Skandalinga byla subliūško: milijoninės aferos krepšinio čempionato Lietuvoje metu – tik pramanai
Atnaujinta

Advokatas Gintaras Černiauskas ir Mindaugas Balčiūnas
Advokatas Gintaras Černiauskas ir Mindaugas Balčiūnas
  © Dmitrijus Radlinskas

2011 m. Lietuvoje įvykusio Europos krepšinio čempionato atgarsiai skambėjo dar ilgai, ir ne iš pačios gražiausios pusės – įtarta, kad šis čempionatas Panevėžyje tapo vietos politikų ir Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) funkcionierių priedanga stambioms aferoms. Tačiau pirmadienį ne vienerius metus linksniuota byla subliūško – teismas paskelbė, kad jokių aferų nebuvo.

Savivaldybės lėšos – viešbučio remontui

Kaltinimų pirmadienį užverstoje rezonansinėje byloje buvo sulaukę aštuoni asmenys – buvęs LKF generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas, verslininkė Dalia Kuklierienė, buvęs Panevėžio meras Vitalijus Satkevičius, šio miesto politikai, savivaldybės nariai Bronislavas Pliavga ir Antanas Stoka, Ramutė Alvyra Čižauskaitė, buvusi LKF direktorė Rasa Liuiminienė ir buvęs Panevėžio mero patarėjas Darius Simėnas, be to, kaltinimai buvo pateikti ir pačiai Lietuvos krepšinio federacijai, nors būtent jos lėšos buvo užvaldytos galimai nusikalstamu būdu.

Buvęs LKF generalinis sekretorius M. Balčiūnas ir Panevėžio politikai bei LKF darbuotojai nemalonumų sulaukė, kai paaiškėjo, kad prieš 2011 m. Europos vyrų krepšinio čempionatą ne visai teisėtai už keletą milijonų litų galėjo būti suremontuotas D. Kuklierienės viešbutis „Romantic“, – įtarta, kad M. Balčiūnas galėjo klastoti dokumentus, jog savivaldybės lėšos būtų skirtos viešbučio remonto darbams, o kaip kyšį iš D. Kuklierienės gavo televizorių.

Įtarta, kad sudėtinga schema buvo įgyvendinta įtikinus Panevėžio miesto tarybą pakeisti sprendimą dėl biudžeto paskirstymo, įtraukiant į jį naują programą krepšinio čempionatui populiarinti, kuriai įgyvendinti būtinos LKF paslaugos.

Po gražiais lozungais apie krepšinio populiarinimą, kaip įtariama, slėpėsi ciniškas ir gerai apgalvotas verslas – naujoji programa teisiamiesiems, bylos duomenimis, padėjo užvaldyti 2,375 mln. litų (daugiau nei 687,8 tūkst. eurų), o apie keturis penktadalius šių pinigų teko D. Kuklierienės vadovauto viešbučio remontui.

Tai pavyko padaryti tuomet, kai M. Balčiūnas, kaip įtariama, susitarė su LKF vyr. finansininke ir vykdomąja direktore, kad federacijos vardu būtų surašyti melagingi darbų atlikimo bei perdavimo aktai ir į oficialią apskaitą neįtrauktos sąskaitos, kitokie suklastoti finansiniai dokumentai.

Sukčiavimas, dokumentų klastojimas ir disponavimas suklastotais dokumentais, piktnaudžiavimas, apgaulingas apskaitos tvarkymas, tarnybos pareigų neatlikimas – tokios nusikalstamos veikos, kaip įtaria prokurorai, buvo padarytos prisidengiant prieštaringa programa, turėjusia populiarinti krepšinį.

Nuosprendis: kaltų nėra

Po dvejus metus trukusio nagrinėjimo paaiškėjo, kad kaltų šioje byloje apskritai nėra – teisėjas Alanas Piesliakas pirmadienį paskelbė, kad nepasitvirtino nė vienas nė vienam iš kaltinamųjų pareikštas kaltinimas.

Tokią bylos baigtį prieš dvejus metus žadėjo tiek D. Kuklierienė, tiek M. Balčiūnas.

Buvęs LKF generalinis sekretorius tuomet tikino, kad jokio nusikaltimo nepadarė, visi jo veiksmai buvo skaidrūs, o renovuotas viešbutis buvo reikalingas krepšinio čempionatui. „Viešbutis buvo privalomas atributas čempionatui. Mums ta investicija nebuvo nei pelninga, nei naudinga kaip federacijai“, – teigė M. Balčiūnas.

Teisiamasis taip pat paneigė kaltinimus gavęs iš D. Kuklierienės kyšį – televizorių. „To kyšio ir nebuvo, nes tai buvo federacijos nuosavybė – ten net ne televizorius, o kompiuterio monitorius, kurio vertė, anot STT, – 36 eurai, atvežtas į LKF dienos metu parodyti, kokie monitoriai stovės“, – teigė M. Balčiūnas.

„Nusikaltimą“ palaikė tiek Kubilius, tiek Brazauskas

Anot teisėjo A. Piesliako, išteisinamasis nuosprendis buvo priimtas, kadangi bylos metu paaiškėjo, jog į teisiamųjų suolą sėdę politikai, LKF nariai ir verslininkai išties nesiekė naudos sau ir tokios naudos negavo, be to, veiksmams, dėl kurių teko sulaukti kaltinimų, buvo pritarta ir nacionaliniu mastu.

„Kolegija žiūrėjo platesnį kontekstą, ne tik tai, kas kaltinime parašyta. Tas platesnis kontekstas sudaro pasiruošimą krepšinio čempionatui. Kolegija matė, kad kaltinamųjų veiksmai buvo nukreipti į pasiruošimą čempionatui, tai, ką „FIBA Europe“ reikalavo iš Lietuvos, jie stengėsi padaryti.

Kitas dalykas, tas pasiruošimas nebuvo vien kaltinamųjų iniciatyva – tai buvo ir Lietuvos Vyriausybės, valstybės įsipareigojimas. Yra byloje dokumentai, kad tiek ministras pirmininkas Brazauskas, tiek ministras pirmininkas Kubilius rūpinosi šiais reikalais, buvo nurodyta, kad Lietuva prisidės finansiškai, kad viešbutis „Romantic“ turi būti renovuotas“, – teigė A. Piesliakas.

Priimant išteisinamąjį nuosprendį dalyvavo dar du teisėjai – Audrius Cininas ir Vitalija Norkūnaitė.

Nuosprendis per 20 dienų gali būti apskųstas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Skandalinga byla subliūško: milijoninės aferos krepšinio čempionato Lietuvoje metu – tik pramanai

Advokatas Gintaras Černiauskas ir Mindaugas Balčiūnas
+7