„Discover EU“ projektas: penki kauniečiai traukiniais Europą apkeliavo nemokamai

„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė
„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė
  © Asmeninis albumas

„Žinom, kur nakvosim šiandien, o toliau per daug neplanuojam!“ – per traukinio bildesį mane pasiekia spontaniška kelionės nuotaika trykštantys jaunuolių balsai. Vos baigę mokyklą, jie į kuprines susikrovė reikalingiausius daiktus ir leidosi į galbūt didžiausią savo gyvenimo nuotykį – kelionę traukiniais po Europą.

Edvardas, Eglė, Tadas ir Kristijonas, šiuo metu keliaujantys iš Liublianos į pietų Serbiją, bei juos ten jau greitai pasivysiantis Domantas – penki iš 15 tūkst. laimingųjų, kurie šiemet 18-ojo gimtadienio proga gavo dovaną nuo ES – galimybę mėnesį laiko nemokamai keliauti po žemyną. Taip šią vasarą startavo Europos Parlamento (EP) inicijuotas ir Europos Komisijos finansavimo sulaukęs „Discover EU“ projektas, kuriuo siekiama padėti jauniems europiečiams susipažinti su savo pačių namais – skirtingų žmonių, miestų ir gamtos kraštovaizdžių kupina Europa. 

Šis projektas – žingsnis link jo iniciatorių EP ambicijos – nemokamus bilietus mėnesio kelionei po Europą padaryti nebe privilegija, o kiekvieno pilnametystės sulaukiančio europiečio patirtimi. 

Rudenį vėl bus skelbiama atranka, kad kuo daugiau jaunuolių, patyrę, kas tai, dalytųsi patirtimi ir padėtų EP apsispręsti.


„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė

„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė© Asmeninis albumas

Nemokamai per Europą

„Birželį registravomės – tereikėjo atsakyti į kelis klausimus, susijusius su Europos paveldu, – o liepos pradžioje jau sužinojome, kad gavome bilietus, – pasakojo grupelė. – Iš pradžių aplankė nuostaba: mūsų idėjos, kaip, kur norime keliauti, staiga turėjo tapti realizuotos.“

Atrinktiems dalyvauti projekte aštuoniolikmečiams suteikta kelionė pirminėmis sąlygomis turėjo trukti iki mėnesio ir apimti iki 4 užsienio šalių aplankymo ES. Pirmenybė teikiama aplinkai draugiškesnėms transporto priemonėms – traukiniui arba keltui, tačiau prireikus projekto dalyviai gali naudotis ir autobusais, o jei vyksta iš salų – lėktuvais.

Visgi pagrindinis projekto partneris „InterRail“, kuris jungia 35 traukinių ir keltų kompanijas trisdešimtyje Europos šalių, projekto dalyviams leido rinktis iš dviejų kelialapių, kuriuos tipiškai kasmet renkasi išskirtinių įspūdžių, bet pigesnio ir ekologiškesnio keliavimo ieškantys tūkstančiai europiečių: keliauti po visas trisdešimt partnerių traukinių tinklo išraizgytų šalių, bet transportu naudotis tik septynias paras per kelionės mėnesį arba tai daryti nevaržomai, tačiau kirsti ne daugiau keturių sienų, ir maršrutus išsirinkti iš anksto.


„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė

„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė© Asmeninis albumas

Penketukas traukiniais norėjo apkeliauti kuo daugiau šalių, be to, neturėjo laiko aiškiam planui susidėlioti, tad pasirinko pirmąjį kelialapį. Žinojo, kad tikrai nori pamatyti Nyderlandus, Italiją, galbūt ką nors centrinėje Rytų Europoje, o tada sukti į savo nepažintumu viliojančias Balkanų šalis.

Apskaičiavę, kiek kilometrų teks sukarti, kauniečiai nusprendė taupyti kelionės dienas ir pradėti jau Vakarų Europoje – iš ten bus greičiau pasiekiami trokštami pamatyti kraštai. Radę pigius lėktuvo bilietus jie daug nesvarstė, ir jau liepos 23 d. pakilo į kelionę: skrydžio kryptis – Paryžius. Vienintelis dalykas, kurį žinojo,  – tai pirmos nakvynės vieta.

Pasitikėjimas atsiperka

Staiga vieni atsidūrę vidury Europos, jaunuoliai pajuto užgriūvančią atsakomybės ir netikrumo naštą.

Tačiau vienoje didžiausių ir judriausių Europos sostinių šiltai pasitikusi jame gimusi ir augusi prancūzė, paskui mielai padėję sutikti nepažįstamieji nubraukė visas dvejones: viskas klojasi net geriau, nei buvo galima manyti, tereikia pasitikėti aplinkiniais. Kompanija beregint suprato, kad jie – ir raktas į vietinę kultūrą, ir išsigelbėjimas nežinomame krašte.


„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė

„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė© Asmeninis albumas

„Šitoje kelionėje pradėjau labai pasitikėti žmonėmis, – sako Domantas Garšvas. – Nežinomoje šalyje bandyti vienam pačiam susigaudyti sunku – kartais milžiniškoje stotyje per kelias minutes tiesiog nerastum savo traukinio, tad tenka klausti, ir beregint supranti, kad nieko neprarasi manydamas, kad žmogus yra geras.“

Atvirumas ir pasitikėjimas jaunuoliams atsipirko su kaupu. „Patyrėme tokių įvykių ir pažinčių, apie kokius kuriami filmai, – ima pasakoti Domantas. – Vakaras, kiūtiname pasimetę Amsterdamo gatvėmis, neturėdami kur prisiglausti, nes poilsiavietėje, kurioje norėjome miegoti, nebeliko vietų. Svarstome, ką daryti, ar ieškoti kokio viešbučio, ar visai nemiegoti... Ir štai, lyg niekur nieko praeivis mus pakviečia: „Hey, būsite laukiami pas mus!“

Netikėtai penketukas gavo ne šiaip stogą virš galvos, o buvo priimti į bendruomeniškus nakvynės namus, kur tą vakarą leido būrys amsterdamiečių ir keliautojų iš viso pasaulio. Taip jaunuoliai susipažino su lyg iš tipinio filmo apie gyvenimo prasmę po tragedijos atradusį karjeristą nužengusiu amerikiečiu. Vidutinio amžiaus vyras pasakojo apie gyvenimą pakeitusį nutikimą: po jo nebegalėdamas pajudinti nė vienos kūno dalies žemiau kaklo, jis turėjo atsisakyti aktyvaus gyvenimo būdo. „Žmogus atrado visai kitus dalykus – ėmė keliauti, skaityti knygas, ir taip atsivėrus visai kitokiam pasauliui suprato, kokiems nereikšmingiems dalykams iki tol leido savo gyvenimo laiką. Tada suprato turįs jėgų kovoti ir su savo negalia – kai jį matėme, jis jau galėjo judinti galūnes, tik dar ne vaikščioti.“

Paklaustas, ar nebijojo eiti su nepažįstamuoju, vaikinas mosteli ranka: „Neturėjome toje situacijoje pasirinkimo. Paskui juokavom, kad tai lyg aukštesnė jėga mus išgelbėjo.“


„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė

„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė© Asmeninis albumas

Biudžetas – ne kliūtis, o galimybė

Paprastai grupelė rezervuojasi pigiausią internete rastą nakvynės variantą jau atvykusi į naują vietą. Kadangi „Discover EU“ kelialapis dengia tik transporto kaštus, gyvenimo išlaidomis reikia rūpintis patiems.

Tačiau jaunuoliai teigia, kad tai neturėtų atrodyti kaip didelė finansinė kliūtis: Amsterdamo poilsiavietėje, kur nakvojo savo palapinėse, tačiau turėjo visus reikalingus patogumus, asmeniui naktis kainavo dešimt eurų, nakvynės namuose Liublianoje – 15 eurų, Florencijoje nakvynė atsiėjo 22 eurus, tačiau grupė turėjo savo apartamentus.

Taupumas padeda patirti tikrąjį vietinio gyvenimo pulsą. Už maisto ruošimą kelionėje atsakingas Edvardas neslėpdamas susižavėjimo pasakojo apie nuo šviežių vaisių ir daržovių, šimtų rūšių sūrių, kumpių bei kitokių gėrybių lūžtančius Italijos turgus ir parduotuves. Jose jis rinkosi ingredientus ir su malonumu gamino patiekalus visai keliauninkų komandai.


„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė

„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė© Asmeninis albumas

O brangiajame Paryžiuje racionalūs skaičiavimai atvedė į kinų rajoną, vadinamąjį Chinatown, kur įmanoma gauti nakvynę už 25 eurus, taip pat – ir skanaus bei pigaus maisto. Ši patirtis tapo viena spalvingesnių ir tikrai autentiškų: „Tai buvo savitas miesto patyrimas – esi Paryžiuje, o aplink nė vieno prancūziško užrašo, jokio ženklo apie tai“, – sako Domas.

Be to, kaip pastebi Tadas Kluonis, tie, kurie negali sau leisti mokėti už nakvynę, paplušėję planuodami kelionę, galėtų sutarti nemokamas nakvynes per platformą „Couchsurfing“. Joje užsiregistravę įvairių šalių gyventojai, norėdami dalytis tuo, ką turi, su keliaujančiais užsieniečiais, siūlo savo namuose pernakvoti nemokamai, o kartais pasiūlo ir vakarienę ar aprodyti miestą.

Susigyventi su netikrumu

Kita vertus, kelionės spontaniškumas – pusė jos žavesio. Kauniečių pasirinktas kelionės pasas leidžia iš anksto bilietų nepirkti, tiesa, kartais gali nutikti taip, kad traukinys užsipildys, tačiau, kadangi maršrutų skaičius keliavimo dieną neribojamas, galima kelionę perplanuoti.

„Visas tas grožis, kad galime keisti maršrutą“, – ne kartą pasilikę lankytose vietose ilgiau, nei planavo pirma, arba jas keitę, sako jaunuoliai.


„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė

„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė© Asmeninis albumas

Kristijonas Bučiūnas pastebi, kad iš anksto nesuplanuotoje kelionėje atsiradusi atsakomybė ir netikrumas išugdė svarbių asmeninių savybių. „Išvažiavome nieko nesuplanavę, tiesiog užsirezervavę nakvynės namus Paryžiuj, visa kita – „kaip bus, taip bus“, – sako Kristijonas. – Tai gąsdino, bet bekeliaudamas supratau, kad viskas visada išeina į gera, atrodo, jog kažkas veda, vis koks nepažįstamasis mus nukreipia ten, kur gera. Ši kelionė išmokė nebijoti nežinomybės“, – teigia vaikinas. Anot jo, atsiradęs vidinis užtikrintumas padeda dorotis ir su nerimu dėl naujo etapo, užklupsiančio po šios vasaros,  – būsimų studijų Šveicarijoje.

Kai nėra lankytinų vietų sąrašo, iš anksto apmokėtos nakvynės vietos, rezervuoto bilieto, o juolab – vakarienės, kelionė atrodo visai kitaip. „Buvau Paryžiuje ir prieš tai, bet su tėvais, bet tai – visai kitokia patirtis, kai turi apsaugą, viskuo pasirūpinta, viskas suplanuota, žinai, kad nieko neprarasi“, – pasakoja Domantas, su manimi kalbėjęs iš Prahos viešbučio.

Ten jis nuvyko vienas, atsiskyręs nuo visos grupelės, po to, kai kartu aplankė Paryžių ir išnaršė Amsterdamą. Grupelė patraukė į Italiją, o Domas per Berlyną leidosi ieškoti keliavimo „solo“ patirties: „Labai norėjau pakeliauti vienas. Kai esi su draugais, vis dėlto lieki tam tikroje komforto zonoje – nors ir esi toli nuo namų, problemas sprendi kartu su jais. O kai tu vienas, viskas arba labai blogai, arba labai gerai, bet pats esi už save atsakingas“, – net per telefoną jaučiu, kaip šypsosi vaikinas.


„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė

„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė© Asmeninis albumas

„Reikia suprasti, kad viskam nepasiruoši, – tęsia jis. – Pavyzdžiui, neprisiimti daug daiktų. Aš tepasiėmiau mažiausią kuprinę, ir kol kas nepritrūkau – sutikau traukinyje šią kelionę tik pradėjusius vokiečius su daugiau nei 20 kg sveriančiomis kuprinėmis ir nuoširdžiai nesupratau, ką tiek vežtis.“ Svarbiausia vaikino manta – vienvietė palapinė, miegmaišis ir kilimėlis. Drabužių 6 kg sveriančioje kuprinėje – nedaug: „Juk gali ir išsiskalbti.“ Viskas kartu sveria vos 10 kg.

Europa – dideli ir gražūs namai

Keliauti ir atrasti Europą galimybę suteikęs „Discover EU“ projektas buvo inicijuotas europarlamentaro Manfredo Weberio, kuris savo jaunystės keliones laiko viena labiausiai jo asmenybę ir europietišką identitetą paveikusių patirčių. „Tai padaro mus kitokius. Europa yra tokia spalvinga ir graži – svarbu pamatyti šitą grožį, gerbti įvairovę ir matyti tai kaip privalumą“, – įsitikinęs jis,

Pokalbiai aludėse su britais apie Antrąjį pasaulinį karą ar dardėjimas traukiniu per Siciliją, klausantis pasakojimų apie mafiją, vokiečio manymu, jam jaunystėje leido susiformuoti daug platesnes pažiūras. Europos liaudies partijos frakcijos EP pirmininkas tiki, kad nemokamų bilietų suteikimas būtų investicija į Europos ateitį – didesnį jos gyventojų supratimą vieni apie kitus ir savo žemyną.

Penketukas vienbalsiai pritaria, kad projekto tikslai puikūs. Jaunuoliai vardija, kaip savitai patyrė gyvenimą skirtingose Europos vietose: Paryžiaus parkuose kramsnojo bagetes ir su kalbos mokiusia prancūze ieškojo grafičių, Amsterdame landžiodami po miesto užkaborius buvo pakviesti į tenykščių bendruomenės namus nemokamai nakvoti, Italijoje grožėjosi iki tol gal tik filmuose regėtais vaizdais – traukiniui išnirus iš tamsos išvydo ant Viduržemio jūros skardžio nutūpusius viso pasaulio turistus viliojančius Cinque Terre kaimelius, vėliau karstėsi vynuogynais nusėtomis kalvomis ir ieškojo iš šaltinių trykštančio vandens atsigaivinti.


„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė

„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė© Asmeninis albumas

„Įspūdingiausia patirtis – stebėjimas, kaip keičiasi šalys, – sako Eglė Račkaitytė. – Dažniausiai keliauji į vieną tašką ir paskui grįžti namo, o čia stumiamės vis tolyn, nuo Paryžiaus iki Balkanų. Kiekvienąkart kirtus sieną, jausmas irgi keičiasi, tarsi kiekviena šalis turi savo skonį.“

Pasak Edvardo Lukošiaus, intensyviausi įspūdžiai gimė iš susitikimų ir pažinčių. „Italai parduotuvėje rekomenduoja kažkurią vieną mocarelą iš septynių jos porūšių, sutiktas keliautojas padeda susigaudyti painioje stotyje ir magiškai spėti per kelias minutes į reikalingą autobusą, kažkas Slovėnijoje nurodo nuostabų ežerą… Žmonės man buvo svarbiausia kelionės patirtis“, – vardija jaunuolis. Nors Lietuvoje jis irgi nevengia bendrauti, kelionėje – viskas kitaip. Kiekviena pažintis atveria naujus horizontus.

Europa, sako jau porą savaičių po ją keliaujantys lietuviai, jiems tapo sava. „Tiesiog įsėdi į traukinį ir kaip su kokiu Kauno nuolatiniu bilietu važiuoji į Amsterdamą ar Liublianą – Europa visa kaip namai, atrodo, bet kur sustotum ir jaustumeisi jaukiai“, – sako Edvardas.

Jaunimas prisipažįsta, kad kelionė keičia ir santykį su gimtine. „Šita kelionė bent kol kas ilgiausia mano gyvenime – dar nesu tiek laiko išvažiavęs iš namų, ir kuo toliau, tuo man jie mielesni atrodo“, – sako Tadas. Jaunuoliai tikina, kad ėmė mieliau ir brandžiau bendrauti su tėvais.

Vienintelis minusas, kurį jie siūlytų taisyti projekto organizatoriams, – informacijos painumas. Vienaip buvo skelbta oficialiuose ES institucijų portaluose, kiek kitaip taisykles nurodė partnerės privačios kompanijos, tačiau informacija atnaujinta nebuvo. Kelialapiai – puikūs, tačiau sugaišta daug laiko aiškinantis, kaip veikia sistema, po kelias valandas trukdavo formų pildymai ar laukimas eilėse tam, kad užsiregistruotų kelionei traukiniu, tad ateityje jaunuoliai linki paprastesnės sistemos.


„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė

„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė© Asmeninis albumas

Kad ir kaip bebūtų, jie į Lietuvą grįš jau kitokie. Jaunuoliai parsiveža pilnus fotoaparatus pačių gražiausių Europos kraštuose patirtų nuotykių pasakojančių kadrų, savitų patirčių su ten gyvenančiais žmonėmis, išmoktų gyvenimo pamokų ir įgytų naudingų asmeninių savybių. Nebus baisu nė kilti į studentišką gyvenimą svečiuose miestuose ir šalyse, nei atsidurti be stogo virš galvos – juk aplinkiniai visada gali padėti, tereikia ieškoti kontakto ir pasitikėti. Savimi, kitais ir pasauliu.

Antrasis paraiškų etapas bus paskelbtas jau šių metų rudenį. Norintys patirti Europą bei kelionėje išbandyti save pilnametystės laukiantys ar tik ką sulaukę europiečiai kviečiami sekti „Discover EU“ projekto naujienas.

„Discover EU“ projektas: penki kauniečiai traukiniais Europą apkeliavo nemokamai

„Discover EU“ projekto dalyvių kelionė
+21