Lietuva „Doing Business“ reitinge pakilo iki rekordinės 14-os vietos

Vilnius
Vilnius
  © Dmitrijus Radlinskas
BNS
2018-10-31 15:41

Verslo aplinką vertinančiame Pasaulio banko „Doing Business“ reitinge Lietuva per metus pakilo dvejomis pozicijomis ir pasiekė rekordinę 14-ą vietą tarp 190 valstybių.

Pernykščiame reitinge Lietuva užėmė 16 vietą tarp 190 valstybių. „Doing Business“ reitinge Lietuva šiemet pralenkė Latviją ir Estiją, kurios yra atitinkamai 19 ir 16 vietoje.

Iš visų tyrimo rengėjų analizuojamų sričių Lietuva jau trečius metus iš eilės geriausiai vertinama turto registravimo srityje (3 vieta). Taip pat Lietuva yra 7 vietoje pagal komercinių ginčų sprendimą. Pagal statybos leidimų gavimo rodiklį Lietuva pakilo iš 12 į 7 vietą, o pagal prisijungimo prie elektros tinklų procesą – iš 33 į 26 vietą.

Pasaulio bankas taip pat įvertino įgyvendintus pokyčius smulkiųjų investuotojų apsaugos, mokesčių mokėjimo ir užsienio prekybos srityse. Smulkiųjų investuotojų apsaugos srityje Pasaulio bankas teigiamai įvertino pakeitimus, pagal kuriuos listinguojamos bendrovės valdymo ataskaitoje privalo būti pateikiama informacija apie sandorius su susijusiomis šalimis, vadovo, kiekvieno valdybos bei stebėtojų tarybos nario atlyginimą ir kita informacija.

Mokesčių mokėjimo srityje nuo 11 iki 10 sumažėjo verslo mokesčių įmokų skaičius ir mokesčių sumokėjimo trukmė, o užsienio prekybos srityje sutrumpėjo laikas, reikalingas eksporto muitinės procedūroms atlikti.

Pasak ūkio ministro Virginijaus Sinkevičiaus, kad artimiausiais metais pagrindinis prioritetas bus teikiamas verslo pradžios sąlygų gerinimui.

„Planuojama priimti teisės aktus, skirtus verslo pradžios sąlygoms gerinti ir verslo nesėkmės atveju taikomiems mechanizmams tobulinti. Šiomis priemonėmis pirmiausia siekiama sukurti galimybes padėti įmonėms, kurioms kyla bankroto grėsmė, o prireikus užtikrinti, kad bankroto procesas įvyktų kuo sklandžiau, o kreditoriai greičiau atgautų investuotas lėšas“, – pranešime spaudai sakė V. Sinkevičius.

Siekiant gerinti verslo aplinką ir Lietuvos poziciją „Doing Business“ reitinge, 2017–2018 metų Vyriausybės programos įgyvendinimo plane yra numatyta priemonių Energetikos, Ūkio, Susisiekimo, Teisingumo, Finansų ministerijų reguliavimo srityse. Šiuo metu rengiamos priemonės verslo pradžios, nemokumo, kredito gavimo ir prisijungimo prie elektros tinklų srityse, kurios prisidėtų prie tolesnio „Doing Business“ reitingo gerinimo.

„Doing Business“ reitingas yra verslo aplinkos vertinimas pagal Pasaulio banko apibrėžtą metodiką ir scenarijus. Lietuva jame vertinama nuo 2004 metų, aukščiausia iki šių metų užimta pozicija buvo 15-a, pasiekta 2005 metais.

Šių metų reitinge lyderių pozicijų šiemet neužleido Naujoji Zelandija, Singapūras ir Danija, kurios pasidalino pirmąsias tris reitingo vietas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.