Po rekonstrukcijos J. Miltinio dramos teatre režisierių meninių ambicijų neribos niekas

Panevėžio J. Miltinio dramos teatras
Panevėžio J. Miltinio dramos teatras
  © „Sekundės“ archyvas

Kultūra matuojama ne pinigais, tačiau be jų vargu ar įmanoma kurti kokybišką meną. Panevėžio J. Miltinio dramos teatras jau keletą metų buvo maitinamas pažadais, kad bus ieškoma lėšų jo įrangos rekonstrukcijai, tačiau jų taip ir neatsirasdavo. Atrodo, šie pažadai pagaliau virsta realybe.

Atsivėrus Europos Sąjungos aruodams, teatro vadovams pavyko gauti kiek daugiau nei 4 mln. eurų teatro rekonstrukcijai. Šie pokyčiai teatro mylėtojams atvers gerokai platesnes meno erdves, mat iki šiol rodyti daugelio šiuolaikinių režisierių spektaklių J. Miltinio dramos teatro scenoje nebuvo techninių galimybių.

Kaip teigė J. Miltinio dramos teatro vadovo pavaduotojas Donatas Petrakovas, užbaigus projektą, kurio vertė siekia 4,2 mln. eurų, bus galima įgyvendinti pačius sudėtingiausius kūrybinius užmojus. Mat dabartinė garso ir vaizdo įranga, sumontuota pagrindinėje teatro salėje, skaičiuoja jau penkis dešimtmečius. Per tą laiką paseno ne tik fiziškai, bet ir moraliai.

„Kaip kažkada yra pasakęs kultūros viceministras – sukitės. Tai iki šiol kažkaip ir sukomės, nors mūsų didžioji scena dar 2011 m. pripažinta kaip avarinės būklės. Ne kartą buvo bandoma išjudinti rekonstrukcijos klausimą, tačiau vis neatsirasdavo lėšų“, – pripažįsta D. Petrakovas.

Tikimasi, kad šįkart bus kitaip, tuo labiau kad jau skirtas finansavimas. Planuojama, kad, įgyvendinus projektą, bus galima atnaujinti visas didžiosios salės scenos mechanizmų, garso bei scenos meninio apšvietimo sistemas.

„Tikimės, kad šįkart pavyks savo užmojus įgyvendinti iki galo“, – sakė pavaduotojas.

Atsivers platesnės galimybės

J. Miltinio dramos teatro vadovas Leonas Blėdis įsitikinęs, kad šie pokyčiai suteiks visai kitą kokybę. Ne tik patiems bus galima imtis techniškai sudėtingesnių spektaklių pastatymų, bet ir pasikviesti kitų teatrų režisierių. Esant dabartinei technikai, kai kurių spektaklių neįmanoma rodyti didžiojoje J. Miltinio dramos teatro scenoje, mat tam yra naudojama šiuolaikinė įranga, kurios teatras neturi, o atsivežti iš kitur nėra galimybių.

„Šiuolaikinėmis technologijomis dabar galėsime sukurti palankias sąlygas spektaklių statytojams įgyvendinti savo kūrybinius planus, o panevėžiečiai galės pamatyti daugiau gastroliuojančių teatrų pastatymų“, – kalbėjo L. Blėdis.

Kada prasidės realūs darbai, dar sunku prognozuoti. Mat visa įranga yra gaminama. Tai gana specifinis produktas, tad ir jo gamyba gali užtrukti kelis mėnesius. O kol vyks rekonstrukcija, planuojama spektaklius perkelti į kitas erdves: mažąją salę, J. Miltinio laboratoriją. Taip pat bus tariamasi su įstaigų vadovais dėl galimybės dalį spektaklių rodyti Bendruomenių rūmuose ar Muzikiniame teatre. Viskas priklausys ir nuo to, kada prasidės rekonstrukcijos darbai – jeigu tai įvyks žiemą, galbūt pagalbos teks prašyti kitų įstaigų, o jeigu pavasarį, galbūt teatro sezoną bus galima baigti mėnesiu anksčiau.

„Ir mes jaučiamės savotiškai įkalinti, nes negalime tartis su kitomis įstaigomis dėl salės nuomos, patys nežinome, kada prasidės rekonstrukcija, o spėlioti nenorime, todėl kol kas dirbame sceną turėdami tokią, kokia ji yra. Gruodžio mėnesio repertuaras jau yra, o toliau bus matyti“, – sakė L. Blėdis.