S. Skvernelis įsiaudrino atsakinėdamas į klausimus Seime: G. Landsbergį mokė kultūros, M. Adomėnui pasiūlė aplankyti medikus

BNS | Alfa.lt
2018-10-16 13:32

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis antradienio rytą sakė, kad nėra susijęs su Vyriausybės pasitarimo, kur buvo aptarta galimybė žurnalistams teikti registrų duomenis, garso įrašo sunaikinimu.

„Kas ten su tais visais įrašais, ar jie yra, ar jie nėra, atleiskite, tai man nėra nei įdomu, nei tai yra mano tiesioginė atsakomybė“, – antradienį LRT radijui sakė premjeras.


S. Skvernelis atsakinėjo į klausimus Seime

S. Skvernelis atsakinėjo į klausimus Seime© Paulius Peleckis / Fotobankas

Paklaustas, ar kas nors iš Vyriausybės jo teiravosi dėl garso įrašo sunaikinimo, S. Skvernelis teigė: „Tikrai ne. Tokių klausimų tikrai niekas neuždavinėja. (...) Aš nesidomiu šita virtuve, žinau, ką aš turiu padaryti, tai yra per tam tikrą laikotarpį pasirašyti Vyriausybės pasitarimo protokolą. Tai ir buvo padaryta.“

Opozicija skambių replikų nepagailėjo: palyginimai su V. Orbano Vengrija ir demokratijos varžymu Lietuvoje

Popietę Vyriausybės vadovas stojo į Seimo tribūną, kur parlamentarams pateikė atsakymus į skandalu virtusios istorijos klausimus.

Eugenijus Gentvilas, klausdamas premjero, teigė, kad opozicija vykdo savo darbą ir klausimai nėra humoristiniai, o atvirkščiai, Vyriausybė jau trečią savaitę yra viešųjų ryšių krizėje.

„Jums reikėjo paklausyti A. Kubiliaus replikų. Man tai priminė tik šposinimą“, – į E. Gentvilo pastabą reagavo S. Skvernelis.

A. Armonaitė replikavo, kad Lietuvoje galioja visuomenės informavimo įstatymas, kuriame numatoma prievolė teikti žiniasklaidai informaciją.


S. Skvernelis atsakinėjo į klausimus Seime

S. Skvernelis atsakinėjo į klausimus Seime© Paulius Peleckis / Fotobankas

„Kas nutiko, kad vieną rytą Registrų centro vadovybė nusprendė neteikti duomenų. Kas atsakingas?“ – klausė Seimo narė.

„Nesate, matyt, teisininkė. Be Visuomenės informavimo įstatymo yra kitų įstatymų. O vieną dieną nieko neatsitiko, tiesiog atėjo naujas vadovas ir pamatė, kad teikti informacijos nemokamai, kuri šiandien prieinama tik teisėsaugos institucijoms pagal įstatymą, negalima. Noriu pabrėžti, kad jūs neklaidintumėte visuomenės. Nė vieną dieną nebuvo apribota galimybė gauti informacijos iš valstybės registrų, tik tai reikėjo daryti pagal tuo metu galiojančius įstatymus“, – sakė premjeras.

Parlamentaras Juozas Olekas premjerui uždavė tiesioginį klausimą, galbūt premjeras ketina tiesiog pasielgti garbingai ir paprašyti specialistų atkurti garso įrašą ir taip nuraminti ne tik opoziciją, bet ir visuomenę.

„Man teko daug įrašų klausytis, ko gero, kaip ir jums. Tik nežinau, galbūt jūs painiojate su posėdžių įrašais. Pasitarimų tvarka yra daugiau nei 8 metus galiojanti. <...> Noras atsiverti kuo labiau ne visiškai atsiliepia tuo galu, kuriuo norėjo informacijos teikėjai pasakyti. Teisė kreiptis į teismą yra, įstatymai turi galioti visoms grupėms vienodai ir negalima įstatymų pritaikyti individualiai“, – sakė premjeras ir pabrėžė, kad, jei bus noras, kad visi įrašai būtų saugomi, tai reikia daryti įstatymiškai.


Gabrielius Landsbergis ir Andrius Kubilius

Gabrielius Landsbergis ir Andrius Kubilius© Dmitrijus Radlinskas

Konservatorius A. Kubilius pabrėžė, kad premjeras iš Seimo tribūnos buvo priverstas meluoti.

„Kas leido nevykdyti šiuo metu galiojančių Vyriausybės kanceliarijos nuostatų?“ – griežtai klausė vienas opozicijos lyderių.

„Tai yra jūsų interpretacija. Aš pacitavau įstatymo normas. Jums taip pat, A. Kubiliau, kaip buvusiam Vyriausybės vadovui tai turėtų būti žinoma. <...> Mūsų Vyriausybė stengiasi laikytis įstatymų ir poįstatyminių aktų“, – atsakė S. Skvernelis.

Kitas konservatorius Gabrielius Landsbergis premjerui priminė keleto Europos šalių pavyzdžių, kur demokratinės vertybės vis labiau varžomos, vienas tokių – V. Orbano valdoma Vengrija.

„Kaip jūs jaučiatės, kad prisidedate prie to, kad Lietuva tampa vis mažiau demokratine valstybe?“ – griežtu tonu premjero klausė G. Landsbergis.

„Sugebėti perversti frazes ir pasisakymus esate meistras. Paminėjote tą pačią Vadovų tarybą, tai noriu pasakyti, kad šiandien važinėja valstybės vadovė, o mes gauname protokolų išrašus ir niekas nereikalauja kažkokių kitokių dalykų. Dar daugiau, kalbant apie visuomenės teisę žinoti, ji nėra absoliuti, ji įtvirtinta įstatymuose. Gerbiamasis G. Landsbergi, turėkite elementarios kultūros, nebaksnokite pirštais, paklausykite, aš jūsų nepertraukiau. Aš jums pacitavau įstatymus, kurie nurodo aiškią viešosios teisės normą, viešą prievolę, kas susiję su Vyriausybės posėdžiais. Jeigu jūs neskiriate posėdžio ir protokolo, na, bet aš į tą klausimą jau atsakiau“, – sakė S. Skvernelis.


Mantas Adomėnas

Mantas Adomėnas© Dmitrijus Radlinskas

O štai po klausimo, kurį uždavė Mantas Adomėnas, premjeras reagavo karštai – priminė šiam, kad pastarasis neatskiria politikos ir teisės, be to, užsiminė apie pastarojo susitikimus su tam tikrų koncernų atstovais, o pabaigoje, replikuojant M. Adomėnui iš Seimo salės, pasiūlė nusiraminti, o jei nepavyksta, pasiūlė kreiptis į atitinkamas įstaigas.

„Jūs nešaukite, jeigu esate nestabilus, jums su sveikata kažkas blogai, kreipkitės į atitinkamas įstaigas ir jums galbūt padės“, – į žodžių mūšį su M. Adomėnu įsivėlė premjeras. 

Skandalas kilo dėl mįslingai dingusio pasitarimo įrašo

Primename, kad žiniasklaidos priemonės kelias savaites prašo spalio 3 d. vykusio Vyriausybės pasitarimo garso įrašo, tačiau jis buvo sunaikintas. Minėtame pasitarime buvo atidėti sprendimai, turėję vėl leisti žurnalistams neatlygintinai gauti Registrų centro informaciją.

Pasak premjero, pasitarimo metu daugiausia diskutuota, „ar žiniasklaidos įmonių grupė ar žiniasklaida siekia pelno, ar nesiekia“, o neetiškų komentarų apie žodžio laisvę išsakyta nebuvo.

„Be abejo, žiniasklaida yra verslas, natūralu, kad kiekviena įmonė turi siekti pelno, tačiau niekada nebuvo kalbama diskusijose ir kvestionuojama, teikti žurnalistams, kaip teikti ar neteikti informacijos. Apie tai net diskusijos nebuvo“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

„Neatsimenu, kad kažkas iš kabineto būtų pasakęs netaktišką, neetišką palyginimą“, – pridūrė jis.

Vyriausybė praėjusią savaitę nusprendė teikti Seimui įstatymo pataisas dėl nemokamo Registrų centro duomenų teikimo žurnalistams. Kol įstatymo pataisos bus priimtos, Vyriausybė taip pat nusprendė sudaryti laikinas sąlygas žiniasklaidai neatlygintinai gauti duomenis.

Šiomis dienomis Registrų centras pasirašo atskiras sutartis su žiniasklaidos priemonėmis.

Vyriausybė teigia, kad duomenų teikimo išlaidos bus kompensuojamos iš valstybės biudžeto.

S. Skvernelis įsiaudrino atsakinėdamas į klausimus Seime: G. Landsbergį mokė kultūros, M. Adomėnui pasiūlė aplankyti medikus

S. Skvernelis atsakinėjo į klausimus Seime
+30