Patikrinimas Pravieniškėse: darbuotojų trūksta, dešimtys kamerų neveikia, kitose vaizdas – vos įžiūrimas

Seimo kontrolieriaus patarėjų vizitas Pravieniškėse
Seimo kontrolieriaus patarėjų vizitas Pravieniškėse
  © LRS
BNS | Alfa.lt
2018-08-14 08:24

Seimo kontrolieriaus patarėjai įsitikino – trūksta ne tik prižiūrėtojų, įkalinimo įstaigoje neveikia vaizdo kameros, veikiančių kamerų vaizdas monitoriuose vos įžiūrimas, teigiama institucijos išplatintame pranešime žiniasklaidai.

Netikėtai apsilankę Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje, Seimo kontrolieriaus patarėjai įsitikino, jog įstaigoje dieną budi tik dešimt pareigūnų, kolonijoje neveikia net 22 vaizdo kameros, o antrajame sektoriuje iš veikiančių dviejų kamerų pareigūnams perduodamą informaciją reikia žiūrėti per monitorius, kuriuose vaizdas – vos įžiūrimas.

„Po Seimo kontrolieriaus Augustino Normanto susitikimo su teisingumo ministru Elvinu Jankevičiumi iškilo tam tikrų klausimų, į kuriuos atsakymus norėjome gauti vietoje, todėl nepranešę Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos vadovams apsilankėme įstaigoje“, – sakė Seimo kontrolierių įstaigos vyriausiasis konsultantas viešiesiems ryšiams Vytautas Valentinavičius.

Atlikdami žmogaus teisių stebėseną Pravieniškėse, Seimo kontrolierių įstaigos patarėjai domėjosi, kaip sprendžiami su įkalinimo įstaigų reorganizavimu susiję klausimai, taip pat nuteistųjų saugumo bei smurto proveržio prevencijos klausimai. Susitikę su įstaigos laikinuoju vadovu Dainiumi Sušinskiu, Seimo kontrolieriaus patarėjai klausė, koks dėmesys bus skiriamas kalinių resocializacijos programoms, ar yra ilgalaikė smurto tarp kalinių mažinimo strategija.

„Nuteistųjų skundų analizė atskleidė, kad viena iš pagrindinių smurto priežasčių – nuteistųjų užimtumo, socializacijos programų stoka. Nelaisvėje atsidūrę asmenys prarasdami laisvėje įprastus socialinius įgūdžius įgauna naujų, neigiamų, kalėjimo kultūros įgūdžių, todėl socialinių programų stygius įkalinimo įstaigose turi būti sprendžiamas kuo skubiau“, – sakė V. Valentinavičius.

Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos laikinasis vadovas Dainius Sušinskis Seimo kontrolierių įstaigos atstovams sakė, kad įstaigos Kriminalinės žvalgybos skyriuje liko vos septyni darbuotojai, ir likusių dešimties dešimčių bylų jie nepajėgūs išnagrinėti laiku. Seimo kontrolierių įstaigos pareigūnai apsilankymo metu nustatė, kad pataisos įstaigos antrame sektoriuje dirbo tik dešimt pareigūnų.

„Pastiprinimo Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija sulaukia iš kitų jėgos struktūrų, popietėmis ir vakarais atvyksta budėti savo noru apie vieną dešimtį įstaigos pareigūnų, tačiau tai tik kriziniu atveju įmanomas scenarijus – užtikrinti nuteistųjų apsaugai reikalingas nuolatinis trijų dešimčių pareigūnų budėjimas“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas V. Valentinavičius.

Vizito metu Seimo kontrolieriaus patarėjai išsiaiškino, kad Pravieniškių pataisos namams-atvirajai kolonijai reikalinga pagalba iš Policijos departamento, kuri padėtų nuolatos stebėti prie įkalinimo įstaigos esančias teritorijas, nes prie įstaigos teritorijos nuolat slepiamos permetimui paruoštos „siuntos“. Be to, Pravieniškių miestelyje būtina įrengti vaizdo kameras, kurios padėtų užtikrinti tvarką, užkardinti galimas nusikalstamas veikas.

Lankydamiesi Pravieniškėse Seimo kontrolierių įstaigos patarėjai apžiūrėjo naujus du korpusus, į kuriuos bus perkeliami pasitaisyti linkę nuteistieji, taip pat sužinojo, kaip bus išskirstyti probleminiai nuteistieji. D. Sušinskis Seimo kontrolierių įstaigos darbuotojus supažindino su nuteistųjų išskirstymo po Lietuvos pataisos įstaigas ir įstaigos teritoriją projektais, paaiškino, kaip bus reorganizuojamas drausmės grupės sektorius.

Apsilankymo Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje metu taip pat buvo kalbama apie atliekamas kratas, jų fiksavimą vaizdo registratoriais, aptarta žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija apie galimą nuolaidžiavimą tam tikroms nuteistųjų grupėms. Seimo kontrolierių įstaigos darbuotojai domėjosi kratų metu konfiskuotu nuteistųjų turtu, procedūromis, kuriomis vadovaujamasi jį grąžinant nuteistojo artimiesiems. 

Naujienų portalas Delfi.lt praėjusią savaitę paviešino vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip liepos pabaigoje prieš Pravieniškių kalėjimo naujokus smurtavo kiti kaliniai.

Portalas taip pat paskelbė, kad praėjusį savaitgalį kilus konfliktui dėl nužudymo kalinamas nuteistasis buvo seksualiai išprievartautas.

Dėl abiejų šių atvejų vyksta ikiteisminiai tyrimai.