Tikslas vienas, iššūkiai – skirtingi

Renovuotas daugiabutis
Renovuotas daugiabutis
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2018-09-04 16:05

Šalies savivaldybėms, įgyvendinančioms daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą, problemų dėl to iškyla vis mažiau, palyginti su pirmaisiais programos įgyvendinimo žingsniais. Gyventojai vis aktyviau įsitraukia į procesą, namus administruojančių įmonių specialistams paprasčiau organizuoti susirinkimus ir spręsti svarbiausius klausimus. Visgi iššūkių dar pasitaiko.

Kelia kokybės kartelę

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo skyriaus specialistė Regina Šilinskienė pastebėjo, kad šiuo metu vienas svarbesnių uždavinių – išaiškinti butų savininkams, kokias inovatyvias energinį efektyvumą didinančios priemones verta diegti, kokios jos duos ekonominės naudos, kiek suteiks nepriklausomumo nuo centralizuotų tinklų.

„Kaip pavyzdį galima būtų pateikti Anykščių rajono savivaldybę. Čia beveik visuose atnaujinamuose daugiabučiuose namuose diegiama rekuperacinė vėdinimo sistema. Fasadams šiltinti pasirenkama inovatyvesnė ventiliuojamoji sistema. Manau, tai geras rezultatas, tačiau tam, kad jis būtų pasiektas, reikėjo daug dirbti“, – sakė R. Šilinskienė.

Anot jos, įgyvendinus ne vieną tokį projektą, kitų butų savininkai, matydami rezultatą, užsikrečia geruoju pavyzdžiu ir jau lengviau apsisprendžia dėl inovatyvių sprendimų diegimo. Jau yra daugiabučių, kurių gyventojai renovacijos metu įsirengė saulės kolektorius karštam vandeniui ruošti ar šilumos siurblį.

Nuoseklus darbas davė vaisių

Anykščių rajone iš viso yra 189 daugiabučiai gyvenamieji namai. Nė vienas iš jų nepastatytas vėliau nei 1993 m. Tad akivaizdu, jog energinio efektyvumo požiūriu tokie namai, švelniai tariant, nespindi.

Nors anykštėnai nėra parengę projektų, kai po namo renovacijos šie pasiektų A ar aukštesnę energinio naudingumo klasę, šią savivaldybę galima priskirti prie progresyviausių. Iki 2013 m. Anykščiuose buvo renovuotas vos vienas daugiabutis, o šiuo metu rajone modernizuoti 35 daugiabučiai namai. Ir jie renovuojami ne tik Anykščiuose, bet ir mažesniuose miesteliuose.


Renovuotas daugiabutis

Renovuotas daugiabutis© Organizatoriai

Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Ramūnas Blazarėnas teigė, kad naujam renovacijos etapui parengta 11 projektų, iš kurių 6 patenka į kvartalinės renovacijos programą. Anykščiuose pagal kvartalinės renovacijos principą atnaujinamas Ramybės kvartalas. Modernizuojami daugiabučiai įgauna bendrą gražų estetinį vaizdą. Prie kvartalo atnaujinimo prisideda ir savivaldybė. Ji savo lėšomis prie namų sutvarko automobilių stovėjimo aišteles, įrengia naujas vaikų žaidimų aikšteles, padengia ar kompensuoja dalį aplinkos prie modernizuojamų namų sutvarkymo išlaidų.

„Savivaldybė į daugiabučių atnaujinimo procesą įsitraukė nuo pat jo įgyvendinimo pradžios. Buvo organizuojama labai daug dalykinių susitikimų, seminarų, bendravome su gyventojais ir įvairių sričių specialistais. Tai leido pasiekti dabar turimus rezultatus“, – kalbėjo R. Blazarėnas.

Svarbi administratorių patirtis

BETA Projektų įgyvendinimo skyriaus specialistė R. Šilinskienė atkreipė dėmesį į daugiabučius administruojančias įmones, kurios padeda susitvarkyti su renovacijos proceso iššūkiais.

„Administratoriai turi daug praktinės patirties, yra įgyvendinę ne vieną dešimtį projektų, todėl jiems organizuoti renovacijos procesą jau nėra sudėtinga. Jie disponuoja visa reikiama informacija apie planuojamą renovuoti daugiabutį namą, jo problemas, pažįsta daugumą butų savininkų. Anksčiau buvo iššūkis pradiniame etape suorganizuoti namo gyventojų susirinkimą, dabar iššūkis – išaiškinti energinio naudingumo didinimo naudą“, – sakė R. Šilinskienė.

Kaip vienus geriausiai dirbančių BETA specialistė paminėjo Kupiškio rajono savivaldybėje daugiabučių renovacija besirūpinančius namų administratorius. Būtent pastarųjų iniciatyva buvo modernizuota 18 daugiabučių namų iš visų 33 atnaujintų savivaldybėje. Šiuo metu naujam renovacijos etapui Kupiškio rajone paruošti 5 projektai.

„Iki šiol renovuodami daugiabučius pasiekdavome C ir B energinio naudingumo klasę. Žinoma, iššūkis galėtų būti pasiekti A ar dar aukštesnę energinio naudingumo klasę. Tačiau ir dabar po renovacijos daugiaubučiai sutaupo nuo 40 iki 70 proc. šiluminės energijos. Labai pasiteisino daliklinė sistema, žmonės aiškiai mato, kiek sunaudoja energijos, kiti randa galimybę dar pataupyti“, – pasakojo bendrovės „Kupiškio komunalininkas“ vyr. inžinierius Sigitas Dulksnys.

Kupiškio rajono savivaldybės iššūkis – parengti kvartalinės renovacijos projektų. Iki šiol tokių nebuvo parengta. Žinoma, Kupiškio rajono savivaldybė nėra pasyvi renovacijos proceso stebėtoja ir prie jo prisideda sutvarkydama modernizuojamų daugiabučių aplinką. 


BETA

BETA© Organizatoriai