Švietimo ministrė – apie gandus dėl paaukojimo: jei mane delegavę vadovai manys, kad nebeturiu dirbti, toks ir bus sprendimas
Laidos „Alfa taškas“ įrašas

Alfa.lt
2018-10-11 18:55

Pastarosiomis savaitėmis vis tamsesni debesys tvenkiasi virš švietimo ministrės Jurgitos Petrauskienės galvos.

Seimo užkulisiuose kalbama, esą valdančiųjų paskirta ministrė po truputį netenka pasitikėjimo ir artimiausiu metu gali būti pakeista.

Negana to, ketvirtadienį parlamentaras Naglis Puteikis pareiškė, kad yra nusiteikęs pradėti rinkti parašus, ketina pradėti nuo valstiečių frakcijos Seime.

Alfa.lt laidoje „Alfa taškas“ paklausus J. Petrauskienės, ar jai nesusidaro įspūdis, kad valdantieji gali nuspręsti „paaukoti“ ministrę, jei nauja švietimo reforma kels vis daugiau bruzdėjimo ir taps nepatogi valdantiesiems, J. Petrauskienė nebuvo linkusi detaliau komentuoti tokių galimybių ir teigė, jog geriausiai į tai galėtų atsakyti tie, kurie ir priimtų tokius sprendimus.


Jurgita Petrauskienė

Jurgita Petrauskienė© Dmitrijus Radlinskas

„Tikriausiai reikėtų klausti tų, kurie ir gali priimti tokius sprendimus. Aš nesu girdėjusi išreikšto nepasitikėjimo iš premjero ar tiesiogiai iš frakcijos, todėl negalėčiau to pakomentuoti. Jei mane delegavę vadovai manys, kad aš nebeturiu dirbti, toks ir bus sprendimas“, – laidoje „Alfa taškas“ kalbėjo ministrė.

Ministrė pastebėjo, kad Vyriausybė vykdo ne tik švietimo reformą, jų vykdomos net kelios, ir patys valdantieji supranta, kad ne visi sprendimai gali sulaukti visos visuomenės palaikymo ir reitingų prasme pastarieji nukentėtų, tačiau, anot J. Petrauskienės, reformos vykdomos dėl padėties keitimo, pažangos vykdymo.

„Natūralu, kad bet koks pokytis išveda mus iš komforto zonos, jis kelia mums daug klausimų. Šiuo metu kaip tik yra pokyčių pikas, mokytojai yra neramūs, todėl tai tikrai didžiulė atsakomybė ir ministerijai, ir savivaldybėms“, – kalbėjo J. Petrauskienė.

Laidoje „Alfa taškas“ ministrė sulaukė klausimo ir dėl jos sutuoktinio viešųjų pirkimų, kurie buvo susiję su švietimo sektoriumi.

Ar ministrė nemato paralelių su prieš keletą metų iš ūkio ministro posto pasitraukusio konservatoriaus D. Kreivio, kai politiko motinos iš dalies valdoma bendrovė gavo maždaug 6 mln. litų ES paramos – įmonės laimėjo konkursus renovuoti dvi mokyklas Vilniuje, švietimo ministrė teigė, kad detaliau su šiuo atveju nėra susipažinusi, tačiau mano, kad tai visiškai skirtinga padėtis, be to, dar reikėtų palaukti ir VTEK verdikto.

„Siekdami skaidrumo, mes irgi kreipėmės patys į Viešųjų pirkimų tarnybą, kad irgi būtų išaiškinta. Taip, atsakymus mes pateikėme. Tikrai negalėčiau pasakyti, kodėl atsistatydino (D. Kreivys – Alfa.lt). Šios situacijos aš gerai nežinau ir tikrai negalėčiau komentuoti. Kadangi kompetentingos institucijos gilinasi ir turi padaryti šitą darbą, o komentuoti to, ko aš tikrai gerai nežinau, nesiimčiau“, – kalbėjo J. Petrauskienė.

Alfa.lt jau rašė, kad pastarosiomis dienomis Seime vis garsiau kalbama, kad ministrė gali būti patraukta pačių valdančiųjų iniciatyva.

Apie tai socialinėje erdvėje užsiminė parlamentaras Mantas Adomėnas, o konservatorius Gabrielius Landsbergis INFO TV teigė, esą laukiama patogios progos, kada ministrę būtų galima elegantiškai pakeisti.

„Seime sklinda kalbos, kad valstiečiai jau apsisprendė paaukoti švietimo ir mokslo ministrę J. Petrauskienę. Ministrė kaip tik stoja atsakinėti į Seimo narių klausimus ir drąsiai bando įtikinti, kad su etatiniu mokytojų apmokėjimu čia viskas gerai. Ar tai „last ditch attempt“ apsiginti ir apginti savo postą, ar tiesiog niekas jai nepranešė?“ – tokia žinute socialiniame tinkle pasidalijo Seimo narys.

R. Karbauskis: viskas vyksta ne taip sklandžiai, kaip norėtųsi, o gandus skleidžia opozicija

Alfa.lt primena, kad J. Petrauskienę į švietimo ir mokslo ministres delegavo valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).

LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis ketvirtadienį žurnalistams teigė, kad situacija švietimo srityje nėra paprasta, bet neigė pranešimus apie planus keisti ministrę.


Ramūnas Karbauskis

Ramūnas Karbauskis© Fotobankas

„Šituos gandus skleidžia opozicija, situacija tikrai nepaprasta ta prasme, kad pradėtos reformos, jei šnekame apie etatinį apmokėjimą. Viskas vyksta ne taip sklandžiai, kaip norėtųsi, bet daugelyje mokyklų ir daugelyje vietovių atlyginimų padidėjimas yra aiškus, ir tai pripažįstama“, – sakė R. Karbauskis.

Inicijuoti interpeliaciją ministrui turi teisę 29 Seimo nariai. Jam atleisti iš pareigų reikia ne mažiau kaip 71 balso.

Mokytojams pyktį kelia nauja tvarka

Alfa.lt primena, kad nuo rugsėjo įsigaliojusi etatinio apmokėjimo tvarka kelia sąmyšį ir nuvilia dalį pedagogų, bet daugelis savivaldybių ir mokyklų tikisi, kad problemos su Švietimo ir mokslo ministerija bus išspręstos.

Didžiųjų šalies miestų savivaldybių atstovai perspėja, kad nuo rugsėjo pritaikius etatinio apmokėjimo modelį kai kuriose mokyklose mokytojų algoms gali imti trūkti lėšų. Savo ruožtu Švietimo ir mokslo ministerija pažadėjo, kad, be anksčiau numatytų papildomų 17 mln. eurų, šiemet savivaldybėms bus skirta dar 10 mln. eurų „išlyginti netolygumams“ tarp mokyklų.

Švietimo ir mokslo ministrė J. Petrauskienė, praėjusį penktadienį kalbėdama su žurnalistais, apgailestavo, jog daliai iš daugiau nei 35 tūkst. šalies pedagogų tenka patirti nepatogumų.

Anot jos, etatinio apmokėjimo tvarka „atvėrė mokyklų ydas, kurios po šiais rudeniniais lapais daug metų slėpėsi“. Ministrė paragino to dar nepadariusias mokyklų administracijas greičiau pasirašyti sutartis su pedagogais.

J. Petrauskienė sakė, kad mokykloms ministerija teikia „teisinę pagalbą ir finansines konsultacijas“, kad neaiškumai būtų išspręsti, taip pat atidžiai stebės, kaip savivaldybės skirsto lėšas, kaip keliami atlyginimai.