Konservatorių versija: spaudimas VTEK daromas gelbėjant švietimo ministrę

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis pristato naująją švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis pristato naująją švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę
  © Danielius Masiulis
BNS
2018-10-18 12:48

Tėvynės sąjungos-Lietuvių krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis kelia versiją, kad valstiečiai Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) narių pokalbio įrašą paskelbė gelbėdami švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę.

„Pirma, tai yra spaudimas VTEK dėl to, kad tai yra siekis apsaugoti švietimo ir mokslo ministrę J. Petrauskienę. Šiuo metu svarstomas VTEK J. Petrauskienės atvejis ir mes laukiame tų išvadų, kaip jie patys sakė, jos turėtų lemti, ar ji lieka poste, ar ne, ir čia pasakoma – mes jus galime visus atleisti. Tai kaip VTEK nariams priimti teisingą, sąžiningą sprendimą?“ – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė G. Landsbergis.

„Aš tikiuosi, kad grįžęs Seimo pirmininkas užims valstybinę poziciją ir apgins VTEK“, – pažymėjo jis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis ketvirtadienį paviešino slapta įrašyto pokalbio išklotinę tarp VTEK kelių narių ir atleisto komisijos darbuotojo Mindaugo Siaurio, A. Širinskienė feisbuke paskelbė patį garso įrašą.

Minėtu įrašu R. Karbauskis argumentuoja apkaltą buvusiam bendražygiui Povilui Urbšiui, kartu reikalauja Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio paaiškinimų.

Buvusio Valstybės valdymo ir savivaldybės komiteto vadovo P. Urbšio pavardė šiame pokalbyje tarp trijų VTEK narių ir tuometinio komisijos Prevencijos skyriaus vedėjo M. Siaurio dėl pastarojo atleidimo iš darbo minima porą kartų.

VTEK narys Saulius Katuoka teigia, kad sprendimas dėl M. Siaurio atleidimo turi būti priimtas. „Matai, jeigu... Mindaugai! Jeigu nebūtų pasakyta, kad M. Siaurio klausimą reikia spręsti greitai, mes galėtume „tempti“, klausyk ir visa kita. Aš galėčiau pasakyt, „davai“ darom kompromisą reiškia. Tu išeik atostogų, parašyk pareiškimą, kad atleisti iš darbo po atostogų, bet pasakyta, jo klaus (rodo į V. Kanapinską), kaip išsprendėt“, – pokalbio išklotinėje cituojamas S. Katuoka.

Kitam VTEK nariui Virginijui Kanapinskui patvirtinus, kad turės pateikti ataskaitą, buvęs komisijos vadovas Romas Valentukevičius paklausė: „Tai kas čia, Urbšys taip išdėstė?“

„Ir Urbšys, ir paskui pirmininkas, gi pas pirmininką“, – atsakė V. Kanapinskas.

R. Karbauskio paviešintame įraše minimų VTEK narių S. Katuokos kandidatūrą 2014-aisiais Seimui pateikė prezidentė Dalia Grybauskaitė, V. Kanapinsko pernai lapkritį – Lietuvos teisininkų draugija.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) anksčiau spalį paskelbė, kad M. Siaurys buvo atleistas neteisėtai, nes VTEK laikinuoju pirmininku tuo metu dirbęs V. Kanapinskas negalėjo eiti šių pareigų, kadangi nebuvo vyriausias pagal amžių komisijos narys.

VTEK sudaryta komisija, atlikusi tyrimą, dar anksčiau informavo, kad M. Siaurys pats nepaisė etikos reikalavimų, sumenkino dalykinę VTEK reputaciją ir viršijo tarnybinius įgaliojimus, rengdamas išaiškinimą buvusiai Seimo narei, valstietei Gretai Kildišienei, dėl privačių interesų deklaravimo, dienraščiui „Klaipėda“ pateikdamas išankstinę nuomonę dėl buvusios Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narės elgesio, neteisėtai rinkdamas duomenis apie VTEK narius ir darbuotojus. Taip pat nevykdydamas pareigų, kai privalėjo pateikti su Privačių interesų registro steigimu susijusius dokumentus atsakingoms institucijoms.

LVAT nevertino šių M. Siaurio atleidimo motyvų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.