Įvertintos unikalios jaunųjų verslininkų idėjos

Mentoriai
Mentoriai
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2018-09-20 08:00

Dar kartą pasitvirtino taisyklė, kad genialumas slypi paprastume. Finišavusiame tarptautiniame mentorystės ir jaunimo verslumo ugdymo projekte „Bonus LT-LV“, nugalėjo Lietuvos merginų komanda, kuri sukūrė ne tik stilingų, bet ir gyvybes gelbstinčių atšvaitų kolekciją.

Produktai iš antrinių žaliavų

Mentorystės ir jaunimo verslumo ugdymo projektas, inicijuotas Kauno technologijos (KTU) ir Daugpilio universitetų, pasiekė finišo tiesiąją ir apdovanojo jaunuosius verslininkus ir jų unikalius projektus. Pasak projekto vadovės, KTU profesorės dr. Rūtos Čiutienės, dalyvių gausa parodė, kad tokių projektų moksleiviams labai trūksta.

„Projektu siekiame ugdyti moksleivių verslumo kompetencijas Lietuvos ir Latvijos pasienio regione. Šis projektas išsiskyrė tuo, kad laukėme mokyklinio amžiaus dalyvių su verslo idėjomis, kuriose turi būti panaudojamos antrinės žaliavos. Tai nėra išmaniosios technologijos, išgyvenančios populiarumo piką, todėl nežinojome, kaip stipriai įsitrauks moksleiviai. Labai džiaugiamės sulaukę tokio didelio susidomėjimo. Projekte dalyvavo net 30 komandų iš Lietuvos ir Latvijos. Tai rodo, kad jaunimas domisi verslu, nori imtis verslo ir ieško galimybių, kaip jį pradėti bei gauti kuo daugiau informacijos.

Naudą projekte gauna ne tik moksleiviai, bet ir kitos suinteresuotos pusės. Projekto metu yra kuriamas ir jaunimo verslumo skatinimo modelis BONUS, kurio esmė – konsoliduoti visų suinteresuotų pusių pastangas, siekiant paskatinti jaunimo verslumą bei gauti vienokią ar kitokią naudą. Ta nauda nėra finansinė. Kiekvienas dalyvis už mentorystę ar kitą pagalbą gauna bonus taškus, už kuriuos vėliau iš partnerių gali įsigyti kitas paslaugas. Taip sukuriama socialinė tinklaveikla ir galimybė artimai bendradarbiauti jos nariams“, – sakė dr. R. Čiutienė.

Projekto organizatorių teigimu, nors moksleiviai turėjo ir labai kūrybiškų idėjų, genialumas slypi paprastume.

„Verslo idėjų buvo daug: nuo labai paprastų iki labai inovatyvių. Jaunieji verslininkai pademonstravo savo išmonę ir pasiūlė daug mentorių ir verslo atstovų sužavėjusių projektų. Galiu paminėti kelis iš jų. Pavyzdžiui, viena vaikinų komanda sukūrė automobilių bagažinėms skirtą daiktadėžę, kuri padės tvarkingai susikrauti daiktus ar apsaugoti pirkinių krepšių turinį nuo išsibarstymo po bagažinę.

Kita komanda nusprendė iš vaisių išspaudų gaminti traškučius ir kitus sveikus užkandžius. Tačiau nugalėjo ir geriausia verslo idėja buvo pripažinta stilingų atšvaitų gamyba iš antrinių žaliavų. Tokių produktų poreikis aiškus, realus, o pati gamyba nesudėtinga. Pats produktas yra patrauklus, gali būti naudojamas kaip aprangos aksesuaras, tačiau turi ir pridėtinių funkcijų – tamsiu paros metu atspindi šviesą ir taip padeda išvengti skaudžių nelaimių. Taip pat produkto gamyba yra paprasta, o laiko investicija optimali“, – nugalėtojų idėją ir produktą pristatė projekto vadovė.

Verslumo mokytis reikia jau vaikystėje

Pasak vieno iš projekto mentorių, „Choco group“ vadovo ir visame pasaulyje žinomų šokoladų „Mulate“ kūrėjo ir verslininko Gyčio Ringaičio, projektas moksleiviams leido pažinti vidinius verslo procesus, pamatyti verslo pasaulį, kitokią aplinką ir požiūrį.

„Projektas buvo skirtas moksleiviams, ir tikimės, kad jie iš mentorių, verslo atstovų ir universiteto specialistų pasiėmė maksimumą, kurį galėjome duoti. Čia jie įveikė savo baimes ir pamatė, kad verslas nėra kažkoks baisus dalykas. Juk dažnai jaunimas turi įdomių ir vertingų verslo idėjų, tačiau nedrįsta patys pradėti kurti savo verslo vien tik todėl, kad įsivaizduoja, jog tai yra be galo sudėtinga. Šiek tiek paprasčiau su tais vaikais, tarp kurių giminės, tėvai, vyresni broliai ar sesės, artimi giminaičiai turi verslą, tada vaikai būna drąsesni, atviresni galimybėms.

Moksleivius reikia skatinti ir mokyti verslumo nuo ankstyvo amžiaus. Jei manote, kad atėjus į universitetą išmoksite verslumo, taip nebus. Manau, kad verslininkais gimstame, o tada reikia tėvų, mokytojų, mentorių palaikymo ir padrąsinimo. Aš pats pirmuosius sandorius sudariau jau trečioje klasėje. Nuo tada visada užsiėmiau verslu, tačiau visuomet turėjau palaikymą ir paskatinimą. To paties reikia ir šiems jauniems žmonėms – parodyti teisingą kryptį, patarti, kaip išvengti vienų ar kitų klaidų, o entuziazmo ir noro siekti jie turi patys“, – sakė G. Ringaitis.

Mentoriaus teigimu, tik startavus projektui, moksleiviai verslą įsivaizdavo vienaip, o jam pasibaigus jau žino pagrindinius principus ir yra užsikrėtę verslo virusu.

„Kiekvienas projektas leidžia išmokti tam tikrų pamokų. Pastebėjome, kad jaunimas turi pradinių žinių, kaip vystyti produktus, kurti verslą, tačiau jų socialinės kompetencijos yra gana silpnos. Trūksta pasitikėjimo, komandinio darbo, atsakomybės, orientacijos į tikslą.

Komandos, su kuriomis dirbau, kitaip suprato verslą ir tai, nuo ko reikia jį pradėti. Dauguma galvojo, ką jie gali padaryti, ir tik tada žiūrėjo, kur parduoti, nesiorientuodami į problemą, kurią jų produktas gali išspręsti vartotojui. Teko pradėti viską iš pradžių – vaikai turėjo susirasti savo tikslinę auditoriją, kas yra jų vartotojas, įsigilinti, kokią problemą ketina išspręsti, kokios galimybės sukurti produktą, kurios orientuotos į tą problemą ir kitus procesus.

Pasibaigus projektui, galiu drąsiai tvirtinti, kad moksleiviai turi labai daug žinių, kaip kurti verslą, supranta pagrindinius principus ir daugelis turi net labai paklausius ir įdomius produktus. Jiems belieka nesustoti ir tęsti savo veiklą, vystyti verslą ir išgyventi savo sėkmės istoriją. Žinoma, mes, mentoriai, ir toliau prisidėsime bei padėsime jiems eiti tinkama linkme, konsultuosime ir kitaip pagelbėsime“, – nesustoti ragina „Choco group“ vadovas G. Ringaitis.

Pirmasis užsakymas už 1000 eurų

Mentorystės ir jaunimo verslumo ugdymo projekto nugalėtojų komandos narės, Kauno „Rokų“ gimnazijos gimnazistės Dovilės Imbrasaitės teigimu, projekto metu sunkiausia buvo pakeisti pradinio produkto idėją.

„Projekte dalyvauti pasiūlė mokytoja. Iškart susidomėjau ir surinkau keturių narių komandą, su kuria nusprendėme iš perdirbtų atliekų gaminti veriamus papuošalus. Bėgant projektui ir patariami mentorių, pamatėme, kad rinkoje yra labai daug konkurentų, todėl nusprendėme produktą tobulinti. Naują idėją padiktavo ir pačių patirtis, kad parduodami atšvaitai yra negražūs ir patys jų dėl to nenorime nešioti. Taigi sugalvojome, kad galime sukurti stilingą atšvaitą, kuris būtų patrauklus aksesuaras ir kartu saugotų žmogaus gyvybę.

Pirmiausia atšvaitų idėją pristatėme renginyje „Futurama 2018“ Daugpilio universitete Latvijoje, tuomet dalyvavome įvairiose projekto organizuojamose stovyklose, kur kartu su mentoriais tobulinome mūsų produktą, sprendėme pakuotės, užsegimo, ilgaamžiškumo, pardavimo ir kitus klausimus. Sugalvojome, kad kuriant atšvaitus galima naudoti ir senas radijo dalis. Galutinį produktą pristatėme „Technoramoje“. Mūsų produktas buvo išrinktas geriausiu ir laimėjome pirmąjį savo užsakymą – pardavėme atšvaitų už 1000 eurų“, – pasakojo D. Imbrasaitė.

Pasak jaunosios verslininkės, verslas ją taip įtraukė, kad mergina net planuoja rinktis verslo krypties studijas.

„Verslas mane labai sudomino. Mąstau apie verslo studijos ateityje. Projekto metu pamačiau, kad tai labai įdomi veikla, kur nuolat bendrauji su žmonėmis, priimi sprendimus, prisiimi atsakomybę, nuolat tobulini savo produktą. Žinoma, turi įveikti ir baimes, kad produktas patiks žmonėms, kad jis bus reikalingas. Pamatėme, kad viskas nėra taip paprasta. Reikia tvarkyti daug dokumentų, spręsti logistikos, pakuočių, dizaino ir kitus klausimus.

Tačiau tai labai įdomu ir įtraukia. Manau, kad verslu reikėtų užsiimti ir verslumo pradėti mokytis kuo anksčiau, kad būtų galima įgyti kuo daugiau žinių, pažinti procesus. Tikrai tokiame projekte rekomenduočiau dalyvauti visiems moksleiviams, kurie domisi verslu ir nori apie jį sužinoti daugiau“, – verslu domėtis ragina gimnazistė.

Projektas „Bonus LT-LV“ apėmė Utenos, Panevėžio, Šiaulių, Klaipėdos, Telšių, Kauno, Latgale, Zemgale, Kuzeme regionus. Projekte dalyvavo 30 moksleivių komandų ir jo metu buvo suburtas mentorių tinklas (20), organizuoti mokymai mentoriams ir ekonomikos mokytojams. Projekto dalyviai buvo pakviesti dalyvauti Jaunojo verslo lyderio ir Inovatorių konkursuose.

Jaunojo verslo lyderio konkurso dalyviai išbandė savo jėgas verslo simuliacijos žaidime, o Inovatorių konkurso dalyviai dalyvavo 2 parodose. Sukurta mokymosi medžiaga, skirta ekonomikos mokytojams ir jaunimui, norintiems savarankiškai įgyti verslumo žinių. Parengtas vadovas mentoriams, kuriame mentoriai ras jiems naudingos informacijos ir patarimų.

Projekto pagrindinis partneris: Kauno technologijos universitetas. Projekto partneriai: Daugpilio universitetas, Viešoji įstaiga PVC.

Projektą finansuoja 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa, kuri siekia prisidėti prie darnaus programos teritorijos vystymosi padėdama jai tapti patrauklia ir konkurencinga vieta gyventi, dirbti ir apsilankyti.


Interreg

Interreg© Organizatoriai

Mentorystė jaunimo verslumo ugdymui, BONUS LT-LV, Nr: LLI-147

Šis straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šio leidinio turinį atsako Kauno technologijos universitetas, Daugpilio universitetas ir VšĮ PVC. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.

Visas projekto biudžetas – 523 818,29 Eur. Iš jų – bendrasis Europos regioninės plėtros fondo finansavimas – 445 245,53 Eur.

Daugiau informacijos: bonusLT-LV.eu