ES ir JAV santykiai: kodėl tenka elgtis kaip su aikštingu vaiku?
Specialiai Alfa.lt iš Briuselio

Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) partnerystė trunka dešimtmečius, ji apima bendradarbiavimą visose srityse. Lietuvai pirmininkaujant ES, 2013 m. buvo žengtas dar vienas svarbus žingsnis, pradėtos derybos su JAV dėl laisvosios prekybos sutarties (angl. TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership). Netrūko vilčių, kad pavyks sukurti precendento pasaulyje neturinčią erdvę be muitų, kvotų, apribojimų investicijoms. Deryboms baigiantis, buvo likę sulaukti JAV prezidento rinkimų rezultatų, naujojo vadovo nuomonės.

„Prezidentu išrinktas Donaldas Trumpas mums uždėjo vyšnią ant torto ir ta vyšnia buvo „ne“, – sakė europarlamentarė Laima Andrikienė. – Tad derybos gaunasi taip ir nebaigtos, parašai nesudėti, ES su JAV tenka elgtis kaip su aikštingu vaiku. Tiksliau, ne su pačia valstybe, o su Baltųjų rūmų šeimininku.“

Šiuo metu Europos Parlamento ir kitų ES institucijų delegacijos reguliariai vyksta į JAV, susitinka su Kongreso nariais, senatoriais, administracijos žmonėmis. Stengiamasi ištransliuoti D. Trumpui žinią, kad jeigu kažkas sutartyje netenkina, visuomet galima sėsti prie derybų stalo.

Derybos nevyksta

ES šiuo metu ruošiasi deryboms, tačiau ar tai daro JAV, nėra žinoma. Šiuo metu vyksta tik apsikeitimas viešais pareiškimais. O nuo tokios situacijos kenčia ir JAV, ir ES ekonomikos, pabrėžia EP narė.

„Tiesiog nėra naudos, kurią galėjome turėti. Buvo suskaičiuota, kiek išaugs bendrasis vidaus produktas (BVP), prekybos apyvarta, kiek naudos turėsime, kiek darbo vietų sukurtume. Šios naudos, kurią galėjome turėti, nėra. Vietoje laisvosios prekybos erdvės be muitų ir kvotų, turime importo tarifus plienui ir aliuminiui. Taip apt retoriką, kad ES blogesnė nei Kinija, tik teritorija – mažesnė“, – sakė L. Andrikienė.

Šių metų birželio 1 dieną JAV įvedė muitus ES pagamintam plienui ir aliuminiui. Atsakydama į tai, ES įvedė muitus kai kurioms JAV gamybos prekėms. L. Andrikienė tikina, kad ES yra paruošusi kontrpriemones: „Yra sąrašai prekių, kurias išnaudosime savo rinkos gynybai. Yra visiškai teisūs tie, kurie sako, kad prekybos kare nugalėtojų nebūna. JAV praras, mes dėl jų prarasime, ir galiausiai vis tiek turėsime sėsti prie derybų stalo ir kalbėtis.

JAV rinka mums labai svarbi yra. Taip, yra Indijos, Kinijos rinkos, bet tai visiškai kitokios ekonomikos, valstybės. Kinija yra labai uždara, jie labai nori investuoti ES, bet laiko uždarę duris.“

ES ir JAV konfliktas naudingas Kinijai?

L. Andrikienė įsitikinusi, kad derybos dėl JAV ir ES prekybos sutarties nepatiko dviems valstybėms: Kinijai ir Rusijai. Jos grasino, jeigu tokia sutartis įsigaliotų, kreiptis į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO).

„Šios valstybės sakė, kad sutartis iškreiptų prekybos balansą pasaulyje, neabejotinai pasikeistų galios centrai. Kai D. Trumpas pasakė „ne“, Kremliuje ir Pekine turėjo būti plojama katučių“, – patikino europarlamentarė.

Ji mano, kad būtent Kinija nori nukirsti ES transatlantinius ryšius, kurie dešimtmečius buvo JAV ir ES ramstis ir stiprybė.

„Jeigu ES ir JAV kartu, šie galios centrai – neįveikiami. Todėl bandoma kirsti per mūsų bendradarbiavimą. Galiu pagirti D. Trumpą, kad jis mato Kinijos pavojų, kovoja su jos apetitu. Bet iš kitos pusės, jis nusitaikęs ir į mus. Jo neprognozuojamumas daro pasaulį pažeidžiamą, praradusį stabilumą. Aš matau Kinijoje gerokai didesnį pavojų, bet šioje situacijoje labai reikia sąjungininko. Kai jo nelieka, jis elgiasi neprognozuojamai, esame atidengti“, – tikino L. Andrikienė.

L. Andrikienė išdėstė, kad JAV yra svarbus partneris Europai ne tik dėl ekonominio aspekto: „JAV yra mūsų tradiciniai partneriai visur, jie mūsų sąjungininkai daugiašaliuose forumuose. Su JAV mus sieja vienodas arba labai panašus pasaulio matymas, vertybės.

Taip, kaip yra dabar, būtų negali. Mes intensyviai ieškome sprendimų, bet tai vyksta labai sunkiai. Norint sušokti tango, reikia dviejų, o kai vienas nenori šokti, rezultatų sunku tikėtis.“

Kai šis interviu jau buvo parengtas, antradienį, spalio 16 dieną, JAV prezidento administracija informavo Kongresą, kad administracija planuoja pradėti derybas dėl prekybos su ES, Japonija ir Jungtine Karalyste 2019 m. sausio viduryje. Vis dėlto Jungtinė Karalystė tuo metu dar bus ES narė ir teisės derėtis su trečiąja šalimi dėl prekybos neturės.