Vaikai bus skatinami pasirūpinti savo burnos sveikata

Dantys
Dantys
  © Pixabay.com
Alfa Pramogos | Alfa.lt
2018-08-30 14:46

Rugsėjo mėnesį visiems Lietuvos pirmokams bus įteikti plakatų ir lipdukų komplektai, skatinantys rūpintis burnos sveikata ir tinkamai valytis dantis – du kartus per dieną, ne mažiau kaip po dvi minutes. Tokią akciją inicijuoja Sveikatos apsaugos ministerija ir Lietuvos Respublikos odontologų rūmai.

Puoselėjant burnos sveikatą kiekvieno žmogaus asmeninis indėlis yra labai svarbus, nes dviejų labiausiai pasaulyje paplitusių burnos ligų – dantų ėduonies ir periodontito – atsiradimas yra nulemtas mūsų burnos higienos įgūdžių, mitybos pobūdžio, žalingų įpročių ir pan.

Pasak laikinai Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerio funkcijas vykdančios Slaugos koordinavimo skyriaus vedėjos Odetos Vitkūnienės, svarbu, kad vaikai nuo mažų dienų įprastų reguliariai valyti dantis ir rūpintis burnos higiena. Šiuos įgūdžius įgyti turi padėti tėvai, nes tokiu būdu galima išvengti rimtų burnos sveikatos ligų.

„Gydytojų odontologų teigimu, dauguma moksleivių nesirūpina savo burnos higiena. Todėl raginame visus tėvelius atkreipti dėmesį ir padėti vaikams išsiugdyti įpročius, periodiškai apsilankyti pas gydytoją odontologą. Laiku pasirūpinus prevencija galima užkirsti kelią rimtoms burnos ligoms“, – sako O. Vitkūnienė.

Kaip teigia Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus, remiantis epidemiologinių tyrimų duomenimis, 2010 m. Lietuvoje dantų ėduonies paplitimas tarp 12 metų vaikų siekė 85 proc., tarp 6 metų vaikų, lankančių ikimokyklinio ugdymo įstaigas, – net 82 proc. (palyginimui: Norvegijoje – tik 5 proc.). Vertinant pagal šiuos burnos sveikatą atspindinčius rodiklius, mūsų šalies ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai smarkiai atsilieka nuo kitų ES šalių bendraamžių.

„Mūsų bendras projektas skirtas stiprinti vaikų dantų valymo įgūdžiams. Plakatas yra skirtas mėnesiui, jame – 62 dantukai, kuriuos ryte ir vakare išsivalius dantis reikia užklijuoti atitinkamais lipdukais. Psichologai teigia, jog vaikui išugdyti bet kokį pozityvų įprotį reikia mėnesio. Plakatas bus naudingas ne tik vaikams – jame yra pateikiama naudingos informacijos tėvams apie vaikučių dantukų priežiūrą“, – sako šio projekto iniciatorius A. Šeikus.

Pasak Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos pirmininko, „Sveikos šypsenos pažadas“ – tai ne tik vaikučių pažadas atsakingai valytis dantukus. Tai ir odontologų pažadas auginti vaikų kartas be dantų ėduonies, ir tėvų pažadas rūpintis vaikų dantukais.

Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Lietuvos odontologų rūmais surengė seminarą savivaldybių visuomenės sveikatos biurų visuomenės sveikatos specialistams, koordinuojantiems sveikatos priežiūrą mokyklose, ir jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatoriams, kuriame buvo aptarta vaikų burnos sveikatos situacija, ėduonies profilaktikos ir burnos higienos tematika sveikatos mokymo ir ugdymo veikloje, kitos tėvams bei pedagogams aktualios temos.

Siekiant sumažinti Lietuvos gyventojų burnos ligų paplitimą ir intensyvumą taikant individualios, tikslinių grupių ir visuomeninės profilaktikos priemones bei optimizuojant odontologinės sveikatos priežiūros sistemą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras patvirtino Nacionalinę burnos sveikatos 2016–2020 m. programą, kurios priemonės yra sėkmingai įgyvendinamos.