Kultūros darbuotojų protestas: pavargo prašyti, pradeda reikalauti

Kultūrinis renginys (asoc. nuotrs.)  (D. Matvejevo nuotr.)
Kultūrinis renginys (asoc. nuotrs.) (D. Matvejevo nuotr.)
BNS | Alfa.lt
2018-09-14 15:44

Pirmadienį 12 val. kultūros darbuotojai organizuoja protestą „Kultūros darbuotojai nori gyventi oriai“. Socialiniuose tinkluose didelio susidomėjimo sulaukusi iniciatyva jau atnešė rezultatų – iš valdžios atstovų sulaukta kvietimo susitikti.

Išplatintame pranešime spaudai protesto organizatoriai teigia, kad kultūros lauko bendruomenė yra nusivylusi derybomis su Kultūros ministerija ir kitomis valdžios institucijomis dėl kultūros sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo 2019 m.

Protesto iniciatoriai kritikuoja valdžios atstovus, kurie deklaruoja, kad kultūra yra prioritetas ir pirmąkart Nepriklausomos Lietuvos istorijoje Seime veikia Kultūros komitetas, tačiau didesnio dėmesio kultūrai ir jos žmonėms taip ir neskyrė.

Susivieniję kultūros atstovai piktinasi dėl nevykdomo Vyriausybės programos pažado suvienodinti kultūros ir švietimo sektorių atlyginimų vidurkius. Kaip teigiama pranešime spaudai, 2017 m. Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis darbo užmokestis (DU) buvo 593 eurai atskaičius mokesčius, o šalies vidurkis – 747 eurai.

Atlyginimai kultūros ir meno darbuotojams nedidinti nuo 2016 m. ir yra mažiausi visame viešajame sektoriuje Lietuvoje, o vidutinis kultūros srities darbuotojų DU yra trečias mažiausias visoje Europos Sąjungoje (ES). Spaudos pranešime pastebima, kad nesprendžiama DU didinimo problema skatina nuolatinį kultūros darbuotojų skaičiaus mažėjimą (2014 m. – 13,5 tūkst. iki 2017 m. – 13,3 tūkst.), formuoja kitus iššūkius: kultūros įstaigose regionuose ima trūkti profesionalių darbuotojų, nepavyksta pritraukti jaunų darbuotojų, kurie įgijo kultūros ar meno srities išsilavinimą, o tai daro įtaką kultūros paslaugų kokybei.

Lietuvos Respublikos Trišalės tarybos Kultūros komitetas kreipėsi į visas valdžios institucijas: Seimo komitetus, susitiko su ministru pirmininku, inicijavo Kultūros ministerijoje darbo grupės sukūrimą dėl darbo užmokesčio didinimo programos parengimo, prašė 2019 m. biudžete numatyti 30 mln. eurų ir nuo 2019 m. sausio 1 d. kiekvienam kultūros darbuotojui padidinti atlyginimą vidutiniškai 150 eurų. Tačiau Kultūros ministerija 2019 m. pasiūlė tik 3,5 mln. eurų, vidutiniškai 21 euru padidinti kiekvieno kultūros darbuotojo atlyginimą.

Valdžia žengė žingsnį

Nors protestas vyks tik pirmadienį, valdžios atstovai jau sureagavo į organizatorių poziciją. „Iš valdžios atstovų sulaukėme kvietimų susitikti. Šiandien buvome susitikime su kultūros ministre, per kurį aptarėme galimus kultūros srities darbuotojų užmokesčio didinimo būdus. 17 dieną, po protesto akcijos, susitinkame su LR Seimo Kultūros komiteto pirmininku Ramūnu Karbauskiu“, – informavo vienas iš protesto iniciatorių, Lietuvos aktorių profesinės sąjungos „Lietuvos aktorių gildija“ pirmininkas Daumantas Ciunis.

Jis teigė, jog tikisi, kad protestas paskatins valdžios atstovus atsižvelgti į kultūros srities darbuotojų problemas ir atras būdų padidinti atlyginimus Lietuvos kultūros įstaigų darbuotojams.

LPSK nusivylusi Vyriausybės požiūriu į kultūrą

Šiandien Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) išplatiname pranešime teigiama, kad, jų nuomone, Lietuvos kultūros bendruomenės nusivylimas valdžios institucijomis yra pagrįstas, o rugsėjo 17 d. kultūros darbuotojams ir įstaigoms atstovaujančių organizacijų rengiama protesto akcija turi pagrindo. LPSK palaiko ir remia reikalavimus nuo sausio 1 d. kiekvienam kultūros darbuotojui padidinti atlyginimą vidutiniškai po 150 eurų.

„Yra tiesiog gėdinga, kad kultūros srities darbuotojų atlyginimai mažiausi viešajame sektoriuje, o Kultūros ministerijos pasiūlymas kiekvienam jų darbo užmokestį pakelti tik po vidutiniškai 21 eurą skamba kaip pasityčiojimas, – komentuoja LPSK pirmininkė Inga Ruginienė. – Esant ir taip mažiems atlyginimams viešajame sektoriuje kultūros darbuotojai uždirba per 150 eurų mažiau nei švietimo sektoriaus žmonės.“

LPSK pranešime rašoma apie nusivylimą Vyriausybės požiūriu į kultūrą, nors į valdžią atėjusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga žadėjo jai skirti ypatingą dėmesį. LPSK nuomone, susidaro įspūdis, kad nei pirmą kartą Seime sukurtas Kultūros komitetas, nei Vyriausybės programoje numatytas siekis, jog kultūros darbuotojų atlyginimai būtų analogiško dydžio kaip švietimo darbuotojų, neturi įtakos graudžiai realybei. 

„Kaip buvo kultūros sektorius podukros vietoje, taip ir liko. Inteligentiški kultūros darbuotojai kantriai tylėjo, tačiau jau pasiektas dugnas“, – sako LPSK vadovė.

S. Skvernelis: protetams nėra pagrindo

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sakė, kad planuojamiems kultūros darbuotojų protestams dėl pernelyg lėtai augančių atlyginimų nėra pagrindo.

„Natūralu, kad žmonės visada nori daugiau, bet nemanau, kad yra pagrindas reikšti protestą tokiu būdu“, – „Žinių radijui“ ketvirtadienį sakė premjeras.

„Jeigu 21 euras yra trupinys, na, atleiskite“, – kalbėjo premjeras.

„Pastaruosius metus, keletą metų ankstesnės Vyriausybės nuosekliai jiems didino darbo užmokestį. Tai turbūt viena iš nedaugelio grupių, kur kasmet kažkas yra skiriama“, – pridūrė jis.

BNS išplatintoje informacijoje rašoma, kad, premjero teigimu, kultūros darbuotojų algos 2019 m. ir 2020 m. vidutiniškai augs po 30 eurų.