Lietuvos ir Rumunijos futbolą vienija skandalai ir neskaidrus valdymas

Rumunijos rinktinė (Rumunijos futbolo federacijos nuotr.)
Rumunijos rinktinė (Rumunijos futbolo federacijos nuotr.)

Dėl dirbtinės dangos nuogąstaujančią Rumunijos rinktinę Vilniuje palaikys didžiausias iki šiol Lietuvoje apsilankęs rumunų sirgalių būrys.

„Dėmesio – sintetika! Vilniaus stadiono aikštės danga gali būti pagrindinis trispalvių varžovas, prisimenant neseną patirtį Kazachstane“, – taip šios dienos Lietuvos ir Rumunijos futbolo rinktinių rungtynių anonsą pradeda vienas rumunų interneto portalų.

Tautų lygos C lygmens 4-osios grupės 3-iojo turo Lietuvos ir Rumunijos komandų mačas prasidės šiandien 21.45 val. Vilniuje, dirbtinės aikštės Lietuvos futbolo federacijos (LFF) stadione.

2016-aisiais metais pasaulio pirmenybių atrankoje Rumunijos rinktinė ant dirbtinės dangos Astanoje sužaidė lygiosiomis 0:0 su autsaidere Kazachstano ekipa.

Dabar grupės autsaideriai yra lietuviai. Jie pralaimėjo abu žaistus susitikimus Serbijos (0:1 namie) ir Juodkalnijos (0:2 svečiuose) rinktinėms. Rumunai su šiomis komandomis sužaidė lygiosiomis – 2:2 Serbijoje ir 0:0 namuose su juodkalniečiais.

„Sintetinė danga gali pakeisti dviejų komandų meistriškumo skirtumą, ypač kai jis nėra didelis ir ypač, kai viena ekipų yra pripratusi žaisti ant jos. Aš labai seniai nežaidžiau ant dirbtinės aikštės“, – nuogąstauja Rumunijos rinktinės saugas Alexandru Chipciu.


Alexandru Chipciu

Alexandru Chipciu© SCANPIX

Iki šiol lietuviai su rumunais yra susidūrę 11 kartų. Su rumunais lietuviai sužaidė ir pačias geriausias istorijoje savo rungtynes – prieš dešimt metų Kluže Lietuvos komanda sutriuškino Rumunijos rinktinę 3:0. Visus kitus 10 susitikimų laimėjo rumunai.

Bilietai į rungtynes kainuoja nuo 9 eurų. Kai kuriems žiūrovams LFF taiko įvairias nuolaidas. Štai visiems įvairiose šalies lygose registruotiems futbolininkams pritaikyta 20 procentų nuolaida. Tačiau bent vienas mėgėjiškas futbolo klubas šios nuolaidos atsisakė viešai.

„Mes, „Navigatoriai“, sakome, kad mums nuolaidų į rinktinės rungtynes nereikia. Priešingai, mes esame pasirengę susimokėti papildomai, jeigu tik bus rezultatas. Už kiekvieną rinktinės pelnytą įvartį, sumokėsime Lietuvos futbolui (LFF) po 10 eurų“, – savo „Facebook“ paskyroje paskelbė trečiosios lygos Vilniaus zonos nugalėtojas klubas „Navigatoriai“.

Per susitikimą su žiniasklaida, paklaustas, kaip tai vertina, Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas „Navigatorių“ siūlomų eurų atsisakė, patikino, kad ir be to futbolininkai yra labai motyvuoti. Bet pergalių rinktinės fanams nežadėjo

„Mūsų netenkina tie pralaimėjimai, mes norime mušti įvarčius, norime taškų, bet situaciją vertinti reikia realiai“, – kalbėjo strategas.


Edgaras Jankauskas

Edgaras Jankauskas© SCANPIX


Nors svečių aistruoliams jokių nuolaidų nenumatyta, jų šiandien per rungtynes bus tiek, kiek Lietuvoje per mačus su rumunais niekada nebuvo. Į Lietuvą išsiruošė apie pusantro šimto aktyviųjų Rumunijos rinktinės fanų.

Rumunams skirtas atskiras sektorius Rytų tribūnoje. Į jį nuo šiemet yra nukreipiami visų svečių komandos aistruoliai per šiame stadione vykstančias rinktinės rungtynes.

Ta proga aktyviausiųjų Lietuvos rinktinės fanų branduolys persikėlė iš svečių sektoriui kaimyninio PA į tolimesnį nuo jo PD sektorių.

Tiesa, vargu ar lietuviai užpildys stadioną pilnai. Tribūnos nebuvo pilnos ir per pirmąsias Tautų lygos rungtynes tarp Lietuvos ir Serbijos rinktinių, o lietuvių pasirodymas dviejuose pirmuosiuose mačuose toli gražu nebuvo džiuginantis.

Rumunai taip pat nesidžiaugia savo iškovotais dviem taškais. Svečių komanda neslepia nuostatos užimti pirmą vietą grupėje ir per Tautų lygos turnyrą patekti į 2020-ųjų Europos pirmenybes.

Juo labiau, kad rumunai susimovė per pastarąją atranką – pasaulio pirmenybių atrankos grupėje užėmė tik ketvirtąją vietą, atsilikę nuo lenkų, danų ir tų pačių juodkalniečių.

Rumunų rinktinės nuosmukis – ne vienintelė šios šalies futbolo pastarųjų metų problema. Nors ten futbolas yra kur kas populiaresnis, turtingesnis ir pajėgesnis nei Lietuvos, viena abiem šalims yra bendra: ir ten, ir ten futbolas neišbrenda iš skandalų.

Didelei daliai tradicinių ir žinomų Rumunijos klubų pastaraisiais laikais vadovauja ar vadovavo nešvarūs verslininkai ar korumpuoti politikai. Nemažai klubų dėl to ir nukentėjo.

Prieš dešimtį metų prokurorai sulaikė paties garsiausio rumunų klubo, 1986 m. Europos čempionų taurę iškovojusio Bukarešto „Steaua“ klubo savininką Gheoghe Becali, bandžiusį paskatinti pinigų lagaminu „Cluj“ komandą. Klubo galva sėdo už grotų, o Rumunijos kariuomenė iškėlė jam bylą dėl prekės ženklo susigrąžinimo (komunistų valdymo laikais „Steaua“ buvo Rumunijos kariuomenės komanda). Bylą laimėjo. Dabar aukščiausioje Rumunijos lygoje žaidžia komanda FCSB, o žemesnėse lygose rungtyniauja kariuomenės komanda „Steaua“. Į jos rungtynes renkasi didžioji dauguma legendinio klubo aistruolių.

Tradiciniai „Steaua“ priešininkai „Rapid“ ir „Dinamo“ taip pat neišvengė skandalų.

„Rapid“ rėmėjas Gheoghe Coposas per futbolą vengė mokesčių už žaidėjų perėjimus, „Dinamo“ rėmęs verslininkas Nicolae Badea buvo siejamas su tarptautiniu nusikalstamumu.

Panašiais dalykais kaltinami ne vieno provincijos klubo savininkai ar su tais klubais susiję politikai, miestų galvos. 2015 metais net aštuoni Rumunijos aukščiausios lygos klubai buvo pripažinti nemokiais.

Vis tik daugumos jų ateitis susiklostė geriau, nei savo laiku Lietuvos futbolo grandų Panevėžio „Ekrano“, „Kauno“, Šiaulių „Karedos“ ar Kauno „Inkaro – jie neišnyko, o tiesiog atsidūrė žemesnėse lygose.

2017 m. metais FCSB ir Konstancos „Viitorul“ surinkus po lygiai taškų, abu klubai susiginčijo dėl pirmenybių nuostatų vingrybių ir jų ginčą sprendė tarptautinis sporto arbitražas (CAS).

Tačiau skandalų, susijusių su Rumunijos rinktine, nebuvo. Anot tos šalies žurnalistų, šiemet ji nusiteikusi išskleisti sparnus. Ir pradėti tai daryti žada Vilniuje. Ar pavyks E. Jankausko komandai tuos sparnus prikirpti, pamatysime šįvakar.