas, vieša įstaiga, gerus dalykus darė. Jei žymūs žmonės nuvažiuoja į kaimo mokyklą ir paskaitą valandą–pusantros paskaito, užuot už kampo nusipirkę stipraus alaus ir prastų cigarečių, galbūt tai yra pozityvumas“, – sakė R. Kurlianskis.

Seimo narys G. Steponavičius kaltinimas tuo, kad R. Kurlianskio prašė pinigų parlamentaro atstovaujamai viešajai įstaigai, G. Steponavičiaus vardo paramos fondui ir jo kaip kandidato rinkimų kampanijai.

Anot teisėsaugos, bylos duomenys patvirtina, jog iš „MG Baltic“ įmonės sąskaitos G. Steponavičiaus atstovaujamai viešajai įstaigai ir jo vardo paramos fondui buvo pervesta 15 tūkst. eurų. Dalis šių pinigų buvo panaudota Liberalų sąjūdžio renginiams.

G. Steponavičius žurnalistams sakė neturįs ko slėpti – prašė paramos teisėtoms veikloms.

reklama

„Tai yra užfiksuota ir mano parodymuose, neturiu dėl ko jaustis nepatogiai. Pokalbis buvo ne apie grynus pinigus, o apie organizacijų vykdomą veiklą ir joms skirtą finansavimą, rėmėjų yra įvairių, teisėtai veiklai teisėta parama“, – žurnalistams teisme sakė G. Steponavičius.

Jis sakė, kad nebuvo jokių pokalbių apie „atsidėkojimus už paramą“.

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams asmenims – Darbo partijai, Liberalų sąjūdžiui, koncernui „MG Baltic“. Be E. Masiulio, byloje kaltinimai pateikti buvusiam „darbiečiui“ Vytautui Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Šarūnui Gustainiui, Seimo nariui G. Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

R. Kurlianskis kaltinamas davęs kyšius buvusiems parlamentarams E. Masiuliui, Š. Gustainiui ir V. Gapšiui.

Prokurorai teigia, kad buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas R. Kurlianskis davė 106 tūkst. eurų kyšį E. Masiuliui už koncernui naudingų sprendimų priėmimą Seime.

reklama

Abu kaltinamieji tikina, kad pas E. Masiulį rasti pinigai – 90 tūkst. eurų – buvo R. Kurlianskio paskola.

Bylos duomenimis, per kratas pas E. Masiulį rasta 242,4 tūkst. eurų, 130 Jungtinės Karalystės svarų sterlingų ir 1,6 tūkst. JAV dolerių. Šie pinigai yra areštuoti iki šiol.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.