Popiežius Pranciškus hospise palaimino sunkiai sergančiuosius
Atnaujinta 17.22

Popiežius Pranciškus aplankė ligonius hospise
Popiežius Pranciškus aplankė ligonius hospise
  © SCANPIX
BNS | Alfa.lt
2018-09-22 15:30

Tūkstančiai žmonių šeštadienio popietę susirinko Vilniaus Aušros vartų šventovės prieigose, kad galėtų pasimelsti kartu su Lietuvoje viešinčiu popiežiumi Pranciškumi. Po maldos popiežius atvyko į palaimintojo Mykolo Sapočkos hospisą, kur palaimino sergančiuosius ir jų artimuosius.

Abu Aušros Vartų gatvės šaligatviai buvo sausakimšai užpildyti tikinčiųjų, atėjusių pamatyti popiežių ir drauge sukalbėti maldą. Šventasis Tėvas į bažnyčią atvyko apie 16.30 val., prieš maldą stabtelėdamas prie dažno tikinčiojo, pasisveikindamas ir pamodamas jo laukiantiems. Žengdamas link Aušros vartų popiežius stabtelėjo ir prie kūdikio, jog šiam pataisytų čiulptuką.

Atvykęs į hospisą pontifikas nuėjo pas atviroje palapinėje esančius ligonius, sergančius nepagydomomis ligomis, kiekvienam iš jų padovanojo po rožančių.

Vėliau jis palaimino ir greta susirinkusią minią, kuri jam skandavo padėkos šūkius.

„Aš manau, kad kiekvienas tikintysis bent kartą gyvenime bent trumpiausią akimirką norėtų pamatyti Šventąjį Tėvą. Šiandien kaip tik tokia proga, tai tiesiog labai džiaugiuosi, kad ne tik aš, bet ir mano labai sunkiai serganti mama turi tokią galimybę“, - naujienų agentūrai BNS sakė 59-erių pedagogė Laima Indriliūnienė.

Hospisas daugiausia laiko išlaikomas rėmėjų lėšomis. Jis priima žmones, kuriems gydytojai teigia jau negalintys padėti.

Atnaujinta 16.55

Tiesti tiltus, užuot stačius sienas

Pranciškus Vilniaus Aušros Vartų šventovėje šeštadienį paragino tikinčiuosius tiesti tiltus, užuot stačius sienas, ir nepasiduoti konkurencijos skatinamam priešiškumui.

Prieš rožinio maldą Katalikų bažnyčios vadovas perspėjo, kad statydami sienas ir užtvaras žmonės užkerta kelią Jėzaus „gerajai naujienai“.

„Praeityje statėme daug tvirtovių, bet šiandien jaučiame poreikį pažvelgti vieni kitus ir pripažinti vieni kitus kaip brolius, eiti kartu ir su džiaugsmu bei taika atrasti ir patirti brolystės vertę“, – kalbėjo popiežius.

Melstis kartu su popiežiumi į Aušros Vartų koplyčią Bažnyčia pakvietė daugiavaikes, vaikus globojančias ar juos įvaikinusias šeimas, našlaičius ir ligonius. 


Popiežius Pranciškus meldėsi šalia Aušros vartų

Popiežius Pranciškus meldėsi šalia Aušros vartų© SCANPIX


Ragino nepasiduoti priešiškumui

Šventasis Tėvas pabrėžė, kad aplankyti Gailestingumo Motinos paveikslo į Aušros Vartus kasdien renkasi minios skirtingų tautybių ir tikybų žmonių – lietuviai, lenkai, baltarusiai ir rusai, katalikai ir stačiatikiai.

Jis išsakė viltį, kad ši judėjimo laisvė skatintų solidarumą, ir kvietė nepasiduoti priešiškumui, kurį gali skatinti atviro pasaulio konkurencija.

„Kartais gali atrodyti, kad atsivėrimas pasauliui uždaro mus į konkurencijos erdvę, kur „žmogus žmogui - vilkas“, kur vietos yra tik mus skaldančiam konfliktui, mus išsunkiančiai įtampai ir niekur mūsų nevedančiai neapykantai bei priešiškumui“, – sakė Šventasis tėvas.

„Brangūs broliai ir seserys, tegu peržengdami šį slenkstį patirsime mūsų tarpusavio santykius nutyrinančią jėga, o Motina tepadeda mums gailestingai ir nuolankiai žvelgti į kitų trūkumus neaukštinant savęs prieš kitus“, – sakė popiežius.

Šventasis Tėvas kvietė tikinčiuosius prašyti pagalbos kurti tėvynę, galinčią priimti „priimti dialogo ir kantrumo dovanas, tėvynę, kuri pasirenka statyti tiltus, bet ne sienas, kuri mieliau renkasi gailestingumą, o ne teismą“.

Netrūksta svečių iš užsienio

Kai kurie vilniečiai ir miesto svečiai atsinešė sulankstomas kėdutes, moterys rankose laiko rožinius, kalba maldą.

Trisdešimtmetė Irena Gaidoskaja pamatyti Šventojo Tėvo atvyko iš Gardino Baltarusijoje.

„Pirmą kartą esu tokiame renginyje, labai seniai norėjau pamatyti popiežių. Buvau studentė ir negalėjau pamatyti Jono Pauliaus II, tada sau nusprendžiau, kad kitą kartą būtinai dalyvausiu – kad pajusčiau tą krikščionių vienybės dvasią. Tokie susitikimai sutvirtina tą pamatą, kurį statai drauge su visais tikėjimo broliais ir seserimis, jis tau suteikia jėgų eiti toliau, nesustoti ieškoti Dievo“, – BNS sakė I. Gaivoskaja.

Ji teigė kilusi iš labai religingos katalikų šeimos, todėl aktyviai dalyvauja religinėje veikloje. „Ir tėvas, ir mama yra iš tikinčių šeimų, tikėjimas yra mūsų šaknyse. Esu labai dėkinga savo tėvams už jį“, – sakė ji.

Aukštuosiuose Paneriuose gyvenanti 81 metų Danutė Gailišienė pasakojo dažnai ateinanti pasimelsti į Aušros Vartų Gailestingumo Motinos koplyčią, todėl negalėjo praleisti progos tai padaryti su popiežiumi Pranciškumi.

„Reikia pasimelsti kartu su Šventuoju Tėvu. Man Aušros Vartai reiškia labai daug, aš nuo jaunystės čia lankausi ir chore giedojau, dalyvavau visose procesijose, čia jau mano bažnytėlė“, – BNS sakė moteris.

Ji tvirtino, kad Šventojo Tėvo vizitas jai reiškia labai daug – jis sustiprina tikėjimą, viltį. „Jis labai padrąsina jaunimą. Nuostabus žmogus – argentinietis, karšto būdo, nuoširdus, atviras, tikras vargšų popiežius“, – sakė D. Gailišienė.


Popiežius Pranciškus meldėsi šalia Aušros vartų

Popiežius Pranciškus meldėsi šalia Aušros vartų© SCANPIX

Vilniečiai 34 metų Mindaugas Valančius ir 32 metų Dovilė Valančienė tvirtino nesantys aktyviai praktikuojantys katalikai, bet prieš Aušros Vartų atėjo gauti palaiminimą.

„Esame tikintys, norime išvysti popiežių, pasimelsti, gauti palaiminimą. Nesame labai praktikuojantys, tikime labiau širdimi, į bažnyčią nevaikštome sekmadieniais, bet meldžiamės“, – BNS sakė pora.

D. Valančienė prisiminė, kad būdama septynmetė matė tuomet Lietuvoje viešėjusį Joną Paulių II, mojavo jam. „Noriu dabar vėl pajausti tą jausmą“, – sakė jauna moteris.

Pasak M. Valančiaus, tokie vizitai suvieniją ir šalies, kurioje lankosi popiežius, žmones. „Kitas dalykas, jis suvienija ir tautą. Kad tokiame renginyje tiek žmonių būtų... Tai neeilinis įvykis Lietuvai“, – sakė jis.

Vyro teigimu, Šventojo Tėvo dėmesys žydų ir nacių aukoms liudija, kad istorijos sunkumai nėra pamiršti.

„Mūsų širdyse tie įvykiai išlikę. Kiekvienas žmogus prisimena tuos sunkumus, jie nėra taip lengvai ištrinami iš mūsų istorijos ir atminties“, – sakė M. Valančius.

Popiežius Pranciškus Aušros Vartų Gailestingumo Motinos koplyčioje melsis Rožinio dalį. Maldoje drauge dalyvaus Aušros Vartų gatvėje susirinkusios šeimos, globojančios ar įvaikinusios vaikus, siekiančios įsivaikinti.

Aušros Vartų koplyčioje 1993 metų rugsėjo 4 dieną lankėsi ir popiežius Jonas Paulius II. Jis tuomet su maldininkais iš visos Lietuvos ir užsienio kalbėjo rožinį.

„Ši Aušros Vartų šventovė jau daugelį amžių kiekvieną dieną mato daugel maldininkų, atnešančių Gailestingumo Motinai savo gyvenimo džiaugsmus ir rūpesčius. Šie Vartai dėl to tapo susitikimų su Kristaus ir Bažnyčios Motina, viso krašto tikinčiųjų vienybės vieta. Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos ir kitų šalių krikščionys susiburia, kad Mergelės Marijos akivaizdoje kaip broliai ir seserys pasidalytų tuo pačiu tikėjimu, viena viltimi ir tikrąja meile“, – prieš 25 metus lankydamasis Aušros Vartuose sakė Jonas Paulius II.

Jis prisiminė, kad Vatikane yra Lietuvių koplyčia, kurią puošia toks pat paveikslas kaip Aušros Vartuose.


Popiežiaus Pranciškaus viešnagės Lietuvoje akimirkos

Popiežiaus Pranciškaus viešnagės Lietuvoje akimirkos© SCANPIX

Sostinės senamiestyje, buvusiuose miesto vartuose įsikūrusi Vilniaus Aušros Vartų Švenčiausios Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos koplyčia yra viena pagrindinių kataliku tikinčiųjų, piligrimų traukos vieta.

Čia kabantis XVII amžiuje nutapytas Mergelės Marijos paveikslas kaip stebuklingas garbinamas jau keletą šimtmečių. Tai vienas iš nedaugelio Madonos paveikslų be kūdikio. Paveikslas nutapytas ant 2 cm storio ąžuolinių lentų. Marijos galvą puošia dvi viena ant kitos uždėtos paauksuotos sidabrinės karūnos.

Iš Aušros vartų popiežius nuvyko į Katedros aikštę susitikti su jaunimu. Aikštę žmonės jau taip pat užpildė sausakimšai.

Popiežius Pranciškus į Vilnių atvyko prieš vidurdienį. Po susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaite sakydamas kalbą S. Daukanto aikštėje jis paragino lietuvius būti atvirais bei supratingais ir tapti „tiltu tarp Rytų ir Vakarų Europos“.

Popiežius Pranciškus hospise palaimino sunkiai sergančiuosius

Popiežius Pranciškus aplankė ligonius hospise
+15