Ambicija bėgti ir nepakenkti sveikatai: kaip atrasti aukso viduriuką?

Bėgimas
Bėgimas
  © Pixabay.com
Alfa Pramogos | Alfa.lt
2018-09-03 09:26

Daugumai sportininkų ar bėgimo entuziastų didysis pasiruošimo „Danske Bank Vilniaus maratonui“ periodas tuoj baigsis. Iki bėgimo varžybų likus kiek daugiau nei savaitei, laikas paprastai skiriamas bendrai fizinei formai palaikyti, daugiau ilsimasi, kaupiamos jėgos ir dėliojamos strategijos. Savo ruožtu medikai pataria, kaip pasirūpinti savo sveikata ir laiku identifikuoti galimas rizikas.

Dažniausiai pasitaikančius dalyvių klausimus komentuoja klinikos „InMedica Santariškės“ gydytoja-kardiologė Asta Grigaliūnienė.

– Užsiregistravau pusmaratoniui / maratonui, bet dar nesitreniravau, kada pradėti?

– Norint tinkamai pasiruošti maratonui ar pusmaratoniui, būtina treniruotis kelis mėnesius, 3–4 kartus per savaitę, po 30–45 minutes. Optimalu – nubėgti apie 70 km per savaitę. Jei organizmas nėra pasiruošęs didesniems fiziniams krūviams, ilgo bėgimo metu gali trikti širdies ritmas, įvykti širdies, galvos smegenų kraujotakos sutrikimų, išsivystyti sausgyslių, raumenų pakitimų ir kt. Todėl iki šiol nesitreniravę ar mažiau treniruoti bėgikai turėtų rinktis trumpesnę distanciją ir ją įveikti saugiu tempu.

– Kokį maistą rinktis prieš bėgimą?

– Neeksperimentuokite. Iki varžybų likus 3 val. valgykite jums įprastą maistą, tik mažesnę porciją (du trečdalius suvalgomo kiekio), išgerkite dvi stiklines vandens, o jei teks įveikti ilgą distanciją – izotoninio gėrimo (gėrimas, kurio sudėtyje yra nuo 3 iki 8 proc. angliavandenių). Likus valandai iki bėgimo galima valgyti bananą, jogurto bei išgerti dar vieną vandens ar izotoninio gėrimo stiklinę. Taip pat nepamirškite pavalgyti po varžybų.

Sunkiai virškinamo maisto (rūkytų, keptų, riebių maisto produktų) ir alkoholio reikėtų vengti likus parai iki starto.

– Turiu aukštą kraujospūdį, bet vis vien planuoju bėgti. Ką turėčiau žinoti?

Padidintą kraujo spaudimą turintys asmenys priskiriami didelei rizikos grupei. Intensyvaus krūvio metu jie gali patirti širdies ritmo sutrikimų, miokardo infarktą, galvos smegenų infarktą. Todėl privaloma vartoti specialius medikamentus, atlikti krūvio mėginius ir tiksliai numatyti galimas sportavimo ribas. Be gydytojo kardiologo konsultacijos nerekomenduotina bėgti ilgų distancijų.

– Kaip galiu išsiaiškinti, kad mano sveikatos būklė tinkama?

– Pradedantiems aktyviai sportuoti išsiaiškinti sveikatos būklę, paruošti treniruočių ir poilsio planą gali padėti medikai. Norint saugiai bėgioti ilgas distancijas, reikia atlikti ir įvertinti šiuos tyrimus: kraujo tyrimus, parodančius elektrolitų, gliukozės, hemoglobino kiekį ir kt. Jei yra nukrypimų nuo normos, būtini išsamesni tyrimai, parodantys, kurių organų sistemų funkcija sutrikusi. Reikalinga ir elektrokardiograma, padedanti diagnozuoti širdies ritmo, laidumo pakitimus, galinčius nulemti komplikacijas didelio fizinio krūvio metu. Taip pat pulmokardinis krūvio mėginys, kurio tikslas yra krūvio metu išryškinti blogai funkcionuojančių organų sistemų trūkumus, kurie akivaizdūs matuojant širdies / kvėpavimo funkcinius rodiklius įkvepiant ir iškvepiant.

– Bėgimo metu ima svaigti galva, ką daryti?

– Privalote sustoti. Būklei negerėjant – kreiptis į budinčius medikus. Intensyviai sportuodami ir prakaituodami, prarandame daug mineralų, kūno svorio, todėl privalu išgerti pakankamą kiekį vandens / izotoninių gėrimų. Laiku sustokite vandens stotelėse ir atsigaivinkite. Geriau trumpai nutraukti bėgimą, nei patirti dehidrataciją.

„Danske Bank Vilniaus maratonas“ gali būti išties smagus iššūkis. Tačiau, kaip ir prieš kiekvieną startą, svarbu tinkamai įvertinti savo jėgas. Ilgesnių nuotolių distancijos reikalauja specialus pasiruošimo, kitaip rizikuojate savo sveikata. Jūsų sveikatos būklės įvertinimas gali ne tik padėti teisingai pasirinkti tinkamą distanciją, bet ir laimingai ją įveikti.

„Danske Bank Vilniaus maratonas“ vyks rugsėjo 9 d. Dalyviai šiemet galės rinktis maratono, „Rimi pusės maratono“, „Lympo 10 km“ ir „Rimi šeimos 4,2 km bėgimo“ distancijas. Studentai ir moksleiviai bėgs 3 km, o vaikai – 200 metrų „#BEACTIVE vaikų bėgime“.

Maratono dalyviai tradiciškai startuos ir finišuos Katedros aikštėje. Bėgimo trasa drieksis Neries paupiu, tęsis Žvėryne, Vingio parke, Gedimino prospekte ir Senamiestyje. Maratono bėgikams teks įveikti du ratus, o pusmaratonio – vieną ratą.