Įspėjimai neveikia: LKL derbyje lyg iš gausybės rago liejosi necenzūrinės skanduotės

Ryto aistruoliai
Ryto aistruoliai
© Greta Skaraitienė / Fotobankas

Prieš naujojo Lietuvos krepšinio lygos sezono pradžią garsiai deklaruotas pažadas kovoti su necenzūrine leksika arenose kol kas lieka tik pažadu.

Nors dar praėjusio sezono pabaigoje diskusijas sukėlusi tema buvo plačiai aptarinėjama ir šį rugsėjį, vakarykštėse Vilniaus „Ryto“ ir Kauno „Žalgirio“ rungtynėse vaizdas niekuo nesiskyrė nuo to, ką sirgaliai išvysdavo ir ankstesniais sezonais. Dar nė neprasidėjus rungtynėms svečiai iš laikinosios sostinės buvo pasitikti tradicine ištikimiausių „Ryto“ aistruolių necenzūrine skanduote, o mačo eigoje skolingi jiems neliko ir antrajame arenos aukšte įsitaisę jų amžini priešininkai.

„Nuo šio sezono LKL administracija ketina skatinti krepšinio aistruolius savo komandas palaikyti skanduotėmis, kuriose nebūtų vietos keiksmažodžiams, – prieš sezoną sakė LKL varžybų direktorė Rasa Liuimienė. – Nors keiksmažodžių vartojimas viešose vietose yra administracinės tvarkos pažeidimas, Lietuvos krepšinio lyga, įtraukdama ir visus LKL klubus, organizuos projektus ir akcijas, kad pamažu LKL klubų sirgaliai vietoje keiksmažodžių pasirinktų kitas priemones savo komandai palaikyti. Tiek LKL, tiek LKL klubai ieško įvairių būdų, kaip krepšinio aistruoliams, ypač žiūrovams su mažais vaikais arenose sukurti saugią aplinką, kurioje nekiltų pavojaus žmonių sveikatai ir neskambėtų brutalių keiksmų ir skanduočių.“


Rasa Liuimienė© Edvard Blaževič

Nors lygos vadovai patys negali bausti necenzūrines skanduotes ar replikas laidančių aistruolių, mat šie neturi LKL varžybų dalyvių statuso, prieš sezoną buvo tikinama, kad į pagalbą drausminant sirgalius gali ateiti policijos atstovai – keiksmažodžių vartojimas viešose vietose yra prilygintinas administracinės tvarkos pažeidimui, tad šiuo pagrindu sirgaliams gali būti skiriamos baudos.

Po susitikimo su apsaugos ir policijos darbuotojais skelbta, jog per LKL mūšių arenose metu prasižengę ir necenzūrinę leksiką naudojantys sirgaliai bus filmuojami – esą taip bus siekiama identifikuoti besikeikiančius asmenis bei vėliau juos nubausti.

„Visose didžiosiose arenose filmuojami sirgaliai, juos identifikuoti vėliau nėra sudėtinga, – susitikime tuomet sakė „Argus“ saugos departamento vadovas Aidas Rudys. – Jau kitą dieną, gavusi informaciją ir medžiagą, policija gali pasibelsti į prasižengusių asmenų duris.“

Tačiau ką daryti, kai normų neatitinkančia skanduote varžovus „pasveikina“ daugiau nei šimtas raudonai arba žaliai apsirengusių „ultrų“? Panašu, kad atsakymo į šį klausimą kol kas neturi nei LKL, nei policijos atstovai.

„Akivaizdu, kad ši problema yra įsisenėjusi, todėl greitai ir vien represinėmis priemonėmis neišsprendžiama, – situaciją komentavo Vilniaus apskr. VPK Viešosios tvarkos valdybos Tarnybos organizavimo skyriaus viršininkas Saulius Klebavičius. – Siekiame bendrauti su sirgalių bendruomenėmis ir raginame savanoriškai atsisakyti viešose vietose nevartotinų žodžių skandavimo. Sekmadienį varžybose dalyvavo apie 9 000 žmonių, dalis jų skandavo skanduotes, kuriose buvo viešose vietose nevartotini žodžiai, kiti keikėsi paveikti emocijų ir pan.


Žalgirio sirgaliai© Teodoras Biliūnas / Fotobankas

Šiuo metu yra analizuojama filmuota medžiaga, jei bus nustatyti kokie nors viešosios tvarkos pažeidimai, asmenų atžvilgiu bus pradėtos taikyti įstatymų numatytos priemonės.“

S. Klebavičius pripažino, jog už viešosios tvarkos pažeidimą vakar buvo sulaikytas viso labo vienas asmuo. Tokios sankcijos sirgalių, panašu, visiškai negąsdina – necenzūrinė leksika „Siemens“ arenoje vakar liejosi ir gerokai po finalinio arbitrų švilpuko.

Eiliniams sirgaliams traukiant išėjimų link, tiek ištikimiausi „Ryto“ aistruoliai „B tribūna“, tiek iš Kauno atvykę „Green White Boys“ bent keliolika minučių „varžėsi“ necenzūrinių skanduočių konkurse, perrėkdami vieni kitus bei šiurpindami tiek arenoje dar likusius žiūrovus, tiek spaudos konferencijos laukiančius spaudos atstovus.

Tiesa, galima pasidžiaugti tuo, kad vakarykštėse rungtynėse neliko kitos LKL vadovų baimę kėlusios priemonės – pirotechnikos. Taip pat daug diskusijų pernai sukėlusi tema ypač įsiliepsnojo po to, kai po Klaipėdos „Neptūno“ sirgalių uždegtų vadinamųjų „fajerių“ Vilniaus „Siemens“ arenoje apdegė niekuo dėta mergina. LKL su tokiais įvykiais nesitaikstė bei nepaisant didelio sirgalių pasipiktinimo uždraudė pirotechnikos gaminius arenose, o vakar jų aistringiausi „Ryto“ ir „Žalgirio“ aistruoliai nenaudojo.

reklama